Čo týždeň dal: tlak inflácie prekvapil investorov
NEW YORK – Akciový trh aj tento týždeň pokračoval v rovnakom duchu. Akcie skôr stagnovali pretože prichádzajú dobré aj zlé správy.
V pondelok americké akcie zaznamenali malý zisk, zatiaľ čo štátne pokladničné poukážky klesli, keďže investori zvažovali, čo bude potrebné na to, aby Federálny rezervný systém konečne zvrátil smerovanie sadzieb po tom, čo prieskum dopytu po úveroch ukázal známky sprísňovania úverovania. Index S&P 500 ukončil deň bez väčších zmien po tom, ako v pondelok počas obchodného dňa kolísal medzi ziskami a stratami. V piatok tento ukazovateľ poskočil o 1,9 %, čím zastavil svoju najdlhšiu sériu strát od februára. Technologický Nasdaq 100 si polepšil o 0,2 %, keďže výrobcovia čipov umelej inteligencie Advanced Micro Devices Inc. a Nvidia Corp. rástli spolu s materskou spoločnosťou Google Alphabet Inc. Dolár zmazal straty po tom, čo prieskum Fedu medzi seniornými úverovými úradníkmi signalizoval mierne sprísnenie úverového trhu, zatiaľ čo dopyt po podnikových úveroch oslabil. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov citlivých na politiku vzrástli na 4,01 %. Syndikát tabuľky na tento týždeň postúpil predaj podnikových dlhopisov v hodnote až 35 miliárd USD, zatiaľ čo spoločnosť Apple Inc. začala predaj v hodnote 5,25 miliardy USD.
Počas utorkového obchodného dňa americké akcie klesali pred zverejnením kritických správ o inflácií, zatiaľ čo patová situácia okolo dlhového stropu zhoršila náladu investorov. Dolár sa zvýšil. Index S&P 500 skončil v utorok o 0,5 % nižšie, pričom spoločnosť PayPal Holdings Inc. dosiahla najhorší výsledok v rámci indexu. Nasdaq 100 klesol o 0,7 %. Akciové indexy uviazli v úzkom obchodnom pásme, keďže obchodníci zvažujú potenciálne ukončenie zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom a možnosť spomalenia hospodárskeho rastu. Predstavitelia Fedu vrátane prezidenta newyorského Fedu Johna Williamsa sledovali príznaky úverovej krízy. Williams na utorňajšom podujatí uviedol, že do svojej prognózy na tento rok nezaradil zníženie sadzieb. Šance na pozastavenie činnosti Fedu ponechal otvorené. Swapy naznačovali, že obchodníci očakávajú do konca roka 2023 zníženie sadzieb minimálne o 50 bázických bodov. Sentiment oslabila aj správa, podľa ktorej minulý mesiac prudko klesol čínsky dovoz, čo je znakom toho, že zotavenie ekonomiky z kovidovej blokády nie je také silné, ako mnohí dúfali. Ropa sa obchodovala na úrovni 73,47 USD za barel. Obchodníci čakajú na mesačnú správu o inflácii v USA, ktorá bude zverejnená v stredu. Ekonómovia očakávajú, že celkový index spotrebiteľských cien medziročne vzrastie o 5 %, čo ukazuje, že cenové tlaky sú pre Federálny rezervný systém stále nepríjemne vysoké.
Americké akcie zaznamenali počas nevýraznej seansy mierne zisky, zatiaľ čo štátne dlhopisy vzrástli po tom, čo správa ukázala, že inflácia sa v apríli mierne znížila, a obchodníci so swapmi zvýšili stávky, že Federálny rezervný systém tento rok zníži sadzby. Index S&P 500 kolísal medzi ziskami a stratami, než stredajšiu seansu ukončil s nárastom o 0,4 %. Technologický Nasdaq 100 si pripísal 1,1 %, čo je najvyššia hodnota tohto ukazovateľa od 18. augusta. Takzvané Faangové mená, Amazon.com Inc, Apple Inc a Microsoft Corp, podporili benchmarky. Akcie spoločnosti Walt Disney Inc. sa v priebehu obchodovania po skončení obchodovania prepadli o 3,1 % v dôsledku rýchlejších než očakávaných strát pri streamovaní. Spotrebiteľské ceny v USA v apríli vzrástli o 0,4 %, pričom celkový index spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil o 4,9 %, čo je jeho prvý údaj pod úrovňou 5 % za posledné dva roky. To je stále výrazne nad úrovňou 2 %, na ktorú sa zameriava Fed, keďže predstavitelia centrálnej banky žonglujú s potrebou obmedziť prudkú infláciu oproti potenciálnej recesii a úzkosti bankového sektora.
