Čo týždeň dal: úroky zostali bez zmien
NEW YORK – V pondelok zažili akciové trhy výrazný pokles, ktorý vznikol ako následok krízy v ktorej sa nachádza čínska realitná spoločnosť Evergrande
Americké akcie klesli o 2% a európsky akciový trh zažil najväčší prepad za viac ako dva mesiace. Čínsky developer v oblasti nehnuteľností má záväzky v hodnote približne 300 miliárd dolárov, čo z neho robí najviac zadlženého developera viac ako ktorýkoľvek iný developer v oblasti nehnuteľností na svete. Napriek tomu, že obavy zo schopnosti spoločnosti splácať svoj dlh sa rozoberajú už niekoľko týždňov, začali eskalovať až tento týždeň, pretože firma mala vo štvrtok splatiť zhruba 83,5 milióna dolárov.
Predstavitelia Federálneho rezervného systému naznačili, že v blízkej budúcnosti začnú pravdepodobne obmedzovať núdzový program nákupu dlhopisov a následne plánujú zvyšovať úrokové sadzby, ktoré by mohli za priaznivých podmienok začať s rastúcim trendom už v roku 2022. Fed sa vyjadril, že ak sa bude vyvíjať cieľ ohľadom inflácie a zamestnanosti podľa prognóz tak budú môcť zníženie nákupov opodstatniť pozitívnymi makroekonomickými ukazovateľmi. Fed tiež zverejnil aktualizované štvrťročné prognózy, ktoré ukázali, že úradníci sú teraz rovnomerne rozdelení v otázke, či bude alebo nebude vhodné začať zvyšovať sadzbu federálnych fondov hneď budúci rok. Rozhodnutie FOMC bolo jednohlasné ohľadom referenčnej sadzby a množstve nakupovaných aktív. Na poslednom zasadnutí sa zhodli pre zachovanie cieľového rozsahu referenčnej sadzby na hodnotách od 0 do 0,25% a pokračovať v aktuálnom tempe nákupov štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Prvý krát sa po zasadnutí zverejnili prognózy na rok 2024 a medián do konca toho roku navrhuje sadzbu federálnych fondov na úrovni 1,8 %. Medián pre rok 2023 vzrástol na 1 % z 0,6%.
Čína zakázala všetky transakcie spojené s kryptomenami a zaviazala sa, že odstráni ťažbu digitálnych aktív, čo by mohlo krypto priemyslu uštedriť zatiaľ najtvrdší úder. Čínske ľudové banky považujú transakcie súvisiace s kryptomenami za nezákonnú finančnú aktivitu vrátane služieb poskytovaných prostredníctvom zahraničných búrz. Kryptomeny, vrátane bitcoinu, nie sú obehovou menou podľa čínskych bánk a nie je ich možné zaradiť do obehu. Po oznámení bitcoin zažil prepad v New Yorku a klesol o 8% na zhruba 41 000 dolárov. Čínski predstavitelia majú v pláne potlačiť obchodovanie s kryptomenami kvôli ich väzbám na podvody, pranie peňazí a nadmerné používanie energie. Čína už má existujúce pravidlá, ktoré zakazujú bankám ponúkať služby súvisiace s kryptomenami. Aby sa obišli tieto pravidlá, obchodníci sa presťahovali na mimoburzové platformy a zahraničné burzy. Čínska vláda sa vyjadrila, že zintenzívni svoje aktivity voči ťažiarom kryptomien. Masívna spotreba energie, ktorá je spojená s ťažbou kryptomien je tiež jedným z dôvodov, prečo sa priemysel nachádza pod drobnohľadom. Čínska agentúra pre ekonomické plánovanie v samostatnom vyhlásení uviedla, že je naliehavé zbaviť sa ťažby kryptomien a tieto zásahy sú dôležité pre splnenie cieľov v oblasti uhlíkovej neutrality. Čína čelí vážnej energetickej kríze, ktorá už valcuje komodity od hliníka až po oceľ a v niekoľkých priemyselných odvetviach sa v posledných týždňoch obmedzili dodávky energie.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku rozhodnutie Čínskej ľudovej banky na ponechanie svojej referenčnej úrokovej sadzby pre úvery podnikom a domácnostiam 17. mesiac v rade, ako sa všeobecne očakávalo. Jednoročná primárna sadzba pôžičky zostala nezmenená na úrovni 3,85%, zatiaľ čo päťročná zostala na úrovni 4,65%. Anglická centrálna banka taktiež ponechala referenčnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkych 0,1% a program nákupu dlhopisov nezmení do konca tohto roka a ponechá ho na celkovej úrovni 895 miliárd GBP. Počet Američanov, ktorí žiadajú o nové dávky v nezamestnanosti, sa neočakávane zvýšil druhý týždeň v rade na 351 000, čo je výrazne nad prognózami trhu, ktoré počítali s hodnotou 320 000. Je to najvyššia hodnota za posledné 4 týždne.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +0,51 %
DOW JONES: +0,62 %
NASDAQ: +0,02 %
DAX: +0,27 %
Euro Stoxx 50: +0,67 %
NIKKEI: -0,86 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +18,62 %
DOW JONES: +13,69 %
NASDAQ: +16,75 %
DAX: +13,22 %
Euro Stoxx 50: +17,05 %
NIKKEI: +10,22 %
Michal Bernáth, dealing desk
Capital Markets, o.c.p., a.s.