Deflácia je opakom inflácie, ceny sa znižujú
Deflácia je nezvyčajný fenomén ekonomiky, ktorý je opačný oproti účinku inflácie. Podrobnejšie informácie o tom, čo je deflácia v jednoduchom jazyku, o jeho príčinách a vlastnostiach v materiáli. Slovo deflácia pochádza z latinského deflatio – spľasnutie, zdúvanie sa.
Deflácia v ekonomike je zníženie všeobecnej úrovne cien. Prostredníctvom deflácie sa priemerné náklady na tovar a služby znižujú a kúpna sila peňazí sa zvyšuje.
Aké sú jej príčiny? Prvou je rast výroby. Najnovšie technológie vo výrobe umožňujú zvýšiť objem predávaného tovaru, čo vedie k potrebe znížiť ceny. To znamená, že nakoniec došlo k takzvanej priemyselnej revolúcie v 19. storočí – vďaka novým technologickým pokrokom produkovaných podnikov počtu produktov sa dramaticky zvýšila, čo vedie k zníženiu hladiny cien – deflácie.
Druhou príčinou je tvrdá hospodárska politika. Niekedy sa vláda rozhodne znížiť množstvo peňazí v obehu v boji proti inflácii. Existuje niekoľko spôsobov: zvýšenie diskontnej sadzby, čo zvyšuje požiadavky na rezervy bánk, zvýšenie daní, “zmrazenie” miezd, zníženie verejných výdavkov, obmedzenie poskytovania úverov, čo predstavuje nárast predaja štátnych cenných papierov. Tretím faktorom vzniku deflácie je pokles spotrebiteľského dopytu. Ak ľudia očakávajú nárast kúpnej sily peňazí, bude mať tendenciu dať svoje peniaze hneď minúť v budúcnosti. Podobná situácia sa nazýva pasca likvidity. Štvrtou príčinou je znižovanie množstva peňazí v ekonomike. Jedným zo živých príkladov tohto prípadu je vytvorenie Federálneho rezervného systému, ktorý viedol k zníženiu peňažnej zásoby v Spojených štátoch. To viedlo k deflácii.
Aké sú dôsledky deflácie, ako sa prejavuje v národnom hospodárstve?
Prvým efektom je zníženie miezd. V prípade deflácie začnú klesať príjmy spoločností, alebo ak chcete firiem klesať, takže jeden z výstupov na pokrytie strát je zníženie miezd. Spoločne to prispieva k rastu deflácie. Potom nasleduje zvýšenie úrovne nezamestnanosti Ďalšia cesta, ako môže podnik znížiť svoje náklady, je to, že prepustí zamestnancov. Ďalším dôsledkom je zníženie cien výrobkov. Deflácia vedie k zvýšeniu kúpnej sily peňazí. Výsledkom je zníženie úrovne príjmov výrobných podnikov. S cieľom vydržať hospodársku súťaž sú podniky nútené znížiť náklady na svoje výrobky, čo ešte viac zhoršuje stratovú obchodnú situáciu.
Posledným dôsledkom deflácie je zníženie dopytu v ekonomike. Ľudia a podniky nakupujú menej tovarov a služieb. Z dôvodu nižších miezd a vyššej nezamestnanosti sa výrazne znižuje dopyt po tovaroch.Dlhšia doba deflácie sa transformuje na takzvanú špirálu. Po jednom prípade, ktorý spôsobil nárast nezamestnanosti, dochádza k zníženiu nákladov a miezd, situácia sa naďalej rozvíja a je takmer nemožné zastaviť tento proces. Je ťažké tento proces kontrolovať, ekonomika bez proti krízových opatrení sa nebude môcť vrátiť k normálnemu fungovaniu. Proces výstupu z tohto stavu môže trvať mnoho rokov, niektoré krajiny sa nemôžu úplne zbaviť dôsledkov deflácie. Napríklad Hong Kong sa snaží bojovať proti následkom deflácie viac ako 10 rokov, ale bez úspechu. Ďalším živým príkladom deflačného obdobia je Veľká hospodárska kríza v Spojených štátoch, ktorá začala v roku 1929 a trvala až do roku 1939. Zníženie miezd zamestnancom a vysoká miera nezamestnanosti viedli k tomu, že si ľudia nemohli dovoliť kúpiť aj potrebné veci, a to napriek zníženým cenám.