Čo týždeň dal: Prišiel prelomový týždeň roka

NEW YORK – Trhy boli vo štvrtok zaskočené po tom, čo ECB zvýšila sadzby o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie za 11 rokov a najväčšie od roku 2000. Prichádza v čase, keď sa schyľujúca ku politickej kríze v Taliansku a zároveň dáta naznačujú odraz od dna pre akciový trh.

V pondelok síce otvorili americké akcie nový týždeň v zisku, avšak klesli po tom, čo plány spoločnosti Apple Inc. na spomalenie náboru zvýšili obavy investorov, že kampaň Federálneho rezervného systému proti inflácii uvrhne ekonomiku do recesie. S&P 500 predĺžil straty hlavne v poslednej hodine obchodovania, a zatvoril v strate 2 %. Pokles viedli akcie v oblasti technológií a zdravotnej starostlivosti, pričom Apple klesol o viac ako 2 % v najhoršom dni za takmer tri týždne. Výrobca iPhonov plánuje v budúcom roku spomaliť rast náborov a výdavkov v niektorých divíziách, aby sa vyrovnal s potenciálnym hospodárskym poklesom. Správa nasleduje po podobnom kroku od Alphabet, čo je materská spoločnosť Googlu minulý týždeň. Akcie sa pravdepodobne odrazili od júnového minima na základe očakávaní, že Fed začína získavať pôdu pod nohami vo svojom úsilí spomaliť prudký nárast cien. Štátne dlhopisy v pondelok klesli, s 10-ročnými dlhopismi bol výnos pod 3% – stále nižšie ako 2-ročná sadzba, takže stále hovoríme o inverznej krivke, čo je vo všeobecnosti vážnym varovaním pred recesiou. Bitcoin si pripísal v novom týždni zisky v hneď prvý deň, rovnako ako ropa.

Utorok bol už pozitívnejší. Americké akcie otvorili v pluse a celý deň rástlo všetkých 11 sektorov, keď investori hodnotili vyhliadky na zisky a zároveň ako sa množili špekulácie, že trhy sa možno priblížili ku dnu. Technologicky náročný Nasdaq 100 prekonal hlavné benchmarky a skončil o 3,1 % vyššie, pričom Apple a Alphabet sa odrazili od pondelkových strát. Výrazne vzrástli aj Európske tituly a  akcie Ázií zatvorili zmiešane. V období poklesov trhu a pri obavách z recesie môžu totiž akékoľvek pozitívne správy viesť k nadmerným ziskom. Investori sú stále v strehu kvôli signálom, že vysoká inflácia a sprísňovanie menovej politiky stláčajú spotrebiteľov a zamestnanosť, pričom alokácia do akcií klesla na úroveň naposledy zaznamenanú v októbri 2008 a držanie majetku v hotovosti vzrástlo na najvyššiu úroveň od roku 2001, podľa mesačného prieskumu správcov fondov pre Bank of America Corp. Dnes rástol aj Bitcoin, keď zaznamenal nárast o 8 % a nakrátko prekročil aj hladinu 24 000 dolárov, čo je najviac od polovice júna.

V stredu americké akcie rástli vo volatilnej seanse, keď investori analyzovali najnovšie firemné výkazy a potenciál pre geopolitické riziká v Európe. Dolár rástol, zatiaľ čo euro klesalo, keďže talianska vláda vykazovala známky nefunkčnosti. V rámci indexu S&P 500 rástol necyklický sektor, naopak poklesli akcie v defenzívnych sektoroch: verejnoprospešných službách a zdravotnom sektore. Akcie rástli tretí deň za sebou v dôsledku optimizmu na trhoch. Technologické akcie nakrátko znížili svoj rast po tom, čo Google povedal, že na dva týždne pozastaví nábor, čím sa pridal ku už existujúcim americkým gigantom, ktorý spravili tento krok. Spoločnosť Tesla oznámila zisky, ktoré prekonali odhady Wall Street, čo odráža pokrok pri opätovnom naštartovaní výroby. Ceny ropy zatvorili neutrálne, rovnako ako aj Bitcoin. Mierne rastúci trend zaznamenali technické kovy, ktoré počas posledného roka výrazne poklesli. Mohlo by to teda znamenať zvrat pre znepokojených investorov, ktorí sa posledné týždne obávali potvrdenia útlmu ekonomickej aktivity a recesie.

