Európa dováža rekordné objemy LNG z Ruska
LONDÝN – Belgicko a Španielsko sa tento rok stali druhým a tretím najväčším dovozcom ruského LNG na svete.
EÚ by mohla tento rok doviezť z Ruska rekordné objemy skvapalneného zemného plynu napriek tomu, že blok má ambíciu postupne sa vzdať tohto ruského paliva do roku 2027. Podľa analýzy údajov z odvetvia, ktorú uskutočnila mimovládna organizácia Global Witness, boli Belgicko a Španielsko v prvých siedmich mesiacoch tohto roka druhým a tretím najväčším odberateľom ruského LNG po Číne.
Celkovo sa v období od januára do júla dovoz prechladeného plynu do EÚ zvýšil o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 pred konfliktom na Ukrajine. Tento výrazný nárast vychádzal z nízkeho základu, keďže EÚ pred konfliktom na Ukrajine nedovážala významné objemy skvapalneného zemného plynu z dôvodu závislosti od ruského plynu dodávaného plynovodmi.
Podľa Global Witness však ide o oveľa prudší skok ako celosvetový priemerný nárast dovozu ruského LNG, ktorý v rovnakom období predstavoval 6 %. Analýza Global Witness vychádza z údajov priemyselnej analytickej spoločnosti Kpler, z ktorých vyplýva, že EÚ dováža približne o 1,7 % viac ruského LNG ako vlani, keď dovoz dosiahol rekordnú úroveň.
Podľa Global Witness hodnota LNG dovezeného od januára do júla za spotovú trhovú cenu predstavovala 5,29 mld. USD.
Plyn pochádza najmä zo spoločného podniku Yamal LNG, v ktorom má spoločnosť Novatek kontrolný podiel. Podiel v ňom majú aj francúzska spoločnosť Total Energies, čínska CNPC a čínsky štátny fond. Podnik je oslobodený od vývozného cla, ale podlieha dani z príjmu.
Koľko ruského LNG nakúpili európske krajiny od januára do júla 2023.
Okrem toho, že Rusko dosahuje miliardové zisky, keďže EÚ naďalej sprísňuje sankcie voči Moskve, úroveň dovozu robí EÚ zraniteľnou voči náhlemu rozhodnutiu Kremľa prerušiť dodávky, ako to urobil minulý rok v prípade plynu z plynovodov.
Podľa Alexa Froleyho, hlavného analytika pre skvapalnený zemný plyn v poradenskej spoločnosti ICIS, “dlhodobí odberatelia v Európe tvrdia, že budú naďalej dostávať zmluvné objemy, pokiaľ politici nezavedú zákaz”. Dodal, že zákaz dovozu do EÚ by viedol k narušeniu dodávok, keďže by sa musela zmeniť štruktúra svetového obchodu, “ale nakoniec by si Európa mohla nájsť iných dodávateľov a Rusko iných odberateľov”.
Belgicko dováža veľké objemy ruského LNG, pretože belgický prístav Zeebrugge je jedným z mála európskych miest na prepravu LNG z tankerov ľadovej triedy používaných na ďalekom severe na bežné nákladné lode.
Španielska energetická spoločnosť Naturgy a francúzska spoločnosť Total majú tiež existujúce zmluvy na dodávky veľkých množstiev ruského LNG, uviedli analytici.
Politici EÚ vyzývajú európske spoločnosti, aby nekupovali ruský LNG. Španielska ministerka energetiky Teresa Ribera, ktorej vláda teraz predsedá EÚ, v marci vyhlásila, že by sa mali zaviesť sankcie proti LNG, a označila túto situáciu za “absurdnú”.
Kadri Simson, komisár EÚ pre energetiku, povedal, že blok “sa môže a mal by sa čo najskôr úplne zbaviť ruského plynu, pričom by nemal zabúdať na bezpečnosť dodávok”.
Predstavitelia EÚ uviedli, že je potrebné spoločné úsilie o postupné vyradenie ruských fosílnych palív do roku 2027, ale varovali, že úplný zákaz dovozu LNG by mohol vyvolať energetickú krízu ako minulý rok, keď ceny plynu v EÚ dosiahli rekordnú úroveň nad 300 EUR za MWh.
Jeden z úradníkov uviedol, že hoci sú európske zásobníky plynu pred zimou naplnené na viac ako 90 %, pretrvávajú vážne obavy z ďalšieho zníženia dodávok. Podľa Kplera ruský LNG predstavoval 21,6 milióna alebo 16 % z celkového dovozu LNG do EÚ v objeme 133,5 milióna metrov kubických (čo zodpovedá 82 miliardám metrov kubických zemného plynu) od januára do júla, čím sa Rusko stalo druhým najväčším dodávateľom skvapalneného paliva do bloku po USA.
V marci ministri energetiky zaviedli do nových pravidiel, ktorými sa riadi trh s plynom v bloku, klauzulu, ktorá by vládam umožnila zakázať ruským a bieloruským spoločnostiam rezervovať si kapacitu v infraštruktúre EÚ pre skvapalnený zemný plyn v snahe legálne sa vyhnúť dovozu.
Predtým, ako návrh nadobudne účinnosť, ho však musí najprv schváliť Európsky parlament. Henning Gloestein, riaditeľ pre energetiku, klímu a zdroje v Eurasia Group, uviedol, že pravdepodobnosť, že vlády budú musieť odstaviť priemysel z dôvodu nedostatku plynu v zimnom období, je “takmer nulová”.Dodal, že EÚ musí znížiť dopyt o ďalších 10 %.”Ak štrukturálne neznížime spotrebu plynu o 10 až 15 percent, riskujeme, že sa preteky [o dodávky] budú opakovať každý rok,” povedal.
(S využitím materiálov denníka Financial Times)