Európska centrálna banka: Úloha eura ako rezervnej meny klesá v prospech dolára a jenu

FRANKFURT NAD MOHANOM – Podľa novej správy Európskej centrálnej banky podiel eura na devízových rezervách v minulom roku klesol.

Tým stratilo pozíciu v prospech dolára a jenu, a je možný ďalší pokles tohto podielu, najmä keď Rusko môže znížiť svoje eurové rezervy.

Podiel eura na devízových rezervách od začiatku desaťročia klesá a ECB už dlho tvrdí, že ak chce Európska únia tento trend zvrátiť, musí urobiť ďalší krok smerom k užšej finančnej integrácii.

Podiel eura na devízových rezervách klesol o jeden percentuálny bod na 20 % v roku 2023, pričom oficiálni správcovia rezerv sa stali čistými predajcami aktív denominovaných v eurách v hodnote približne 100 mld. eur, uviedla ECB v správe zverejnenej v stredu 12. júna.

“Naopak, zvýšil sa podiel amerického dolára, japonského jenu a ďalších netradičných rezervných mien,” uviedla ECB. “Došlo najmä k nákupom rezervných aktív denominovaných v jenoch zo strany oficiálnych investorov, ktorých cieľom bolo pravdepodobne kompenzovať znehodnotenie jenu v sledovanom období.”

ECB odhaduje, že rezervy Švajčiarskej národnej banky denominované v eurách klesli o 35 mld. eur, a to najmä v dôsledku intervencií na podporu švajčiarskeho franku.

Úrokové sadzby v eurozóne síce prudko vzrástli, to však atraktivitu tejto meny nezlepšilo, keďže na mnohých iných miestach sú sadzby vyššie a hospodárske vyhliadky eurozóny vyzerajú nejasne.

 

S odvolaním sa na nedávny prieskum HSBC Reserve Management Trends, ktorý sa uskutočnil medzi 91 centrálnymi bankami, ECB uviedla, že finančná štruktúra a výhľad bloku sú znepokojujúce.

“Respondenti tohto prieskumu uviedli slabé vyhliadky rastu v eurozóne, nedostatočnú ponuku vysokohodnotných aktív a centralizované vydávanie dlhu ako potenciálne faktory, ktoré odrádzajú od investícií do aktív denominovaných v eurách,” uviedla ECB.

ECB odhaduje, že pred zmrazením rezerv v roku 2022 držala BOE približne 8 % svetových rezerv v eurách.

“To naznačuje, že opatrenia súvisiace so sankciami môžu mať v budúcnosti vplyv na podiel eura na svetových devízových rezervách,” uviedla banka.

ECB opakovane vyjadrila znepokojenie nad plánmi použiť ruské aktíva uviaznuté v Európe na pomoc Ukrajine v obave, že ostatní by potom mohli začať pochybovať o bezpečnosti svojich aktív denominovaných v eurách.

“Premena meny na zbraň nevyhnutne znižuje jej atraktívnosť a uprednostňuje alternatívy,” povedal začiatkom tohto roka guvernér talianskej centrálnej banky a bývalý člen Rady guvernérov ECB Fabio Panetta.