Deficit rozpočtu Spojených štátov je 984 mld. USD

WASHINGTON – Deficit rozpočtu USA na konci fiškálneho roka 2019 dosiahol 984 miliárd dolárov. Uvádza sa to vo vyhlásení ministra financií USA Stephena Mnuchina.

V porovnaní s rokom 2018 sa situácia zhoršila o 205 miliárd dolárov, toto číslo je však o 16 miliárd menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa aktualizovaných údajov dosiahol deficit 4,6% HDP.

Rozpočtové oddelenie predtým uviedlo, že do roku 2049 by verejný dlh USA vzrástol na 144 percent HDP a dosiahol najvyššiu úroveň v histórii krajiny. Vo svojej správe sa uvádza, že v roku 2019 predstavuje americký verejný dlh 78 percent HDP krajiny.

Podľa prognózy sa situácia v USA za desaťročie nezlepší a rozpočtový deficit bude naďalej rásť v dôsledku starnúcej populácie a zvyšovania nákladov na zdravotnú starostlivosť. Podľa Phillipa Swagela, riaditeľa rozpočtového oddelenia, americké úrady budú musieť zvýšiť dane, znížiť náklady alebo prijať obe opatrenia súčasne.

Administratíva vysvetlila pesimistickú predpoveď rozpočtovým návrhom, ktorý dosiahol prezident USA Donald Trump a kongres. Dokument prijatý na rozpočtové roky 2020 – 2021 zvyšuje strop verejného dlhu na obdobie do júla 2021 a zvyšuje vládne výdavky.