Donald Tusk ponúkne pružný termín odchodu

Donald Tusk ponúkne lídrom EÚ možnosť, aby Londýn si mohol pružne vybrať termín odchodu z Európskej únie – do 12 mesiacov. Týmto sa chce vyhnúť sérii žiadostí o odloženie z Londýna.

Plán Donalda Tuska umožňuje Veľkej Británii opustiť Európsku úniu s odkladom 12 mesiacov. Londýn vystúpiť z Európskej únie skôr, ale kvôli tomu musí byť schválená dohoda s Bruselom parlamentom a dohodnutá na mimoriadnom summite lídrov EÚ budúci týždeň. Guardian špecifikuje, že plán Tusku by malo jednomyseľne schváliť všetkých 27 lídrov EÚ.

V Parlamente pokračujú rokovania medzi konzervatívcami a labouristickou stranou o Brexite. V kancelárii premiéra Terezy Mayovej už povedali, že technické rokovania medzi oboma stranami, ktoré sa konali vo štvrtok, boli produktívne. Dnes v piatok 5. apríla 2019 by mali pokračovať. Britský generálny prokurátor Jeffrey Cox povedal pre BBC, že ak rokovania nebudú úspešné, oneskorenie bude pravdepodobne „dlhé“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že na to, aby EÚ rozšírila proces odchodu, musí mať Spojené kráľovstvo dôveryhodný plán činnosti.

Vedúci predstavitelia EÚ prerokujú všetky možné možnosti odkladu na samite 10. apríla. 12. apríla 2019 by malo Spojené kráľovstvo už vystúpiť z EÚ. Jeffrey Cox povedal, že máj poslancom ponúkne scenár, v ktorom by museli prijať akékoľvek omeškanie za podmienky, že to bude dlhšie ako niekoľko týždňov.

Vysoko postavený zdroj v EÚ povedal BBC, že Donald Tusk tým, že ponúkne Británii „flexibilnú odmenu“ až 12 mesiacov, plánuje vylúčiť situáciu, v ktorej bude Brusel čeliť požiadavkám Londýna na predĺženie procesu odchodu každých pár týždňov.