Dlh USA, najbezpečnejší trh priťahuje finančných investorov ako magnet, rastú výnosy a výkyvy cien
NEW YORK – Americký vládny dlh bol kedysi jedným z tichších kútov finančného priemyslu. Teraz je všetko inak.
Vineer Bhansali teraz takmer nespí. Zabáva sa však výborne.
Je zakladateľom hedžového fondu LongTail Alpha LLC v Newport Beach v Kalifornii a nedávno ho fascinovalo to, čo bolo kedysi jedným z tichších kútov finančného priemyslu: Treasury. Keď volatilita na predtým pokojnom trhu vyvrcholila, jeho fond začal upúšťať od iných stratégií a zameriaval sa na štátne dlhopisy. LongTail teraz neustále kupuje a predáva dlhopisy a robí štyrikrát toľko obchodov ako pred rokom, povedal.
Bhansali, ktorý hľadá vzrušenie, sa v noci prebúdza každé dve hodiny, aby skontroloval ceny, aj keď bol celý deň prilepený k obrazovkám.
“Musíte držať prst na pulze, pretože sa stále niečo deje,” povedal. “Toto je pravdepodobne jeden z najlepších časov na vstup na dlhopisový trh za posledných 20 rokov.”
Väčšinu z posledných dvadsiatich rokov bol vládny dlh USA z veľkej časti držaný v trezoroch Federálnych rezerv, ktoré vlastnili zahraničné centrálne banky a komerční veritelia, ktorí ho používali ako druh menovej rezervy. Na vrchole éry ľahkého zarábania peňazí Fed napumpoval 100 miliárd dolárov mesačne do štátnych pokladníc a cenných papierov krytých hypotékami, bezmyšlienkovite kupoval a držal do splatnosti čokoľvek, čo bolo ponúknuté, bez ohľadu na výnos. Obchodovanie bolo pokojné a ziskovosť zostala deň čo deň na minime. Hedžové fondy, priťahované rizikovejšími investíciami, ktoré sľubovali vysoké výnosy, sa im vo všeobecnosti vyhýbali.
Táto éra sa však skončila v dôsledku prudkého nárastu inflácie od pandémie. Teraz Fed odpisuje dlh zo svojej súvahy a komerční veritelia predávajú aktíva priamo. Aj keď to robí ekonomiku krehkejšou a úrokové sadzby spotrebiteľských úverov pravdepodobne stúpnu ešte vyššie, americký vládny dlh priťahuje špekulantov ako Bhansali. Títo obchodníci s ľahkými peniazmi sú oveľa citlivejší na cenu a rýchlejšie zhadzujú dlhopisy pri najmenšej provokácii: nárast cien ropy, nedbalá poznámka predstaviteľa Fedu, zmena miery nezamestnanosti.
Manažér hedžového fondu Bill Ackman v posledných mesiacoch otvorene vsádzal proti Treasuries a rozbúril trh, keď 23. októbra stiahol stávku kvôli obavám o vyhliadky rastu v USA. A investor Stan Druckenmiller zaujal to, čo nazval „masívnou“ pozíciou v dvojročných dlhopisoch, aby sa zabezpečil proti poklesu ekonomiky, aj keď pri dlhodobejších dlhopisoch zostáva medvedí.
Noví zákazníci
Na rozdiel od menej aktívnych predchodcov, noví kupci budú pravdepodobne tlačiť výnosy ešte ďalej, čím budú financovať rastúci deficit Washingtonu a pošlú trh hrbolatejšou cestou. Výsledkom je prudký skok vo výnosoch štátnych dlhopisov, ktoré slúžia ako meradlo na určenie nákladov na pôžičky pre spotrebiteľov a spoločnosti, čo umožňuje investorom zarobiť (alebo stratiť) veľa peňazí.
„Volatilita dlhopisov môže a bude poskytovať taktické príležitosti v krátkodobom horizonte,“ povedala Katherine Kaminsky, hlavná stratégka bostonskej investičnej firmy AlphaSimplex, ktorej stávka na Treasuries vygenerovala v minulom roku takmer 36 % návratnosť jedného z firemných fondov.
