Elliott Management: začínajú sa trhové problémy

NEW YORK – Správcovská spoločnosť si myslí, že hyperinflácia by mohla spustiť jednu z najhorších kríz od druhej svetovej vojny. Píše o tom denník Financial Times.

Podľa jedného z najväčších a najvplyvnejších hedžových fondov na svete, Elliott Management, svet smeruje k „hyperinflácii“ a môže byť na pokraji najhoršej finančnej krízy od druhej svetovej vojny.

Hyperinflácia je extrémny prípad inflácie. Je to inflácia vyjadrená štvor- a viacciferným číslom (viac ako 1000%). Pre ekonomiku to znamená rozpad peňažného systému a zrútenie hospodárskych väzieb. Peniaze sú znehodnotené, prestávajú plniť svoje funkcie – nie sú uchovávateľom hodnoty, z výmenných procesov sú vytláčané tovarovou výmenou.

Spoločnosť Elliot Management so sídlom na Floride založená miliardárom Paulom Singerom, ktorá spravuje aktíva v hodnote 56 miliárd dolárov, varovala klientov pred „mimoriadne zložitou“ situáciou pre globálnu ekonomiku a finančné trhy, v ktorej budú investori ťažko zarábať.

Podľa listu Financial Times „nezvyčajná“ kombinácia extrémnych finančných podmienok, ktoré sa formujú po skončení éry lacných peňazí „[umožnila] výsledky, ktoré by boli na rovnakej úrovni alebo mimo rámca pre celú spoločnosť. po druhej svetovej vojne.”

V liste sa tiež uvádza, že „investori by si nemali myslieť, že ‚to všetko videli‘“ len preto, že prežili finančné krízy, ako bol medvedí trh v 70. rokoch a šok cien ropy, krach trhu v roku 1987, krach dot-com alebo finančný kríza v roku 2008.

Elliott to odmietol komentovať.

Varovanie prišlo v roku, ktorý bol pre trhy sklamaním, keď globálne akcie podľa údajov Bloomberg stratili 28 biliónov dolárov, zatiaľ čo dlhopisy sa tiež prepadli, takže investori mali len málo možností na ochranu.

Podľa Elliotta je hroziaca kríza spôsobená najmä činmi politikov z centrálnej banky, ktorí zakrývali dôvody vysokej inflácie a pripisovali ju prekážkam dodávateľského reťazca počas pandémie, a nie ultra uvoľnenej menovej politike iniciovanej na vrchole. koronavírusovej krízy v roku 2020.

Na obrázku 500 miliardová dinárová bankovka približne z roku 1993, najväčšia nominálna hodnota, aká kedy bola oficiálne vytlačená v Juhoslávii, konečný výsledok hyperinflácie.

Svet „smeruje k hyperinflácii“, ktorá by mohla viesť k „globálnemu sociálnemu kolapsu a občianskemu alebo medzinárodnému konfliktu“. Hoci takýto výsledok nie je nevyhnutný, svet sa v súčasnosti uberá týmto smerom.

Spoločnosť varuje pred týmto vývojom v čase, keď sa investori snažia zhodnotiť ekonomické škody zo série veľkých zvýšení úrokových sadzieb v USA a iných krajinách, keďže centrálne banky sa snažia zastaviť prudko rastúcu infláciu.

S&P klesol o 20 % zo svojho maxima na začiatku roka a Nasdaq klesol o tretinu od svojho maxima spred roka.

Elliott sa však domnieva, že trhy neklesli dostatočne hlboko vzhľadom na mnohé riziká, a varuje pred ďalším zvratom takzvaného „všeobecného zotavenia“, ktoré bolo zaznamenané okolo vrcholu býčieho trhu v posledných rokoch, keďže medzi investormi došlo k fantastickému náporu. všetky druhy rizikových aktív.

Existuje toľko „strašidelných a skutočne negatívnych príležitostí“, že je ťažké nemyslieť na to, že prichádza „naozaj zlý scenár s prasknutím bubliny vo všetkých triedach aktív“.

Hedžový fond odhaduje, že 50% pokles od vrcholu k najnižšiemu by bol „normálny“, čo naznačuje ďalšie výrazné poklesy na veľkých akciových trhoch, aj keď nie je možné s istotou vedieť, či sa tak stane, a ak áno, kedy.

Spoločnosť Elliott, ktorej akcie vzrástli o 6,4 % v roku 2022 a stratila peniaze len za dva kalendárne roky od svojho vzniku v roku 1977, identifikovala niekoľko oblastí potenciálnych otrasov, ktoré by mohli urýchliť pokles trhu. Medzi potenciálne riziká pre trhy patria straty bánk z preklenovacieho financovania, potenciálny pokles hodnoty zabezpečených úverových prísľubov a externe financované priame investície.

Elliott tiež kritizuje investorov, ktorí si mysleli, že pokles trhu bude vždy krátkodobý a možno ho „ignorovať“. Podľa Elliotta myšlienka, že „nebudeme panikáriť, pretože sme to už videli, nie je v súlade so súčasnými faktami“.

Na obrázku 100 quintilion (10³⁰) pengő, najväčšia nominálna bankovka, ktorá bola kedy vydaná, Maďarsko, 1946. 1 sextilion pengő bankoviek bolo vytlačených, ale nikdy nevydané. Kvintilión je: milión kvadriliónov, čiže 10³⁰; v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku sa toto číslo nazýva nonilión v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku: trilión.