Európska komisia nie je proti kryptomenám

BRUSEL –  Európska komisia neplánuje zákaz kryptomien. Jej podpredseda Valdis Dombrovskis vystúpil s témou možného zákazu na stretnutí ministrov financií krajín Európskej únie v Berlíne, uvádza Deutsche Welle.

Podľa Dombrovskisa Európska komisia vidí v tomto type digitálnej meny veľa príležitostí. Brusel nechce „brániť inováciám, ale umožniť ich reguláciu,“ zdôraznil politik.

Európska komisia má teda v úmysle do konca jesene predložiť návrh zákona o regulácii kryptomien. Podľa Dombrovskisa je potrebné nájsť „správnu rovnováhu“ medzi príležitosťami a rizikami spojenými s digitálnymi menami.

Nemecko, Španielsko, Taliansko, Holandsko a Francúzsko zároveň už predtým požadovali prísnu reguláciu kryptomien, poznamenáva Deutsche Welle. Nemecký minister financií Olaf Scholz uviedol, že jeho kolegovia sú „pevne presvedčení“ o nezmyselnosti súkromných kryptomien. Takéto meny „by mali byť v prípade potreby zakázané“, uviedol minister.

Valdis Dombrovskis (narodený 5. augusta 1971) je lotyšský politik pôsobiaci vo funkcii výkonného viceprezidenta Európskej komisie pre ekonomiku, ktorá pracuje pre ľudí od roku 2019 ako európsky komisár v komisii von der Leyen. Zastával tiež funkciu viceprezidenta pre euro a sociálny dialóg v rokoch 2014 až 2019 a úlohu európskeho komisára pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov v rokoch 2016 až 2020.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.