Dmitrij Rogozin o novom ruskom programe letov na Mesiac

BAJKONUR  – Roskosmos sa chystá dobyť Mesiac. Definovanie vesmírneho programu Ruska do roku 2030 sa blíži k záveru. Jeden z dôrazov sa bude klásť na skúmanie Mesiaca automatickými vesmírnymi sondami a prípravu na misiu s ľudskou posádkou.  O ruskom kozmickou programe hovorí riaditeľ korporácie Dmitrij Olegovič Rogozin. Originál rozhovoru nájdete tu.

Povedzte nám o lunárnom programe s posádkou, čo zahŕňa?

Máme niekoľko scenárov. Ak hovoríme o určitom počiatočnom minime, potom hovoríme o vytvorení superťažkej rakety (ktorá by mala dopraviť kozmickú loď Orjol na Mesiac), o samotnej kozmickej lodi a o potrebnej pozemnej infraštruktúre. Ale na to, aby ste mohli pristáť na Mesiaci, potrebujete aj lunárny vzletový a pristávací modul. Zatiaľ nebol vytvorený. Teraz sme v spore s ministerstvom financií, či do projektu zahrnúť vývoj kozmického vozidla, alebo nie. Mám podozrenie, že ak to teraz nie je zahrnuté v programe, nebude vôbec existovať. V takom prípade nebudeme schopní pristáť na Mesiaci. Samozrejme, že budeme brániť projekt pristátia na Mesiaci, inak náš mesačný program nemožno považovať za dokončený. Posledné slovo má prezident.

Medzinárodná spolupráca pomôže znížiť náklady. Musíme sa dohodnúť s našimi partnermi, s rovnako s čínskymi kolegami, s ktorými máme veľmi dobré vzťahy, na tom, že je potrebné stavať na Mesiaci, aké vedecké vybavenie je potrebné mať na jeho povrchu. Sme pripravení určiť kontúry a úlohy lunárnej vedeckej základne, ktorá so sebou nesie obrovské množstvo technológií, ktoré je potrebné zvládnuť a implementovať.

Utiahne lunárny projekt štátny rozpočet?

Ruský príspevok do lunárneho projektu bude rozumný a nebude rušiť ekonomiku. Aby sme ďalej znížili finančné zaťaženie, hovoríme, že program by mal byť stále medzinárodný. Americké projekty pristátia na Mesiaci Artemis a vytvorenia mesačnej stanice Gateway sú jednoznačne americké programy, kde ostatní účastníci zohrávajú druhoradú úlohu.

Programy Artemis a Gateway teraz nie sú vôbec medzinárodné, čo samozrejme nemôžeme akceptovať. A v tomto ohľade sú naše rokovania s Čínou zamerané na vytvorenie rovnocenného programu so schopnosťou prepojiť ďalších partnerov. Diskutovali sme s Čínou, že USA môžu, ak je to žiaduce, vstúpiť do nášho programu ako rovnocenný partner. Tu musíme hovoriť nie o rusko-čínskom projekte, ale o návrate k praxi plnohodnotnej spolupráce vo vesmíre.

Hovorilo sa, že projekt sovietskeho raketoplánu Buran viedol k rozpadu ZSSR. Aká ja pravda?

Pokiaľ ide o program Energy-Buran, neskončil sa preto, že by krajina nemohla financovať tento projekt. Problém bol iný. Ukázalo sa, že po automatickom lete Burana, nemohol nikto prísť na to, ako ďalej používať tento stroj. Problémom bol nedostatok dlhodobého plánovania systému a strategickej vízie za vlády Michaila Gorbačova.

To, čo dnes ponúkame, je však úplne iný prístup. Samotná inžinierska konfigurácia super ťažkej rakety pozostáva z modulárnych štruktúr: prvý a druhý stupeň sú zväzkom modulov niekoľkých rakiet Sojuz-5, centrálnou jednotkou je raketa Sojuz-6. Navrhli sme možnosť, ktorá nebude stáť kolosálne množstvo peňazí a bude stáť krajinu neporovnateľne menej ako projekt Energia-Buran. Vypočítali sme, že naša raketa bude v porovnaní s americkou stáť niekoľkonásobne menej.

