Čo týždeň dal: úroky Fed takmer nulová hladina

NEW YORK – Úradníci Federálneho rezervného systému ponechali úrokové sadzby takmer na nule,.

Signalizovali, že do konca roku 2023 očakávajú dve zvýšenia, čím posunuli uplatňovanie reštriktívnej menovej politiky na skorší dátum ako sa očakávalo. 13 z 18 členov  FOMC očakáva do roku 2023 najmenej jedno zvýšenie sadzieb. “Pokrok v očkovaní znížil šírenie Covid-19 v Spojených štátoch,” uviedol Federálny výbor pre otvorený trh vo vyhlásení zverejnenom po ukončení dvojdňového politického stretnutia. „Uprostred tohto pokroku a silnej politickej podpory sa posilnili ukazovatele hospodárskej činnosti a zamestnanosti.“ Centrálna banka ponechala cieľové rozpätie svojej referenčnej úrokovej sadzby nezmenené na úrovni 0 % až 0,25% – kde je od marca 2020 a zaviazala sa pokračovať v nákupoch aktív mesačným tempom 120 miliárd USD, kým sa nedosiahne „podstatný ďalší pokrok“ v zamestnanosti a inflácii.

„Je to jastrabie prekvapenie,“ uviedol Thomas Costerg, senior ekonóm spoločnosti Pictet Wealth Management. „Pozeráme sa na Fed, ktorý sa javí byť pozitívne prekvapený rýchlosťou očkovania a pokračujúcim rušením opatrení. Je to takmer akoby Fed bol unesený pokračujúcou znovu sa otvárajúcou eufóriou,“ uviedol. Hlasovanie FOMC bolo jednomyseľné. Prognóza Fedu v oblasti inflácie na rok 2021 vzrástla na 3,4 % v porovnaní s marcovou projekciou 2,4 %. Prognóza na rok 2022 vzrástla na 2,1 % a odhad pre rok 2023 sa zvýšil na 2,2 % z 2,1 %. FOMC zvýšil svoje prognózy aj v prípade hospodárskeho rastu. Hrubý domáci produkt by mal v tomto roku vzrásť o 7 %, oproti predchádzajúcim 6,5 %. Otázkou však ďalej zostáva, či Fed bude aj naďalej názoru, že inflácia je dočasná aj napriek tomu, že v júli už môže prekonať hranicu 5%. V reakcií na relatívne jastrabie zasadnutie, úrok na 10-ročných dlhopisov USA vzrástol v ten deň o približne 5% na 1,57%. V ďalší deň ale znovu začal klesať pod hranicu 1,5%.

Okrem dlhopisov sme mohli vidieť aj silnú reakciu USD. Ten v páre s eurom posilnil z 1,2115 na začiatku týždňa až na 1,1848 EUR/USD.

Silný dolár sa prejavil v poklese cien väčšiny komodít. Zlato v rámci týždňa pokleslo o približne 5%. V prípade striebra sme mohli vidieť väčší pokles a to až o 6%.

Bitcoin sa tento týždeň znovu vrátil na chvíľu nad hranicu 40 000 BTC/USD. Za prudký rastom bol ako inak Elon Musk. CEO spoločnosti Tesla a aktuálne tretí najbohatší muž sveta uviedol, že spoločnosť Tesla možno začne znovu prijímať platby bitcoinom, za podmienky, že 50% spotrebovanej energie bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Vďaka tejto správe neposilňoval len BTC ale takmer celý trh s kryptomenami. V priebehu týždňa však znovu začal klesať a aktuálne sa nachádza v rozmedzí 35 až 36 tisíc.

Americké akciové indexy uzavreli v piatok nasledovne: Dow Jones  – 1,50%, S&P 500 – 1,37 %, NASDAQ – 0,92%.

Týždenná zmena hlavných akciových indexov na Wall Street vyzerala nasledovne: Dow Jones – 3,45 %, S&P 500 – 1,47 % a technologický index Nasdaq – 0,28 %.

V medziročnom porovnaní dosahujú indexy nasledovné zisky: Dow Jones + 27,65 %, S&P 500 + 34,24  %, Nasdaq + 41,11 %.

Capital Markets, o. c. p, a.s.

www.capitalmarkets.sk