Dr. Novičok, marihuana so sexom a prostitútkou

Médiá vo svete a v Ruskej federácii prinášajú špekulácie o otrave dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre ruskú rozviedku. Tú zradil a dal si zaplatiť birtskou rozviedkou, ktorej odovzdal za približne  200 000 USD sieť ruských agentov v iných krajinách. Spolu s  ním 4. marca 2018 otrávili aj jeho dcéru Júliu Skripaľovú. Tučnou kurzívou sú  v texte označené odkazy na informačné zdroje.

Britská premiérka, pani Theresa May vyhlásila, že s veľkou pravodepodobnosťou Sergeja Skripaľa a Júliu otrávli na príkaz Kremľa. Rôzne britské denníky prinášali zo informačných zdrojov blízkych britskej rozviedke, polície, ale aj vlády rôzne verzie otravy. Pri otrave sa použil jed A 234, ktorý bol vyvinutý ako nevrvovo-paralytický binárny plyn. Binárny znamená to, že efekt otravy nastupuje pri spojení dvoch chemických látok. Jeho “recept” zverejnil spolu s inými vzorcami odborný časopis Chemické listy. V Českej republike vyrobili jeho experimentálne vzorky.  Jeden zo sovietskych emigrantov tento vzorec uverenil v knihe, ktorá vyšla v USA. Vráťme sa k rôznym verziám otravy. Podľa nich nervoparalytický plyn: priviezla dvcéra Sergeja Skripaľa Júlia Skripaľová so suvernírmi, alebo v balíčku s pohánkou, alebo agenti ruských tajných služieb vo fľaštičke od ženského parfému. Poznamenávame  informácie o tom priniesli britské denníky s odvolaním sa nemenované zdroje spolu so slovným spojením s veľkou pravdepodobnosťou. Išlo o sériu špekulácií. Nervovo-paralytický plyn “novičok” sa už použil. Ako napísal denník Novaja gazeta v roku 1995 plynom otrávili šéfa banky Rosbiznes banka Ivana Kivelidi a jeho sekretárku.

Podľa už zverejnených informácií bol plyn v dome Sergeja Skripaľa, na kľučke dverí, na volante automobilu, v klimatizácii automobilu, v nákupnom stredisku, na lavičke, či na cintoríne. Popri zverejňovaní informácií sa prejavil obdiv niekdajšieho ministra zahraničných vecí pána Borisa Johnsona, ktorého babička bola Ruska, ku klasickej ruskej literatúre. V parlamente citoval román Fjodora Michajloviča Dostojevského Zločin a trest. Dobre, že to nebolo dielo Leva Nikolajeviča Tolstého vojna a mier. Pani Mária Zacharová, ktorá pracuje na odbore médií Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie doplnila jeho citát.

Pán Boris Johnson citoval otázku súvisiacu s jedným z hrdinov románu, vrahom Radionom Raskoľnikovom:«My všetci vieme kto je zločinec. Otázka stojí len  tom, či sa sám prizná, alebo o chytia”.

Mária Zacharová oponovala a uviedla vetu policajného vyšetrovateľa Porfirija Petroviča: “Zo stovky králikov sa nikdy nezloží kôň, zo sto odozrení nikdy nebudú dôkazy.”

Stály predstaviteľ Ruskej federácie v organizácii spojených národov pre zmenu členom Bezpeňostnej rady pán Vasilij Nebezňa citoval z rozprávky Luisa Carolla Alica v krajine zázrakov. Jeho predchodca Vitalij Čurkin zomrel na otravu. 

A tak teda pán Vasil Čurkin: “Rukopis obvineného?  — opýtal sa druhý člen poroty. — Nie, — odpovedal Biely Králik. A to je najpodozrivejšie.  Znamená to, že sfalšoval rukopis, — poznamenal Kráľ.”

Po Skripaľovcoch nasledovali ďalší otrávení. Charlieho Rowleyho našli – spolu s jeho o rok mladšou priateľkou Dawn Sturgessovou – v bezvedomí v ich dome v Amesbury. Rowley otravu prežil a minulý týždeň ho už prepustili z nemocnice, zatiaľ čo Sturgessová  zomrela. Rowley uviedol, že si už nedokáže spomenúť, kde našiel sklenenú fľaštičku s parfumom známej značky, ktorá bola stále zabalená v krabičke a plastovom obale. On sám si k tekutine v nádobke privoňal, zatiaľ čo jeho partnerka si ju nastriekala na zápästie.

