Dôsledky ďalšieho kroku, ktorý chystá prezident Donald Trump, je sakramentsky ťažké predvídať

Pri trhoch a clách je jedinou istotou neistota.

Ak clá zostanú v platnosti a odvetné opatrenia povedú k rozsiahlej obchodnej vojne, následky môžu byť skutočne strašné.

Udalosti z minulého týždňa s vyhlásením ciel amerického prezidenta Donalda Trumpa priniesli spomienky na rok 2008 a globálnu finančnú krízu, ktorú spôsobili.

Všetky normy boli porušené. Spôsob, akým svetový obchod fungoval za posledných 80 rokov, môže mať len málo spoločného s budúcnosťou. Dopad na ekonomiku a svet ako celok je úplne nepredvídateľný. V modernej dobe nedošlo k žiadnym rozsiahlym obchodným vojnám, čo znamená, že akceptované ekonomické teórie sú do značnej miery nevyskúšané. Musíme priznať, že predvídavosť tu neexistuje. To znamená, že ak budeme trvať na dosiahnutí istoty alebo dokonca istoty skôr, ako budeme konať, zamrzneme v nečinnosti. Alebo ak dospejeme k záveru, že sme sa rozhodli s istotou, pravdepodobne sa mýlime. Pri absencii týchto vecí musíme robiť rozhodnutia. Musíme však pamätať aj na to, že rozhodnutie nerobiť nič nie je opakom konania, ale konaním samo o sebe. Rozhodnutie ponechať portfólio nezmenené by sa malo vnímať rovnako kriticky ako rozhodnutie vykonať zmeny. Negatívne udalosti, ktoré vedú k najziskovejším obchodom, sú desivé a odrádzajú od nákupu. Ale keď vás obklopujú nepriaznivé udalosti, je optimálny čas konať.

Pokiaľ ide o samotné clá, mnohé z cieľov, ktoré si administratíva stanovila, sa zdajú byť žiaduce. Nemala by napokon americká vláda podporovať americký priemysel? Keby bolo všetko také jednoduché. Problém je v tom, že v reálnom svete, najmä v ekonomike, sú dôsledky druhého a tretieho rádu, ktoré sú často veľké a nepredvídateľné. Medzi potenciálne dôsledky Trumpových ciel patria odvetné opatrenia zo strany iných krajín, rast cien a možno aj hospodársky pokles. Predstavme si však na chvíľu, že clá úspešne podporujú Trumpov stanovený cieľ, aby sa v USA vyrábalo viac tovaru nakúpeného v USA. Musíme si položiť otázku, či je v USA dostatok výrobných kapacít na uspokojenie dopytu. Ak nie, ako dlho bude trvať vybudovanie potrebných nových závodov? Čo sa stane počas tejto doby? Je dostatok pracovníkov na výrobu tohto tovaru? Bude možné vyrábať tieto produkty v USA za rovnakú cenu a kvalitu ako dovážané analógy?

Aj keď sú odpovede na tieto otázky zmiešané, jedna vec je istá: ceny za tovar vyrobený v Spojených štátoch budú vyššie ako dovážaný tovar, ktorý sú Američania zvyknutí kupovať. V dôsledku rastu cien bude s najväčšou pravdepodobnosťou klesať životná úroveň. Vyššie ceny tiež pravdepodobne povedú k nižším jednotkovým predajom, a tým k nižším ziskom spoločností, čo často predchádza prepúšťaniu a hospodárskym poklesom. Je dôležité poznamenať, že dôsledky Trumpovho rozhodnutia o colných sadzbách zasahujú medzinárodne a ďaleko za hranice ekonomiky. Od konca druhej svetovej vojny mal globálny obchod obrovský pozitívny vplyv na celý svet a prispel k hospodárskemu rastu, ktorý zasiahol všetky krajiny. Samozrejme, niektoré krajiny a ľudia boli na tom lepšie ako ostatní, ale takmer všetci sa zlepšili. Hlavným dôvodom je komparatívna výhoda.
Každá krajina má niečo, čo vyrába lepšie a/alebo lacnejšie ako iné krajiny a naopak. Ak každá krajina vyrába prvý a predáva ho iným krajinám a nakupuje druhý od iných krajín, potom sa kolektívny blahobyt maximalizuje zvýšením celkovej efektívnosti. Ak sa to obmedzí, stratia všetky krajiny. Ako pravdepodobne zareaguje americká centrálna banka, ak bude colná kríza pokračovať? Hrozba recesie si môže vyžadovať rýchlejšie znižovanie sadzieb. Hrozba inflácie by však mohla spustiť škrty, ktoré sa plánovali odložiť. Opäť nikto nevie, ako sa to skončí. A čo finančné trhy? Na akciovom trhu došlo v posledných dňoch k výraznému poklesu. Ako vždy, kľúčovou otázkou je, aká primeraná bola odpoveď: bola správna, príliš veľa alebo príliš málo? Odpovedať na túto otázku je ešte ťažšie ako zvyčajne. Na jednej strane, ak clá zostanú na súčasnej úrovni a odvetné opatrenia povedú k rozsiahlej obchodnej vojne, následky môžu byť skutočne strašné. No na druhej strane môže prevážiť rozumnejší prístup (a veľmi negatívna reakcia politikov a burzy), čo povedie k zníženiu ciel na menej škodlivú úroveň a k víťazstvu voľného obchodu.
Počkáme a uvidíme…
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.