Čo týždeň dal: tentoraz ekonomické výsledky firiem

NEW YORK – Na trhoch bola tento týždeň zvýšená volatilita, alebo výkyvy cien.

Zapríčinili to hlavne makroekonomické výsledky, kde sme tento týždeň v USA zaznamenali zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov a hospodárske výsledky najväčších technologických spoločností.

V pondelok bol prípravný deň pred výsledkami veľkých spoločností. Akcie sa počas obchodného dňa kolísali, keďže nebolo úplne jasné aké čísla veľké technologické spoločnosti tento týždeň zverejnia. V Spojených štátoch  index S&P 500 uzavrel mierne v zisku. Objemy a volatilita bola však najnižšia od začiatku tohto roka, keďže sa čakalo na výsledky a investori nechceli riskovať. V pondelok viacerí analytici z Wall street očakávali prevažne zlé správy v nadchádzajúcom týždni. Vsádzali na to že veľké technologické spoločnosti zverejnia horšie výsledky za 2. kvartál a výhľad na ďalšie kvartáli by sa mal taktiež zhoršiť. To sa premietlo aj do indexu Nasdaq 100 ktorý pred výsledkami mierne strácal. Nálade nepomáhal ani fakt, že horšie zverejnené čísla by mohli signalizovať príchod silnej recesie. Viac ako 60 % z 1 343 respondentov v najnovšom prieskume MLIV Pulse uviedlo, že je nízka alebo nulová pravdepodobnosť, že americká centrálna banka dokáže obmedziť tlaky na spotrebiteľské ceny bez toho, aby spôsobila pokles ekonomiky.

V stredu predstavitelia Federálneho rezervného systému zvýšili úrokové sadzby druhý mesiac po sebe o 75 bázických bodov. Cieľová sadzba je po tomto zvýšení v pásme od 2,25 % do 2,5 %. Kumulatívne júnovo-júlové zvýšenie tak dosiahlo 150 bázických bodov – najprudšie od éry Paula Volckera, ktorý začiatkom 80. rokov bojoval s ešte vyššou infláciou. Predseda centrálnej banky Jerome Powell povedal, že na stole je aj ďalšie veľké zvýšenie, toto rozhodnutie bude však závisieť od toho aké makroekonomické údaje dovtedy zaznamenáme. Predstavitelia sa najbližšie stretnú 20. a 21. septembra. Powell tiež povedal, že Fed v určitom momente spomalí tempo zvyšovania sadzieb. Čo pomohlo akciám, ktoré ukončili tento obchodný deň v zisku. Približne 85 % spoločností z indexu S&P 500 vzrástlo, zatiaľ čo Nasdaq 100 stúpol o viac ako 4 %, čo je najviac od novembra 2020. Počas obchodného dňa sme zaznamenali pokles výnosov amerických dlhopisov o 10 bázických bodov a zmiernili sa aj očakávania týkajúce sa tempa zvyšovania sadzieb centrálnou bankou. Podľa swapových trhov sa na september počíta s 58 bázickými bodmi sprísnenia.

Vo štvrtok akcie pokračovali v silnom raste. Pod vedením defenzívnejších sektorov sa akcie vyšplhali na sedemtýždňové maximum. Pozitívom dňa boli swapy na budúce zvýšenie sadzieb v USA, tie naznačovali, že sadzba federálnych fondov dosiahne do konca roka 2022 maximum okolo 3,25 %, čo je menej ako 100 bázických bodov nad jej súčasnou úrovňou. Investori teda očakávali že Federálny rezervný systém by mohol čoskoro znížiť tempo sprísňovania, keďže údaje signalizovali, že ekonomika stráca dynamiku. “Zo zlých správ sa stávajú dobré správy,” povedal Michael Arone, hlavný investičný stratég spoločnosti State Street Global Advisors. “Keď sa ekonomika spomaľuje, inflačné opatrenia budú pravdepodobne klesať. To priblíži koniec cyklu sprísňovania a trhom sa to bude páčiť.” Nie všetci analytici si však myslia že Fed bude menej reštriktívny. Ozývajú sa aj hlasy že na základe Powellových stredajších komentárov predstavitelia Fedu neprestanú zvyšovať sadzby len preto, že ekonomika klesá.

