Emigranti z Ukrajiny domov poslali 11 mld. USD

Príjmy finančných prostriedkov zo zahraničia na Ukrajinu od pracovných migrantov zlomili za minulý rok rekord. Bolo to je 11 miliárd amerických dolárov (USD). Je to niekoľkonásobne viac ako sú priame zahraničné investície v krajine. Informuje o tom agentúra UNIAN.

Práve tieto peniaze pomáhajú udržiavať platobnú bilanciu a zachovávajú kurz hrivny.  Podľa guvernérky Národnej banky Ukrajiny, Jekateriny Rožkovej, tento rok regulátor očakáva, že množstvo transferov od Ukrajincov, ktorí hľadajú lepší život v zahraničí, bude pravdepodobne rásť v dôsledku nominálneho zvýšenia ich príjmov. Všetko bude závisieť od ekonomickej situácie v tých krajinách, kde pracujú predovšetkým Ukrajinci. Súčasne sa však proces pracovnej migrácie spomalí. Migranti zvyšujú svoje transfery za posledné tri roky. Tieto peňažné toky v roku 2016 dosiahli 7,5 miliardy dolárov, v roku 2017 – 9,3 miliardy dolárov. Podľa odhadov Národnej banky Ukrajiny je to 8% HDP. Okrem toho je suma niekoľkonásobne vyššia ako priame zahraničné investície. V minulom roku ich čistý prílev predstavoval iba 2,4 miliardy dolárov.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), suma prevodov finančných prostriedkov na Ukrajinu v roku 2017 presiahla 12 miliárd dolárov, čo je až 11% HDP. Výpočty národnej banky sú oveľa skromnejšie. Získanie štatistiky súkromných transferov je náročná úloha, pretože je potrebné kombinovať rôzne zdroje informácií: údaje z finančného sektora, prehľad migrujúcich pracovníkov a odhady príjmového modelu. Suma 11 miliárd dolárov úplne pokrýva ukrajinský deficit obchodnej bilancie, čo je rozdiel medzi dovozom z krajiny a vývozom do krajiny. Takže peňaženka migrantov je už dlho záchrannou línkou pre ekonomiku Ukrajiny, ktorá sa nachádza v hospodárskej kríze.