EAEU a Irán uzavreli dohodu o voľnom obchode

TEHERÁN / SANKT PETERSBURG – Krajiny Eurázijskej ekonomickej únie (EAEU) podpísali s Iránom úplnú dohodu o zóne voľného obchodu.

Nahradí dočasnú dohodu platnú od roku 2019, informovalo tlačové oddelenie organizácie.

Dokument podpísali dnes 25. decembra 2023 v rámci zasadnutia Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady v Sankt Petersburge.

„Teraz podpísaná dohoda o voľnom obchode medzi EAEU a Iránskou islamskou republikou posunie obchod medzi našimi krajinami na kvalitatívne novú úroveň. Obchod je ambiciózny – dovozné clá budú zrušené na takmer 90 % sortimentu, ktorý tvorí viac ako 95 % nášho vzájomného obchodu,“ uvádza tlačová služba slová predsedu predstavenstva Euroázijskej hospodárskej komisie. Michail Mjasnikovič.

V tlačovej správe sa uvádza, že dočasná dohoda medzi Iránom a krajinami EAEU už umožnila zvýšiť vzájomný obrat z 2,4 miliardy USD v roku 2019 na 6,2 miliardy USD v roku 2022. Treba poznamenať, že dohoda platná od roku 2019 bola obmedzená na minimálny súbor poľnohospodárskych a priemyselných výrobkov.

 

 

Predseda Euroázijskej hospodárskej komisie Andrej Slepnev poznamenal, že dnes podpísaná dohoda je zameraná na zlepšenie regulačnej časti obchodného režimu EAEU a Iránu, ako aj na zabezpečenie bezcolného obchodu medzi krajinami pre čo najširší tovar, informuje tlačová služba.

Slepnev spresnil, že vďaka novej dohode budú mať farmári krajín únie výhradné podmienky na dodávky do Iránu, najmä obilnín, kukurice, rastlinných olejov, hovädzieho a jahňacieho mäsa, mäsových a hydinových výrobkov, konzerv a cukroviniek. V sektore priemyselného tovaru je zavedený režim bezcolného obchodu pre výrobky z hutníctva, chemického a drevospracujúceho priemyslu, lietadiel a lodí, strojárstva, železničných strojov a zariadení, dodal.

Okrem toho boli dosiahnuté ďalšie dohody, najmä v oblasti technickej regulácie, sanitárnych, veterinárnych a fytosanitárnych opatrení a colnej správy, informoval tlačový odbor. Dohoda tiež zabezpečuje rozvoj spolupráce medzi EAEU a Iránom v oblasti ťažby, energetickej účinnosti a zeleného rastu, výskumu a inovácií, vzdelávania, medicíny, telekomunikácií, dopravy a logistických riešení a otázok tranzitnej dopravy, uvádza sa v tlačovej správe.