Dvaja robia s jednými a tými istými štatistickými údajmi skoro úplne to isté za dvojnásobok

BRATISLAVA – Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý je organizačnou jednotkou Ministerstva financií SR zverejnil dnes 13. júla 2022 opis štatistických údajov o maloobchodných tržbách v máji tohto roku.

Štatistický úrad SR zverejnil komentár k tým istým údajom, ktoré si sám pre seba a verejnosť zozbieral pre týždňom 6. júla 2022.

“Reálne maloobchodné tržby sa napriek vysokej inflácii aj v máji udržali nad minuloročnými hodnotami. V máji sa darilo aj priemyslu a exportu. Výroba áut vzrástla medziročne o 10 percent, avšak stále výrazne zaostávala za predkrízovými úrovňami, ” napísal IFP.

Obe inštitúcie pracujú z údajmi, ktoré zbiera len a len Štatistický úrad SR.  IFP z nich urobil graf o porovnaní tržieb za niekoľko rokov. Štatistický úrad SR zverejnil graf, ktorý opisuje vývoj tržieb v maloobchode za jeden rok. Porovnáva rôzne obchody.

Inštitút finančnej politiky je financovaný z verejných financií. Štatistický úrad SR sa financuje zo štátneho rozpočtu. Dvojnásobné spracovanie tých istých Štatistických údajov platí verejný rozpočet dva razy. Dva razy sa skladajú daňoví poplatníci na spracovanie tých istých údajov. Príjmami Štátneho rozpočtu nie je nič iné, len platby ľudí a podnikov.

Tento typ ekonomického “výskumu” Ľubomír Dolgoš nazýval lyrizovaná, alebo beletrizovaná štatistika.

“Vládla nám mafia, ktorá za 12 rokov rozkradla cca 30 miliárd eur,” napísal Igor Matovič vo volebných novinách.  Dnes je ministrom financií SR. Výskum IFP nenasmerovala na analýzu korupcie  .Štatistický úrad SR neanalyzoval defraudáciu 30 mld. eur. Ukradnutý majetok sa mal podľa Igora Matoviča vrátiť. O množstve vráteného majetku neexistujú žiadne údaje.