Existujú aj iné možnosti?

Existujú samozrejme aj ďalšie možnosti dodania všetkého potrebného na Mesiac. Napríklad vypustenie nákladu na obežnú dráhu lacnejšími raketami, rovnakou „Angarou“. Tri alebo štyri štarty „Angary“ a zhromaždenie na nízkej obežnej dráhe letového komplexu z niekoľkých vyšších stupňov a kozmickej lode. Určite nájdeme možnosti, ktoré výrazne zlacnia organizovanie programov na skúmanie Mesiaca a Marsu. Nemyslím si, že lunárny program naruší ekonomiku krajiny. Toto sú špekulácie, nič viac.

Zakaždým, keď prídem na Bajkonur, z okna ústredia vidím tri štartovacie komplexy pre superťažkú ​​raketu – kyklopské štruktúry. Na odpálenie rakiet N-1 a Energia boli použité iba šesťkrát. Toto je lekcia, ako sa nesprávať. U nás to tak nebude. Vytvoríme skutočne opakovane použiteľný systém, ktorý krajina potrebuje. Mimoriadne ťažká raketa je potrebná nielen na lety na Mesiac, ale aj na vypustenie veľkých ťažkých vesmírnych štruktúr do blízkeho vesmíru. Bude schopná vystreliť viac ako 20 ton užitočného zaťaženia do hlbokého vesmíru a od 100 do 140 ton do blízkeho vesmíru. Čo, nikto to nepotrebuje? Nepotrebuje to naša ekonomika? Určite bude nevyhnutnosť takého silného vesmírneho dopravného prostriedku.

Vytvorením takejto rakety v roku 2028 bude mať Rusko celú paletu nosičov od ultraľahkých po veľmi ťažké triedy. A to všetko bude môcť vzlietnuť z národného územia bez ohľadu na medzinárodnú spojku. V roku 2023 plánujeme vypustiť raketu Sojuz-5, v roku 2025 – Sojuz-6 z rovnakého štartovacieho komplexu, či už je to Morský štart, čo je ruský plávajúci kozmodróm, alebo spoločný rusko-kazašský projekt Baiterek.

Do tejto doby budú testy Angary v súčasnej verzii dokončené a my pristúpime k dokončeniu testov Angary v pokročilejšej triede, ktorá je schopná vystreliť 27-tonový náklad na obežnú dráhu Zeme. Už sa začali práce na vytvorení rakety „Angara“ poháňanej vodíkom. Ten plánujeme vytvoriť v roku 2025. Na nízku obežnú dráhu bude možné dopraviť  37 ton. To znamená, že od roku 2023 do 2028 budeme dôsledne uvádzať do prevádzky nové rakety. Toto päťročné obdobie bude pre naše odvetvie rozhodujúce. Konečne predvedieme našu technológiu na trhu služieb.

Ako budete fungovať, keď v roku 2023 vstúpia do platnosti kozmické sankcie USA? 

Dôsledne sme preštudovali rozhodnutia USA o sankciách proti našim raketám, aj keď nie všetky krajiny, ktoré spolupracujú s Roskosmosom, sú tak silno závislé od USA. Existujú aj štáty, ktoré vo všeobecnosti nevnímajú Spojené štáty pozitívne. Naši marketéri analyzovali trh a vypočítali počet štartov, ktoré môžeme aj napriek sankciám uskutočniť. Budeme bojovať a zvíťazíme v nových kozmických pretekoch. Zameriavame sa na spokojnosť spúšťacích služieb na domácom trhu. Orbitálna skupina, ktorú máme, nám kvantitatívne nevyhovuje. Je potrebné ju zvýšiť. Pomôže nám v tom nasadenie multifunkčnej skupiny „Sphere“. Program poskytne domácim podnikom veľkú objednávku na sériovú výrobu satelitov. Vieme, ako vytvárať individuálne alebo malé zariadenia, a tu si povieme niečo o desiatkach a stovkách družíc na rôzne účely. Vyrobíme ich ako Starlink a OneWeb.

Fotografie: www.roscosmos.ru