CoinDesk: Cena bitcoinu prekročila 34 000 USD

NEW YORK – Cena bitcoinu opäť obnovila svoje historické maximum. Informoval o tom portál CoinDesk.

V čase písania tohto článku hodnota kryptomeny vzrástla o 6,42 percenta a prekročila hranicu 34-tisíc dolárov. Je potrebné poznamenať, že na svojom vrchole cena dosiahla 34 076 dolárov.

Za prvých pár dní januára aktualizovala cena bitcoinu aj niekoľko historických maxim. Potom sa hodnota kryptomeny prepadla.

V decembri vyšlo najavo, že sa na svete vyťažilo asi 19 miliónov bitcoinov a v roku 2021 ich počet dosiahne 21 miliónov. Dopyt však bude naďalej prevyšovať ponuku a v budúcom roku bude kryptomena naďalej rásť v cene. Zároveň sa navždy stratí od troch do päť miliónov bitcoinov kvôli zabudnutým heslám alebo poškodeniu ťažobného zariadenia.

Niektorí analytici predpokladajú, že cena prvej kryptomeny by mohla vysoko presiahnuť 100 000 USD. Analytici JPMorganChase predpokladajú, že cena môže dosiahnuť 146 000 USD.

Je potrebné poznamenať, že súčasná trhová kapitalizácia bitcoinov vo výške 575 miliárd dolárov by mala vzrásť 4,6-krát, aby zodpovedala celkovým investíciám súkromného sektoru do zlata prostredníctvom ETF alebo drahých kovov a mincí.

„Vytlačenie zlata ako„ alternatívnej “meny naznačuje z dlhodobého hľadiska veľký rastový potenciál pre bitcoiny.

Je však nepravdepodobné, že by konvergencia volatility medzi bitcoinmi a zlatom prebehla rýchlo, a podľa nášho názoru ide o dlhodobý proces. To znamená, že teoretická cena za bitcoin – 146 000 dolárov – by sa mala považovať za dlhodobú, “píšu odborníci JPMorgan.

Stratégovia zároveň varovali, že nie je možné vylúčiť možnosť špekulatívnej mánie, ktorá by v blízkej budúcnosti mohla posunúť bitcoinový kurz na 50 – 100 tisíc dolárov. Takéto cenové hladiny sa však ukážu ako volatilné, dodal JPMorgan.