Čo týždeň dal: nové údaje o hladine cien v USA

NEW YORK – Výnosy dlhopisov klesajú v dôsledku predpokladov, že Federálny rezervný systém, čo je centrálna banka,  sa blíži ku koncu zvyšovania sadzieb.

Výnosy štátnych dlhopisov v pondelok klesli a ukazovateľ dolára získal.  Akcie boli od začiatku roka na ústupe v obavách, že ekonomiky sa pod vplyvom vysokých sadzieb prehnú, keďže centrálne banky pokračujú v boji proti rastúcim cenám. Investori očakávajú blížiacu sa výsledkovú sezónu za druhý štvrťrok v nasledujúcich týždňoch pričom sa očakáva zvýšená volatilita na trhoch. Index Stoxx Europe 600 pred obratom nahor kolísal, pričom na čele rastu boli akcie energetických spoločností a cestovného ruchu.

Spomedzi individuálnych pohybov vzrástla spoločnosť Bayer AG až o 3,2 % po správe, že plánuje oddeliť svoju divíziu poľnohospodárskych chemikálií. Ťažbári zaostávali, keďže železná ruda a meď klesli. Ázijský akciový benchmark klesal už štvrtý deň a smeroval k najnižšej záverečnej hodnote za viac ako mesiac. Akcie v Hongkongu a pevninskej Číne znížili zisky po tom, čo čínske údaje ukázali ďalší pokles cien v továrňach, zatiaľ čo základná inflácia sa spomalila.

Zahraničný jüan sa po týchto údajoch prehupol do straty.


Akciový trh v utorok skončil vyššie pred správou, ktorá by mala ukázať spomalenie inflácie, čo
pomôže formovať výhľad na ďalšie obdobie činnosti Federálneho rezervného systému krokov.
Výrobcovia energií viedli zisky keďže ropa West Texas Intermediate prekonala svoj kľúčový 100-dňový
kĺzavý priemer. Spoločnosť Activision Blizzard vzrástla o 10 %, keďže Microsoft získala súhlas
amerického súdu s prevzatím za 69 miliárd USD.

Prognostici oslovení agentúrou Bloomberg podľa mediánu odhadov očakávajú zmiernenie medziročného tempa rastu základnej inflácie na 5 %. Spomalenie však pravdepodobne nebude stačiť na to, aby sa zabránilo ďalšiemu sprísneniu politiky, pričom sa všeobecne očakáva, že predstavitelia Fed-u ešte tento mesiac obnovia zvyšovanie
úrokových sadzieb.

Na inom mieste ropa vzrástla vzhľadom na náznaky, že ruská ropa produkcia klesá, čo signalizuje, že prebytok ponuky na trhu môže sa blíži ku koncu. K býčej nálade prispela aj správa, že Čína podnikne ďalšie kroky na oživenie svojej ekonomiky prostredníctvom ďalších stimulov.

Výnosy štátnych pokladničných poukážok  klesli a akcie vzrástli, keďže údaje ktoré ukázali spomalenie inflácie,
posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém je blízko k ukončeniu zvyšovania sadzieb. Index S&P 500  dosiahol najvyššiu hodnotu od apríla 2022, zatiaľ čo Nasdaq 100 dosiahol lepšie výsledky.

Dolár skĺzol na 15-mesačné minimum. Ropa Brent sa prvýkrát od mája vyšplhala nad 80 USD za barel. Index
spotrebiteľských cien v júni oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 3 %. Jadrový ukazovateľ – ktorý ekonómovia považujú za lepší ukazovateľ základnej inflácie, sa zvýšil o 4,8 %, čo je najmenej od roku 2021 – stále však výrazne nad cieľovou hodnotou Fedu. V rámci podnikových správ boli na čele rastu megakapitálov spoločnosti Meta Platforms a Nvidia.

Spoločnosť Domino and Pizza vyskočila na základe dohody o objednávaní tovaru treťou stranou so spoločnosťou Uber Technologies. Spoločnosť Microsoft sa chystá na druhý pokus získať súhlas Spojeného kráľovstva na prevzatie spoločnosti Activision Blizzard, ale regulačné orgány varujú, že akékoľvek protimonopolné opatrenia by mohli vyvolať nové vyšetrovanie.