Cenové výkyvy sa stali prudkými a nepredvídateľnými: 23. októbra výnos 10-ročných amerických vládnych dlhopisov prvýkrát od roku 2007 prekročil 5 %. 30-ročný výnos zo štátnej pokladnice sa pohybuje v priemere o 13 bázických bodov za deň, pretože napríklad investori sa ponáhľajú nakupovať dlhopisy, aby sa zabezpečili pred rizikom eskalácie konfliktu na Blízkom východe alebo ich nečakane silné ekonomické údaje v USA vytlačili z trhu. .. Hoci sa výkyv o 13 bázických bodov o 0,13 % môže zdať malý, je to viac ako trojnásobok denného priemeru za posledné desaťročie. V súvislosti so zvýšenou aktivitou hedžových fondov na trhu ministerstvo financií znížilo tempo plánovaného nárastu dlhodobých pôžičiek.
Noví kupci, či už sú vnímaní ako znak zdravého trhu alebo ako šampióni utláčaných, ako sa im hovorilo v 90. rokoch, keď hedžové fondy naposledy skúpili americký vládny dlh v takomto rozsahu, tu pravdepodobne zostanú. Za posledný rok hedžové fondy zvýšili svoje držby štátnych dlhopisov na rekordných 2,3 bilióna dolárov, čím sa podľa Federálneho rezervného systému strojnásobili. Nové fondy sa objavujú najrýchlejším tempom za viac ako rok a podľa firmy Hedge Fund Research existuje množstvo stratégií, ako využiť cenové výkyvy na dlhopisových trhoch. Podľa Christiana Hauffa, riaditeľa spoločnosti Quantitative Brokers, ktorá predáva obchodný softvér veľkým investorom, to vedie k prudkému nárastu náboru v tomto odvetví.
“Potrebujú viac talentovaných zamestnancov,” dodal. “Vidíme, ako sa obchodníci a portfólio manažéri presúvajú od správcov aktív a bánk k týmto hedžovým fondom.”
Zmena stratégií
Hedžové fondy tiež budujú pozície v podkladových obchodoch, čo je riskantná investícia, ktorá priťahuje veľkú pozornosť výskumníkov Fedu a regulátorov, ako je Banka pre medzinárodné zúčtovanie. Stratégia zvyčajne zahŕňa požičiavanie si veľkých súm na využitie malých cenových rozdielov. To môže byť spojené s rizikami, keďže investori sú vystavení náhlym výkyvom na trhu a prudkému nárastu nákladov na financovanie. Hedžové fondy nahromadili zhruba 600 miliárd dolárov v čistých krátkych pozíciách (stav sa, že ceny klesnú) na štátnych dlhopisoch, čo zvyšuje hrozbu pre ekonomiku, tvrdí Banka pre medzinárodné zúčtovanie.
„Základné obchodovanie sa príliš rozširuje na to, aby ho regulačné orgány ignorovali,“ povedal profesor financií Stanfordskej univerzity Darrell Duffy.
Federálny rezervný systém zároveň každý mesiac uvoľní až 60 miliárd dolárov v štátnych dlhopisoch. Okrem toho trh opúšťajú zahraničné banky, ktoré čelia prehnaným nákladom na hedžing, ako aj americkí komerční veritelia. V dôsledku toho podiel dlhodobých vlastníkov vrátane zahraničných bánk podľa JPMorgan Chase & Co klesol pod 55 %, čo je najnižšia úroveň za viac ako dve desaťročia, zo 75 % v roku 2014. Fed má teraz vo svojej súvahe asi 4,9 bilióna dolárov v štátnych dlhopisoch, čo je pod vrcholom 5,8 bilióna dolárov dosiahnutým v roku 2022 v rokoch nákupov po finančnej kríze v roku 2008.
„Infraštruktúra a likvidita na trhu s pokladničnými peniazmi sú v súčasnosti krehkejšie ako v minulosti,“ povedal Jay Barry, spoluriaditeľ stratégie úrokových sadzieb pre USA v JPMorgan.
Takéto snahy o oživenie ekonomiky prinášajú prospech chorým spotrebiteľom, finančníkom a politikom, ktorí sa snažia požičiavať si a míňať stále viac peňazí. To však prispelo k zvýšeniu inflácie, aké v Spojených štátoch v posledných desaťročiach nebolo vidieť. Nová, volatilnejšia éra, ktorá zaznamenala vzostup hedžových fondov, by mala poskytnúť disciplínu ukončením márnotratnosti vo Washingtone a mimo neho, hoci to určite nie je zámerom ľahko zarábajúcich puristov. Chcú len vyššie zisky.
(Pripravvené na základe materiálov tlačovej agentúry Bloomberg)