Pred časom štátne orgány Veľkej Británe zverejnili mená a fotografie predpokladaných travičov. Sú nimi án Ruslan Baširov a pán Alexander Petrov. Mária Zacharová vyzvala britské orgány, aby im pomohli tieto osoby násjsť. Našli ich ruskí novinári. Prezident Vladimír Putin povedal, že sú z civilného sektora a vrejne ich vyzval, aby o sebe porozprávali médiám.

Podľa portálu fontanka.ru do Londýna odleteli 2. marca 2018. Nie je o nich veľa informácií. Neexistuje Ruslan Boširov sa narodil 12. apríla v Dušanbe. Alexander Petrov sa narodil 15. júla 1979Obaja majú adresu trvalého pobytu v dome na Veľkej Nábrzežnej ulici číslo 1 v meste Moskva. Ako zistili portál, v byte kde sú regsitrovaní žije len veľmi stará žena. Ruslan Boširov nie je aktíny v sociálnych sieťach. Stránka,ktorú yvtvoril málen jednu priateľku z Ukrajiny. Pasy obom “turistom” dali pred dvomi rokmi. Cestovali na ne do Amsterdamu, Ženevy, Milána. Podľa britských vyšetrovacích orgánov sú mená oboch ruských občanov vymyslené. Scotland Yard tvrdí, že vraj vie ich pravé mená a rizviská. Obaja bývali v londýnskom hoteli City Stay kde sa našli stopy nervovoparalytického plynu Novičok. Ako tvrdia britské orgány nervovoparalytický plyn prepravili v imitácii flaštičky od parfému Premier Jour Nina Ricci.

Niekoľko britských denníkov ako napríklad The Sun tvrdí, že večer pre tým ako niekto otrávil dvaja návšetevníci Veľkej Británie si pozvali na izbu prostitútku, fajčili marihuanu a zaoberali sa s ňou sexom. Tak to denníku vyfarbil jeden zo susedov na poschodí. Pre redaktora denníka povedal, že sexom sa zaoberali dlho a nahlas. Denník Mirror tvrdí, že zdroj z vládnyh kruhov má informáciu o tom, že travičov sprevádzal lekár, ktorý dohliadal, aby sa neotrávili. Nazvali ho Dr. Novičok.

Ruská televízia Russia Today zverejnila rozhovor s Ruslanov Baširovom a Alexandrom Petrovom. Nerobili ho v budove teelvízie. Lebo obaja aktéri sa boja, že ich niekto videl na benzínovej pumpe. V rozhovore s Margaritou Simonjan tvrdia, že jej sami zatelefonovali. Rusi sa v sociálnych sieťach smejú a tvrdia, že ako ľahko sa dá zohnať telefónne číslo riaditeľky Russia Today. V rozhovore povedali, že nie sú z GRU a ani nemali flaštičku  od ženského parfému. Na otázku čo majú spoločné jeden z nich povedal, že “nebude hovoriť o osobných veciach”. V médiách existujú rôzne interpretácie rozhovoru. Jedny autori tvrdia, že je to pomsta za nevydarenú operáciu, iní, že je to snaha ešte viac zamotať verejnosť.

 

Podľa posledných správ denníka Daily Epress ruskí pravdepodobní agenti, ktorí sa “pokúsili zabiť” Sergeja a Júliu Skripaľovcov, boli identifikovaní vďaka nedávno naverbovanému ruskému špiónovi britskou spravodajskou službou. Ruský prebehlík konal pod kódovým menom “Apollón”. Bol podľa denníka naverbovaný agentom Mi-6 v Ríme a poskytol britskej spravodajskej službe “širokú škálu dôverných informácií” o moskovskej špionážnej sieti po celom svete.

Ruský sever The Insider priniesol informácie o tom, že Boširov a Petrov majú posledné čísla čisla pasov blízke číslo pasu agenta GRU, ktorý sa pokúsil organizovať štátny prevrat v Čiernej Hore. Ten peniaze na Balkán poslal šekom Western Union. Ako svoje bydlisko v šeku uviedol adresu centrály GRU. V diskusii rozhlasovej stanice Slobodná Európa v ruskom jazyku zaznel názor, že nič sa nedá s určtosťou tvrdiť do času, pokiaľ neprebehne súd.

A jedna anekdota na záver.

Sherlock Holmes sa pýta:

Doktor Watson, prečo Rusi otrávili Rusa Skripaľa?

Doktor Watson odpovedá:

Sir, keby nebol Rus, tak ho neotrávia.