Čo týždeň dal: trhy ovplyvňuje inflácia, energetická a pandemická kríza
NEW YORK – V pondelok sme mohli sledovať opadnutie nálady investorov.
Bolo to, pretože obavy plynúce z neistoty ,či ekonomický program prezidenta Joea Bidena bude implementovaný v budúcnosti a k tomu sa ešte pridal prudký nárast nového variantu koronavírusu omikron.
Tieto skutočnosti viedli akcie do červených čísel. Obchodníci vo svojom vyjadrení uviedli, že znížení objem obchodovania na trhu pred sviatkami zhoršil jeho vývoj. Index S&P 500 zaznamenal najväčší trojdňový pokles od septembra, ktorý bol primárne vedený stratami vo finančných a materiálnych akciách. Dlhopisy taktiež zaznamenali v pondelok pokles. Ekonómovia Goldman Sachs Group Inc. znížili svoje prognózy rastu v USA po tom, čo demokratický senátor Joe Manchin oznámil Bielemu domu, že nemá v pláne podporiť a odmieta Bidenov balík daní a výdavkov v hodnote približne 2 biliónov dolárov. Medzitým najväčšie európske štáty zintenzívnili obmedzenia voči Covidu-19.
V utorok sme mohli sledovať situáciu ohľadom energetickej krízy, ktorá môže potencionálne vykoľajiť hospodárske oživenie Európy, pretože ceny plynu a elektriky sa blížia k novým rekordným cenám. Rast cien energií bol spôsobený obmedzením Ruských dodávok plynu do Európy a Francúzsko, ktoré je považované za vývozcu energie, bolo donútené dovážať elektrinu a spaľovať ropu. Vysoké náklady na výrobu energie boli hnacím motorom pre zastavovanie alebo obmedzovanie produkcie a inflácia, ktorá sa v eurozóne dostala na historické maximum taktiež nepomohla situácií. Ďalším problémom, ktorý sužuje Európu popri prehlbujúcej sa energetickej kríze je nový kmeň koronavírusu omikron, čo vedie k zhoršením ekonomickým projekciám eurozóny. Cena dovážanej energie z Nemecka v budúcom roku vzrastie až o 6,4% na 269 eur za megawatthodinu. Výpadky jadrovej energie vo Francúzku a zrušenie takmer 50% jadrových elektrárni, ktoré sú naplánované na koniec tohto roku v Nemecku nútia Európu aby sa spoliehala na plyn. Avšak problém nastáva aj pri dodávkach plynu, pretože v kľúčovom plynovode, ktorý smeruje z Ruska do Európy sa zmenil smer prúdenia plynu a vracia sa smerom do Ruska namiesto toho aby šiel do Európy. Kvôli tejto skutočnosti sa vlády krajín v Európe musia spoliehať na uhlie a ropu.
Akciový trh sa v stredu dostal do zelených čísel, pretože existuje špekulácia, že nový variant Covid-19 omikron nenaruší ekonomické oživenie. Pozitívna správa, ktorá potencionálne mohla zlepšiť sentiment na trhu bola od spoločnosti Pfizer Inc, ktorá informovala, že jej tabletka oproti Covidu-19 získala povolenie od amerického Úradu pre potraviny a liečivá na núdzové použitie v USA. Uvádza sa, že tabletka vyrobená spoločnosťou Pfizer je na 90 % účinná pri prevencii hospitalizácií a úmrtí u vysokorizikových pacientov. Na základe týchto skutočností sa predpokladá, že omikron by mohol mať len dočasný vplyv na ekonomickú aktivitu a nemal by byť problémom pre celkový pozitívny trend na akciovom trhu.
Vo štvrtok sme zaznamenali nárast výnosov zo štátnych dlhopisov v USA, pred dlhým prázdninovým víkendom, keď investori vyhodnotili riziko plynúce z variantu omikron. Investori sú povzbudení niektorými pozitívnymi správami o variante omikron. Štúdia z Južnej Afriky zverejnená v utorok ukázala, že ľudia infikovaní variantom omikron by mali mať o 80 % menšiu pravdepodobnosť, že budú musieť byť prijatí do nemocnice, ako keby sa nakazili inými kmeňmi koronavírusu. Štúdie zo Škótska a Anglicka podporujú tvrdenia z Južnej Afriky. Veľké množstvo štvrtkových ekonomických údajov nás informovalo o stabilnej ekonomike v USA so zlepšujúcimi sa trendmi v oblasti práce a výdavkov, avšak inflácia zostáva na vysokej úrovni. Na strane inflácie ostro sledovaný index základných výdavkov na osobnú spotrebu Federálneho rezervného systému vzrástol v novembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,6 %.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku zníženie základnej sadzby jednoročných úverov o 5 bázických bodov na 3,80 % Čínskou ľudovou bankou pri decembrovej fixácií, čo je prvý takýto krok od apríla 2020, v snahe podporiť rast spomaľujúcej sa ekonomiky uprostred dlhu na nehnuteľnostiach a pretrvávajúceho ochorenia COVID-19 ohnísk. Osobný príjem v USA zaznamenal nárast o 0,4% v novembri oproti predchádzajúcemu mesiacu a v súlade s očakávaniami trhu, keďže väčšina spoločností zvýšila mzdy, aby prilákali a udržali si pracovníkov, a to aj napriek slabnúcim federálnym stimulom.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +1,22 %
DOW JONES: +0,15 %
NASDAQ: +3,12 %
DAX: +0,77 %
Euro Stoxx 50: +1,52 %
NIKKEI: -0,92 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 25,82 %
DOW JONES: +17,46 %
NASDAQ: +21,45 %
DAX: +14,85 %
Euro Stoxx 50: +20,08 %
NIKKEI: + 4,93%
Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.