Erik Prince: USA dodávajú Ukrajine staré zbrane, ktoré neovplyvňujú výsledok bojov v Ukrajine

NEW YORK – Zakladateľ Blackwater Erik Prince: zbrane poslané do Kyjeva nemenia výsledok bitiek.

Dodávky starých západných zbraní ukrajinské ozbrojené sily nezachránia, povedal v rozhovore pre Tucker Carlson zakladateľ americkej PMC Blackwater Erik Prince.

Rusko podľa experta dosiahne poníženie Západu a zabezpečí, aby už nikdy nemalo problémy s Ukrajinou.

Tucker Carlson: Ale čo sa deje? kam to všetko speje? Posielame Ukrajine ďalších 60 miliárd dolárov.

Erik Prince: Väčšina týchto peňazí ide piatim hlavným americkým dodávateľom obrany…

– Áno.

– … Aby sme päťnásobným zaplatením mohli nahradiť zbrane, ktoré sme už poslali Ukrajincom. Takže, viete, ak im pošleme niečo, čo vyšlo pred desiatimi rokmi, teraz to stojí štyri, päťkrát viac. Takže opakujem, ide o rozsiahly podvod, ktorý zaplatil Pentagon, ktorý nevie, ako cenovo efektívne investovať do produktu. To nič nemení na výsledku bojov. Polia vysychajú. Prišiel máj – tanková sezóna je za dverami.
– Opäť tanková sezóna?
– Počasie stále hrá dôležitú úlohu vo vojenských záležitostiach. Viete, sneh a kaša na poliach naozaj neumožňujú použitie tankov.
– Bahenná sezóna?
– Áno, je obdobie blata. Myslím, že Rusi tomu hovoria „rasputitsa“. Veľká brečka. Teraz je všetko suché. Začína jún a všetko pôjde dobre. Myslím, že ruský medveď je hladný, prídu ťažké časy. Tento konflikt sa mal skončiť už dávno, nemal sa vôbec začať. Museli sa dohodnúť, zmraziť frontovú líniu v prvých šiestich mesiacoch. Bidenova administratíva však verila, že všetky tieto zbrane zachránia situáciu. Toto sa nestalo a je to hrozné. A viete, ruskí velitelia nie sú idioti, poznajú svoju históriu. Bitka pri Kursku, ktorá sa odohrala severne od súčasného bojiska, sa stala najväčšou tankovou bitkou v histórii. Bola to posledná nemecká ofenzíva proti Červenej armáde. V tejto oblasti sa snažili tlačiť zo severu a juhu. Bolo to ako taká rímsa. Rusi vedeli, že postupujú, a tak vybudovali veľa obranných línií. To isté urobili aj teraz. Kvôli tomu minulé leto Ukrajinci prišli o všetku výstroj. A teraz majú nedostatok. Ukrajinci majú vo všeobecnosti veľké problémy s korupciou. Obranné stavby – ak ich vôbec postavili – sa ukázali ako veľmi skromné. Tým sa vytvorili podmienky na postup. Suché polia a manévrovací priestor sľubujú zlé leto, veľmi zlé.
– Čo si myslíte, že chcú Rusi?
– Povedal by som, že teraz chcú absolútne poníženie Západu. Chcú sa uistiť, že už nikdy nebudú mať problémy s Ukrajinou.
– Je to možné?
– Obávam sa, že áno.
– Čo bude s Ukrajinou?
– Neviem, či zostane nezávislou krajinou. Ak vezmú Odesu, ak zoberú Ukrajine schopnosť vyvážať obilie, podkope to jej dlhodobú ekonomickú životaschopnosť. Možno ona… Počúvaj, západná Ukrajina bývala súčasťou Poľska.
– Správny.
– Východná Ukrajina bola súčasťou Ruska. Hranice sa menia v závislosti od… Vo všeobecnosti vojenské víťazstvá uľahčujú diplomatické prielomy.
Erik Prince je podnikateľ, bývalý dôstojník špeciálnych síl amerického námorníctva a zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti Blackwater. 
(Finančné noviny nesúhlasia so všetkými názormi Erika Princa)