Vo štvrtok akcie naďalej rástli, keďže sila v podnikovom sektore určila sentiment investorov. S&P 500 zaznamenal svoj najväčší trojdňový zisk od 27. mája keďže index uzavrel na konci obchodného dňa s viac ako 1% ziskom, napriek nakrátko dosiahnutým minimám v rannom obchodovaní po správach o pozitívnom teste amerického prezidenta Joea Bidena na Covid. Na čele výnosov boli opäť technologické a necyklické akcie. Tesla sa umiestnila na vrchole rebríčka v dennom náraste ceny akcie v rámci S&P 500 po tom, čo jej štvrťročné výsledky prekonali odhady. Údaje ukazujúce nárast žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA naznačovali mierne zhoršenie na trhu práce. Výnosy zo štátnych dlhopisov klesli, pričom 10-ročná sadzba klesla o 14 bázických bodov na 2,88 % po prudkom zvýšení úrokovej sadzby zo strany Európskej centrálnej banky, ktorá bola zvýšená o viac, ako sa očakávalo. ECB zvýšila hlavnú refinančnú sadzbu z 0 na 0,5 %, čo bolo veľmi pozorne sledované investormi. Toto rozhodnutie vyvolalo obavy zo strany viac zadlžených krajín EÚ, ktoré sa obávajú o financovanie svojho štátneho dlhu.

Počas piatku americké akcie klesli v dôsledku neuspokojivých výsledkov spoločností pôsobiacich v oblasti sociálnych médií ale predovšetkým kvôli slabým makroekonomickým údajom, ktoré prispeli k obávam z recesie. Americký zložený PMI index S&P zaznamenal v júli hodnotu 47,5, čo je výrazný pokles z 52,3 v júni. V rámci neho poklesli predovšetkým služby, ktoré tvoria najvýznamnejšiu časť ekonomiky USA. S&P 500 síce na začiatku obchodovacieho dňa vystúpil na týždenné maximum, avšak po negatívnych správach klesal počas zvyšku obchodovacieho dňa. Nasdaq 100 klesol o viac ako 2 %. Zlé výsledky spoločnosti Snap a problémy s predajom Twitteru vyvolali obavy z výdavkov na online. Napriek piatkovému otrasu zostáva akciový trh na ceste k najlepšiemu týždňu za mesiac. Za týmto krokom sú čiastočne špekulácie, že najhorší z výpredajov sa skončil. Obavy zo škôd spôsobených infláciou, rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a obavami z recesie je však ťažké otriasť napriek očakávanému zmierneniu agresivity Fedu na budúci týždeň, keď sa bude rozhodovať o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb. Bitcoin sa držal okolo úrovne 23 000 dolárov a ropa mierne poklesla.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku, že ECB na svojom zasadnutí v júli 2022 zvýšila svoje 3 kľúčové úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čo je prvé zvýšenie od roku 2011. Spotrebiteľská inflácia v rámci eurozóny v júni bola potvrdená na úrovni 8,6 % medziročne. Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v júni 2022 zvýšila na 9,4 %, čo je najvyššia miera od roku 1982 a mierne prevyšuje trhové prognózy na úrovni 9,3 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti v týždni, ktorý sa skončil 16. júla vyskočil o 9 tisíc na 251 000, čo je najviac od novembra 2021. Globálny americký zložený PMI index S&P zaznamenal v júli hodnotu 47,5, čo je výrazný pokles z 52,3 v júni. S&P Global, nemecký výrobný index PMI klesol v júli na 49,2 z júnových 52. Medziročná miera inflácie v Japonsku bola v júni na úrovni 2,4 %, mesiac predtým dosiahla hodnotu 2,5 %. Ročná miera inflácie v Kanade vzrástla v júni 2022 na 8,1 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1983. Bitcoin sa tento týždeň v stredu dostal nad hranicu 24 000 dolárov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +2,07 %

DOW JONES:     +1,95 %

NASDAQ:            +3,45 %

DAX:                     +2,27 %

Euro Stoxx 50:   +2,41 %

NIKKEI:                 +4,20 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -16,96 %

DOW JONES:     -12,22 %

NASDAQ:            -24,04 %

DAX:                     -17,27 %

Euro Stoxx 50:   -16,33 %

NIKKEI:                -3,05 %

 

Timotej Lencz, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.