Csaba Lentner z Národnej školy verejných služieb – historický pohľad na maďarské verejné financie

BUDAPEŠŤ – Maďarský profesor Csaba Lentner, vedec o oblasti financií zverejnil hlĺbovú analýzu maďarských verejnych financií v ich vývoji.

Kniha má sedem kapitol. V úvodnej renomovaný profesor píše o rámci interpretácie histórie verejných finanicií v Maďarsku. V druhej kapitole Csaba Lentner analyzuje ekonomiky Maďarska od času rakúsko-uhorského vyrovnania od roku 1867 do roku 1918, pričom prihliada na revolúciu v Uhorsku v rokoch 1848 – 1849. V tom čase sa udiali v krajine prvé reforme smerujúce ku kapitalizmu.

V tretej kapitole sa autor venuje obdobiu Prvej Maďarskej ľudovej republiky v obdobiu medzi 1. sevtovou vojnou a 2. sevtovou vojnou. Štvrtá kapitola se venuje obdobia plánovitej ekonomike a všetkým pokusom o jej reformu. Piata kapitola analyzuje prechod od plánovitej k trhovej ekonomike. V šiestej kapitole analyzuje zmeny vo verejných financiách po roku 2010.  Posledná siedma kapitola sumarizuje všetky autorove analytické záver z predchádzajúcich kapitol.

Knihu by si mal prečítať každý kto skutočne zaujíma o verejné financie. Je to najmä preto lebo súcasná Slovenská repubika bola súčasťou Rakúsko-Uhorska a neskôr do roku 1918 časťou Uhorska.

Csaba Lentner ( Pápa , 30. august 1962 -) maďarský ekonóm, vysokoškolský profesor, kandidát ekonómie, politik. Jeho výskumnými oblasťami sú futurológia , banková regulácia a financie. V rokoch 1998 až 2002 bol členom parlamentu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.