Do roku 2050 sa znížia emisie oceliarstva o 30%

LONDÝN – Podľa novej štúdie globálnej skupiny Wood Mackenzie globálny oceliarsky priemysel zníži do roku 2055 uhlíkové emisie o 30 % väčším využívaním elektrických oblúkových pecí a prijatím ekologických technológií.

“Oceliarsky priemysel je náročné na dekarbonizáciu. Rastúci trend “zelenej ocele” zároveň núti výrobcov opustiť tradičné formy tavenia – vysoké pece – a prejsť na alternatívne, nižšie emisie,” píše sa v dokumente.

Analytici z Wood Mackenzie veria, že o 30 rokov sa bude asi 48 % svetovej ocele vyrábať v elektrických oblúkových peciach (EAF) a asi 30 % v roku 2021. Podiel výroby EOP a konvenčnej výroby ocele vo vysokých peciach bude teda približne rovnaký. Okrem toho používanie železného šrotu získaného vodíkom v oceliarskom priemysle a zavedenie zachytávania, recyklácie a skladovania uhlíka by mohlo do roku 2050 znížiť emisie o 30 % v porovnaní so súčasnou úrovňou.

V roku 2021 svetový oceliarsky priemysel vyprodukoval viac ako 3,3 miliardy ton skleníkových plynov, z toho viac ako 2 miliardy pochádzali z Číny. Do roku 2050 by Čína mala znížiť emisie na polovicu, hoci väčšina zníženia bude spôsobená klesajúcou produkciou ocele: minulý rok krajina znížila svoju produkciu o 30 miliónov ton a je odhodlaná tento trend nasledovať.

Podľa analytikov z Wood Mackenzie sa emisie v juhovýchodnej Ázii zdvojnásobia: ich výroba ocele by sa mala strojnásobiť do roku 2050, ale najmä vďaka tradičným vysokým peciam. Wood Mackenzie zároveň poznamenáva, že globálna metalurgia, predovšetkým v Európe, začne využívať vodík už v roku 2027 a do roku 2050 bude 10 % celkovej produkcie ocele založených na vodíku.

Wood Mackenzie je globálna výskumná a poradenská skupina v oblasti energetiky, chemikálií, obnoviteľnej energie, kovov a baníctva.