Drimitrij Trenin: hybridná vojna bude pokračovať
Hybridná vojna medzi USA a Ruskom nepochybne bude pokračovať. V tejto vojne však obajvujú pravidlá a kanály pre dialóg, nielen pre tiesňové volania. Napísal na stránke Carnegie Centrum v Moskve jeho riaditeľ Dmitrij Trenin.
Spoločná tlačová konferencia prezidentov Putina a Trumpa po štvorhodinovom stretnutí v Helsinkách zanechala prekvapivý dojem: vedúci predstavitelia dvoch štátov, ktorých vzťahy v posledných rokoch sa blížili k vojenskému konfliktu, takmer stáli bok o boku, dokonca si spolu navzájom na hrávali – ako partneri pri dôležitom a komplikovanom obchode.
Nedosiahli sa žiadne dohody, ale ani sa neočakávali. Už pred stretnutím strany odmietli myšlienku spoločného vyhlásenia v súčasnej situácii za neproduktívne. Zloženie delegácií bolo mimoriadne úzke. Súčasne so stretnutím prezidentov sa po prvý raz stretli ministri zahraničných vecí po prvýkrát: hlavým sa zdá v najbližších mesiacoch dialóg na tejto úrovni.
Medzi témami, o ktorých sa diskutoavalo počas rozhovorov, sa o Sýrii diskutovalo najpodrobnejšie. Tu sa Moskve podarilo stať sa skutočným sprostredkovateľom medzi Jeruzalemom a Teheránom. USA, ktoré podporujú Izrael, majú príležitosť doručiť svoje signály iránskemu vedeniu prostredníctvom Kremľa. Ak sa Rusku podarí nájsť rovnováhu medzi bezpečnostnými záujmami Izraela a geopolitickými potrebami Iránu v Sýrii, môže sa to stať vážnym úspechom moskovskej diplomacie. V tejto súvislosti je pre Rusko dôležité vzájomné porozumenie so Spojenými štátmi.
Iránska jadrová otázka s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho naznačená: pozície strán sú známe. Putin pravdepodobne premýšľal nad tým, čo Trump zamýšľal urobiť ďalej v súvislosti s Iránom, ale Trump sa možno nerozhodol. Ruský prezident však podporil svojho kolegu pri hľadaní mierového riešenia jadrového problému Severnej Kórey. Moskva má životný záujem predchádzať vypuknutiu vojny na svojich hraniciach. Ukrajinu, pravdepodobne len “vynechali”. V predvečer volieb a za neprítomnosti silného a autoritatívneho vedenia v Kyjeve ešte nie je nič, o čom sa diskutuje.
Politický estabilishment amerických a európskych krajín, ako aj vedúce západné médiá, sa vážne obávali, že Trump vyhlási uznanie Krymu za súčasť Ruska a tiež zruší vojenské cvičenia NATO v Pobaltí, si s úľavou povdychli, ale len mierne. Napriek tomu, že Trump vzniesol otázku ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016, povedal, že v tejto veci dôveruje tak svojim rozviedkam, ako aj prezidentovi Putinovi.
Putin na druhej strane vyhlásil, že ruský štát – ale nie jednotliví občania – nie je zapojený do prípadov zásahov, v skutočnosti signalizoval, že v priebehu volieb do Kongresu nebude Ruská federácia zasahovať. Toto je dôležité vyhlásenie. V prípade, že v roku 2018 neexistujú žiadne faktory vonkajšieho vplyvu, Trump bude schopný triumfovať: čo bolo možné za Obamu, nie je možné za neho s ním. Počkáme až do novembra. To je principiálne dôležité pre budúcnosť rusko-amerických vzťahov.
Putin podrobne odpovedal na obvinenia predložené komisiou osobitného prokurátora Miillera. Namiesto jednoduchého “vlastnych nevydávame, ústava neumožňuje” reagoval rétoricky “a USA by vydali iným krajinám – ako je napríklad Iránu – svojich zamestnanci, ktorí vypracovali špeciálne operáciu proti štátu”, odvolal sa na existujúce dohody o právnej pomoci a ponúkol spoluprácu – hoci na recipročnom základe. Je nepravdepodobné, že Muller nebude súhlasiť, ale rana bola recipročná.
Trump nezrušil sankcie, ale aj Putin urobil prekvapivý ťah: predložil myšlienku skupinu podnikateľov, vedúcich predstaviteľov biznisu oboch krajín, aby podporovali rozvoj ekonomických väzieb. To je dôležitý signál od Bieleho domu: teraz všetko, čo nie je zakázané sankciami, vyzerá legálne. Rusko teda v princípe prestáva byť toxické a obmedzenia, zostanú len čiastočnými, aj keď vážnymi, prekážkami.
Trump, samozrejme, nedokázal uistiť svojich oponentov a neusiloval sa o to. On neodpovedal tak na kritické otázky novinárov, ako napadol demokratov a komisiu Muellera. Pravdepodobne mu nič nezostanú dlžní. Politický boj v Spojených štátoch získava dynamiku, ale Trump vyzerá dnes oveľa silnejšie, ako pred rokom, počas prvého stretnutia s Putinom pri neformálnom stretnutí G 20 v Hamburgu.
Pred súčasným stretnutím Trump povedal, že vzťah medzi USA a Ruskom je “horší ako kedykoľvek predtým.” Po stretnutí na tlačovej konferencii poznamenal, že situácia sa zmenila. Samozrejme, tento vzťah sa nestal “lepším ako nidky”, ale je možné, že najnižší bod ich trajektórie sa prekonal. Politický boj v USA bude naďalej ovplyvňovať vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou; dokonca aj v administratíve Trumpa, nehovoriac o republikánoch v Kongrese, jasne prevažujú skeptici vo vzťahu k Rusku. Napriek tomu mohlol by prísť bod obratu.
Hlavným významom stretnutia v Helsinkách je obnovenie rusko-amerického dialógu. Na stretnutí na neutrálnom území bude pravdepodobne nasledovať výmena návštev do Washingtonu a Moskvy. Takýto harmonogram vytvorí dynamickú interakciu medzi byokraciou dvoch štatov pri hľadaní spoločného stanoviska a formulovaní súhlasných vzorcov. Hybridná vojna medzi USA a Ruskom nepochybne bude pokračovať. V tejto vojne však existujú pravidlá a kanály pre dialóg, nielen pe núdzovéúkomunikáciu. Americko-ruská konfrontácia nie je večná. V priebehu času sa môže stať “normálnym” súpením dŕžav a potom na ich “jednoduchú konkurenciu”. Ale toto sa stane, pravdepodobne nie na Trampovi. A možno nie pri Putinovi.