Dimon o americkej ekonomike recesia možná
NEW YORK – Jamie Dimon nevylučuje možnosť recesie v USA, ale verí, že Federálny rezervný systém by mal so znížením úrokových sadzieb počkať.
James Dimon ( (1956) je americký miliardár bankár a podnikateľ. Od roku 2006 je predsedom a výkonným riaditeľom (CEO) JPMorgan Chase .
Dimon začal svoju kariéru ako konzultant manažmentu v Boston Consulting Group v rokoch 1979 až 1982. Potom nastúpil do American Express s raným mentorom Sandym Weillom , ktorý tam pracoval v rokoch 1982 až 1985. Dimon bol vymenovaný za finančného riaditeľa (CFO) Commercial Credit v roku 1986 vo veku 30 rokov, neskôr sa stal prezidentom firmy. V rokoch 1990 až 1998 bol prevádzkovým riaditeľom (COO) poisťovne Travellers a maklérskej firmy Smith Barney , pričom v roku 1998 sa stal prezidentom Citigroup . V roku 2000 bol vymenovaný za generálneho riaditeľa Bank One , ktorý dohliadal na operácie až do jej zlúčenia s JPMorgan. Chase v roku 2004. Dimon sa potom stal COO JPMorgan Chase a o dva roky neskôr prevzal úlohu generálneho riaditeľa.
Jamie Dimon nevylučuje možnosť recesie v USA, ale verí, že Federálny rezervný systém by mal so znížením úrokových sadzieb počkať.
„Svet odhaduje pravdepodobnosť mäkkého pristátia na približne 70 – 80 %,“ uviedol šéf JPMorgan Chase & Co prostredníctvom video odkazu na austrálskom summite Financial Review Business Summit v utorok v Sydney. „Myslím si, že šance na hladké pristátie v nasledujúcom roku alebo dvoch sú polovičné. Najhorším scenárom je stagflácia.”
Dimon poznamenal, že ekonomické ukazovatele boli kvôli COVID-19 skreslené a berie ich „s rezervou“. Okrem toho sa domnieva, že Fed by mal pred znížením úrokových sadzieb počkať na jasnejšie informácie.
„Vždy môžu rýchlo a prudko znížiť sadzby. Ich povesť je tu do istej miery ohrozená,“ povedal. “Nezamestnanosť je v súčasnosti v USA veľmi nízka a mzdy naďalej rastú.”
Dimon povedal, že zatiaľ čo americká ekonomika momentálne „prekvitá“, riziko recesie pretrváva. Tieto komentáre sú menej optimistické: bankár donedávna maľoval ružové vyhliadky na svetové trhy. Avšak dva roky predtým, keď centrálne banky ešte len začínali zvyšovať sadzby, Dimon tvrdil, že k americkej ekonomike sa blíži „hurikán“.
Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell minulý týždeň naznačil, že centrálna banka môže čoskoro získať dôveru, ktorú potrebuje, aby začala znižovať úrokové sadzby.