Počas piatku akcie pokračovali v raste. Po hroznom prvom polroku sa index S&P 500 spamätal a smeroval k najlepšiemu mesiacu od novembra 2020. Na čele ziskov v piatok stáli veľké technologické spoločnosti, pričom Amazon.com Inc. a Apple Inc. pridali na trhovej hodnote takmer 170 miliárd USD. Vyššie tržby týchto veľkých spoločností vyvrátili obavy zo spomalenia ekonomiky v čase, keď sa silno očakáva v najbližších kvartáloch príchod recesie. Napriek znepokojujúcim signálom od ďalších spoločností, ako sú Walmart Inc. a United Parcel Service Inc. sa výsledková sezóna ako celok ukázala byť lepšia, než sa očakávalo. 75 % firiem z indexu S&P 500, ktoré vykázali výsledky za druhý štvrťrok prekonalo odhady analytikov. To podporuje špekulácie, že spoločnosti v USA prežijú túto vysokú infláciu a obrovské zvyšovanie sadzieb. Skutočnosť, že zisky nie sú také zlé, ako sa obávali analytici na začiatku týždňa, je pre trhy veľmi pozitívna. Ekonomika eurozóny vzrástla o trikrát viac, ako ekonómovia očakávali. Riziká však ostávajú stále veľké. Prudko rastúca inflácia a možné zastavenie dodávok energie z Ruska hrozia recesiou. Španielsko a Taliansko vykázali v druhom štvrťroku rast o 1 %  v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi, k čomu prispel prílev turistov. Francúzsky hrubý domáci produkt po prekvapivom poklese na začiatku roka 2022 teraz vzrástol.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku, že federálny rezervný systém na svojom zasadnutí v júli 2022 zvýšil cieľové rozpätie sadzby o 75 bázických bodov na 2,25 % – 2,5 %, čo je štvrté zvýšenie sadzieb za sebou. Podľa predbežného odhadu americká ekonomika v 2. štvrťroku 2022 medzi štvrťročne poklesla o 0,9 % po 1,6-% poklese v 1. štvrťroku a technicky sa dostala do recesie. Väčšina investorov očakávala rast na úrovni 0,5 %. Predseda Fedu Jerome Powell nedávno uviedol, že neverí, že Spojené štáty sú v recesii, a poukázal na silu trhu práce. Predaj nových domov v Spojených štátoch sa v júni 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 8,1 % na sezónne upravenú ročnú mieru 590 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 660 000. Osobné výdavky v USA v júni 2022 medziročne vzrástli o 1,1 %, čím prekonali trhové prognózy rastu o 0,9 % a boli oveľa vyššie ako vzostupne revidovaný májový nárast o 0,3 %. Podľa predbežných odhadov sa ročná miera inflácie v eurozóne v júli 2022 zvýšila na novú rekordnú úroveň 8,9 % z júnových 8,6 %. Údaje prekonali očakávania trhu na úrovni 8,6 %. Podľa predbežných odhadov ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 4 %, čo predstavuje zmiernenie rastu z 5,4 % v predchádzajúcom období. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v júli 2022 znížil z 32,1 bodu na 18-mesačné minimum 30,2 bodu, a to v dôsledku rastúceho počtu prípadov COVID-19 a pretrvávajúcej globálnej neistoty.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +4,26 %

DOW JONES:     +2,97 %

NASDAQ:            +4,70 %

DAX:                     +1,74 %

Euro Stoxx 50:   +3,10 %

NIKKEI:                 -0,40 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -13,34 %

DOW JONES:     -9,61 %

NASDAQ:            -20,80 %

DAX:                     -15,11 %

Euro Stoxx 50:   -13,73 %

NIKKEI:                -3,44 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.