Vo štvrtok akcie skončili deň zmiešane, zatiaľ čo štátne dlhopisy rástli po tom, čo údaje signalizujúce ochladenie trhu práce a obnovené obavy o zdravie regionálnych veriteľov zvýšili dopyt po bezpečných investíciách. Index S&P 500 vo štvrtok po údajoch o zamestnanosti a inflácii klesol o 0,2 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 pridal 0,3 %. Alphabet Inc. podporil technologický benchmark po tom, ako materská spoločnosť Google predstavila svoje nástroje umelej inteligencie. Akcie spoločnosti News Corp. poskočili v obchodovaní po zverejnení o 4,7 % po tom, ako výsledky za tretí štvrťrok prekonali odhady analytikov. Údaje ukázali, že počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2021, zatiaľ čo ceny výrobcov v apríli vzrástli o 0,2 %, čím zaostali za odhadmi ekonómov, ktorí očakávali nárast o 0,3 %. Tieto správy signalizujú, že kampaň Federálneho rezervného systému za sprísnenie politiky môže mať konečne vplyv na infláciu, keďže centrálna banka sa pohybuje na tenkom lane medzi obmedzením rastúcich cien a preklopením ekonomiky do poklesu. Podľa Dona Rissmillera, hlavného ekonóma spoločnosti Strategas, “inflácia dosiahla svoj vrchol a má klesajúci trend, keďže rast sa oslabuje”. Údaje podľa neho podporujú pozastavenie činnosti Fedu, hoci existujú aj ďalšie riziká.
Index S&P 500 ukončil týždeň poklesom o 0,3 %, naopak Nasdaq 100 zaznamenal 0,6-percentný nárast. Zo začiatku piatkového obchodovania boli zisky potlačené po tom čo výsledky predbežného prieskumu nálady Michiganskej univerzity ukázali, že spotrebitelia očakávajú v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch rast cien na úrovni 3,2 % ročne čo je 12-ročné maximum. V piatok sa nedarilo hlavne bankám, PacWest Bancorp klesla o 3,0 % a JPMorgan Chase & Co. sa prepadla o 1,4 %. K znepokojeniu investorov v piatok prispela aj ďalšia výzva ministerky financií Janet Yellenovej v USA na zvýšenie dlhového limitu. V spojených štátoch sa v poslednom období rieši dlhový strop. Podľa aktuálnych informácií by krajina mala túto pomyselnú hranicu dosiahnuť koncom tohto mesiaca. Patová situácia okolo dlhového stropu a jastrabie komentáre predstaviteľov Fedu udržiavali tento týždeň akcie v napätí, nakoľko investori čakajú na signál, že cyklus zvyšovania sadzieb Fedu je na konci.
Medzi najdôležitejšie makroekonomické správy z tohto týždňa patrí obchodný prebytok Číny, ktorý sa v apríli 2023 zvýšil na 90,2 miliardy USD zo 49,5 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, čím ľahko prekonal trhové prognózy. Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa v apríli 2023 podľa očakávaní znížila na 5,5 % z 5,6 % v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku poklesu cien nájomného. Na medzimesačnej báze sa jadrové spotrebiteľské ceny v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,4 %, teda rovnakým tempom ako v marci, v súlade s očakávaniami trhu. Bank of England v súlade s trhovými očakávaniami zvýšila v máji 2023 bankovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,5 %, čo predstavuje dvanáste zvýšenie sadzieb za sebou. Výpožičné náklady sú teraz na nových maximách, ktoré neboli zaznamenané od roku 2008, keďže centrálna banka naďalej bojuje s dvojcifernou infláciou.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,29 %
DOW JONES: -1,11 %
NASDAQ: +0,40 %
DAX: -0,06 %
Euro Stoxx 50: -0,40 %
NIKKEI: +2,34 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +7,41 %
DOW JONES: +0,46 %
NASDAQ: +17,37 %
DAX: +14,50 %
Euro Stoxx 50: +14,18 %
NIKKEI: +13,53 %
Monika Švantnerová, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.