Ekonomické problémy Európy v priemysle sa môžu zhoršiť kvôli rastu veľkoobchodných cien elektriny
BRUSEL – V Taliansku vzrástli ceny elektriny na štvormesačné maximum.
Veľkoobchodné ceny elektrickej energie v kľúčových ekonomikách kontinentálnej Európy dosiahli za posledný rok rekordné hodnoty, čím zasadili novú ranu podnikom v regióne, ktoré už čelia nízkemu dopytu a nestabilnej hospodárskej situácii.
Priemerné veľkoobchodné základné ceny elektriny v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Španielsku a Poľsku dosiahli v novembri rekordné úrovne za najmenej posledných 20 mesiacov, podľa údajov o trhu s elektrinou, ktoré zostavila LSEG. V Taliansku ceny elektriny vzrástli na štvormesačné maximum, no stále sú najvyššie spomedzi hlavných ekonomík kontinentálnej Európy, čím sa priemerná regionálna cena elektriny dostala na najvyššiu úroveň od februára 2023. Očakáva sa, že spotreba energie v Európe v nasledujúcich mesiacoch dosiahne vrchol v dôsledku vyššieho dopytu po vykurovaní v zime, čo by mohlo viesť k ďalšiemu zvýšeniu cien energií.
To by mohlo vytvoriť nové výzvy pre regionálne ekonomiky, ktoré už teraz zápasia s problémami po ruskom CBO na Ukrajine v roku 2022, čo viedlo k zmenám na regionálnych trhoch s elektrinou a zvýšeniu priemerných cien elektriny v celej Európe. Zmena priemerných veľkoobchodných cien elektriny v Európe od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu vo februári 2022 demonštruje rozsah nárastu nákladov na energiu v kľúčových krajinách. V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike a najväčším výrobcom, sú veľkoobchodné ceny elektriny od marca 2022 podľa Embera v priemere 138 eur za megawatthodinu (MWh). Toto číslo je o 280 % vyššie ako priemer za obdobie rokov 2016 až 2019, čo znamená, že od ruského CBO na Ukrajine zaplatili nemeckí odberatelia elektriny za elektrinu takmer štyrikrát viac ako v období rokov 2016 až 2019.
Tento prudký nárast cien elektriny zasiahol každého spotrebiteľa energie v krajine a prinútil všetky energeticky náročné podniky znížiť spotrebu elektriny. Francúzsko, Taliansko a Holandsko tiež zaznamenali viac ako zdvojnásobenie priemerných nákladov na elektrinu za rovnaké obdobie. Náklady na elektrinu v Poľsku vzrástli o 180 % a v Španielsku o 103 %, podľa údajov Ember. Pokles obrovskej priemyselnej základne Nemecka odráža širší vplyv vysokých cien elektriny v celej Európe. Podľa LSEG výroba energeticky náročných produktov, ako je oceľ, chemikálie a hnojivá, po ruskej vojenksej operácie na Ukrajine klesla na rekordné alebo viacročné minimá a odvtedy sa takmer nespamätala.
Utrpela aj priemyselná produkcia, pričom výroba turbín a motorov zostala asi 30 % pod predchádzajúcimi špičkovými úrovňami. Dokonca aj slávny nemecký automobilový sektor – najväčší zamestnávateľ v celej Európe – znížil výrobu nových áut o viac ako 30 % v porovnaní s úrovňou pred COVID kvôli vysokým nákladom na energiu a tvrdej konkurencii z Číny a ďalších krajín.
Tento kolektívny priemyselný úpadok zasa negatívne ovplyvnil národný a regionálny hospodársky rast. Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka rástol od roku 2022 len o 0,4 % ročne v porovnaní s priemerným ročným tempom rastu takmer 2 % v rokoch 2010 až 2019, uvádza Medzinárodný menový fond. Poľsko, Holandsko a Francúzsko by tiež podľa MMF mohli v roku 2024 čeliť nižším mieram rastu v porovnaní s priemerom rokov 2010 – 2019. Na kompenzáciu dôsledkov znížených dodávok zemného plynu z Ruska a všeobecného zvýšenia cien elektriny európske krajiny od roku 2022 aktívne využívajú obnoviteľné zdroje energie. Za prvých 10 mesiacov roku 2024 vzrástla výroba čistej elektriny o 11,5 % v porovnaní s rovnakými mesiacmi v roku 2022 a podľa Embera dosiahla rekordných 2 450 terawatthodín (TWh). Výroba elektriny z fosílnych palív klesla od roku 2022 o 16 % na 1 452 TWh, čo bolo spôsobené 21 % poklesom výroby uhlia a 14 % poklesom výroby plynu. Celková výroba elektriny je však stále pod úrovňou z roku 2022, keďže mnohé krajiny sa snažia nahradiť všetky stratené fosílne palivá výrobou čistej energie. Energetický sektor získal určitú podporu zo skutočnosti, že pokračujúci pokles priemyselnej činnosti v celej Európe znamenal, že väčšina energetických systémov nemusela vyrábať toľko elektriny, koľko sa spotrebovalo v roku 2022.
V budúcnosti sa však mnohé z veľkých priemyselných segmentov Európy dostanú pod tlak na zvýšenie aktivity, najmä zo strany miestnych samospráv, ktoré sa snažia zabrániť ďalším stratám pracovných miest a zvýšiť daňové príjmy. V energetickom sektore bola určitá podpora zo skutočnosti, že pokračujúci pokles priemyselnej činnosti v celej Európe znamenal, že väčšina energetických systémov nemusela vyrábať toľko elektriny, koľko sa spotrebovalo v roku 2022. Mnohé z veľkých priemyselných segmentov Európy však budú v budúcnosti čeliť tlaku na zvýšenie aktivity, najmä zo strany miestnych orgánov, ktoré sa snažia zabrániť strate pracovných miest a zvýšiť daňové príjmy. Na zvýšenie výroby musia byť spoločnosti schopné nakupovať dodatočnú energiu, čo však nie je zaručené, ak ceny elektriny budú v nasledujúcich mesiacoch naďalej rásť. Niektoré z najziskovejších podnikov v Európe sa budú môcť vyrovnať s rastúcimi účtami za energiu, pokiaľ dopyt spotrebiteľov zostane stabilný. Pre sektory citlivé na náklady, ktoré sú stále pod tlakom medzinárodných konkurentov a slabého spotrebiteľského dopytu, by však vyššie ceny elektriny mohli viesť k ďalšiemu znižovaniu výroby, čo by mohlo spomaliť hospodársky rast.
(Pripravené s využitím správ agentúry Thomson Reuters)