Wall Street dostala extra dávku povzbudenia k zvýšeniu cien akcií po ďalšej správe o inflácii, ktorá posilnila predpoklady,  že Federálny rezervný systém sa blíži k zníženiu úrokovej sadzby úrokových sadzieb. Zrazu sa dezinflácia stala módnym slovom naprieč tomu, že sa investori pozerajú na svetlé stránky údajov ktoré ukazujú spomalenie rastu cien – aj keď jadrová inflácia je stále pohybuje nad 2- percentným cieľom centrálnej banky. Akcie získali ďalšiu podporu v súvislosti so správou, že Federálna rezervná banka v St. James Bullard – ktorý vyzýval na agresívne zvyšovanie cien tak odstúpil z funkcie.

Technologické megaakcie boli vo štvrtok na čele rastu, pričom index S&P 500 prekonal hranicu 4 500
a Nasdaq 100 vzrástol o viac ako 1,5 %. Index cien výrobcov pre konečný dopyt vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o 0,1 %, čo je najmenší nárast od roku 2020. Údaje prišli len deň po tom, ako údaje ukázali, že spotrebiteľské ceny rástli v júni najpomalším tempom od roku 2021. Investori sa zhodujú na tom, že nedávne ekonomické údaje vyslali jasné signály, že politika Fedu funguje, ale možno je ešte príliš skoro na to, aby sa ohlasovalo víťazstvo nad infláciou. Na konci týždňa, ktorý sa niesol v znamení optimizmu, že Fed bude bližšie k ukončeniu zvyšovania
úrokových sadzieb.

Nálada spotrebiteľov vzrástla na takmer dvojročné maximum – zatiaľ čo krátkodobé cenové očakávania vzrástli. Akcie zaznamenali mierne straty, keďže obchodníci citovali “konsolidáciu”; po obchodnom dni, vďaka ktorej sa index S&P 500 dostal na úroveň najlepší týždeň od marca.

Dvojročný americký výnos, ktorý je citlivejší na blížiace sa kroky centrálnych bánk, stúpol o 12 bázických bodov na 4,75 %. Dolár zaznamenal mierny zisk, čím skrátil svoj najväčší týždenný prepad od novembra. Investori sa dočkali výsledkov spoločností JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup, ktoré ťažili z vyšších úrokových sadzieb. Spoločnosť AT&T klesla na 29-ročné minimum v dôsledku rastúcich obáv z potenciálne vyšších nákladov tohto telefónneho giganta. Akcioví stratégovia zvyšujú prognózy ziskov pre index S&P 500 v nadchádzajúcom roku rýchlejšie, ako ich znižujú, čím sa kľúčový ukazovateľ sledujúci dynamiku revízií analytikov výrazne vzdialil od svojho novembrového maxima.

Index spotrebiteľských cien v Nemecku sa v júni 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,30 %, čím sa zotavil z 0,10-percentného poklesu v predchádzajúcom mesiaci. Novozélandská centrálna banka počas svojho júlového zasadnutia podľa očakávaní ponechala oficiálnu úrokovú sadzbu na úrovni 5,5 %.


Jadrové spotrebiteľské ceny v USA, ktoré nezahŕňajú volatilné položky, ako sú potraviny a energie, vzrástli v júni 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,2 % po májovom náraste o 0,4 %, čo bolo mierne pod trhovými očakávaniami 0,3 %, a zaznamenali tak najpomalší rast od februára 2021. Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v júni 2023 medziročne zvýšil o 3,0 %, čo znamenalo zmiernenie rastu zo 4,0 % zaznamenaného predchádzajúcom mesiaci. Bank of Canada v súlade s očakávaniami trhov zvýšila cieľovú jednodňovú sadzbu o 25 bázických bodov na 5 % v júli 2023.

Zásoby ropy v USA vzrástli v týždni do 7. júla, ktorý zahŕňa aj víkend 4. júla, o 5,946 mil. barelov, čo je výrazne nad očakávaniami trhu, ktorý predpokladal nárast o 0,483 mil. barelov. Britská ekonomika sa v máji 2023 medzimesačne znížila o 0,1 % po 0,2-% raste v apríli, pričom prognózy hovorili o väčšom 0,3-% poklese.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    +2,42 %
DOW JONES:             +2,29 %
NASDAQ:                   +3,32 %
DAX:                           +3,22 %
Euro Stoxx 50:          +3,86 %
NIKKEI:                     +0,01 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 17,34 %
DOW JONES:            + 4,11 %
NASDAQ:                   + 34,85 %

DAX:                           + 15,67 %
Euro Stoxx 50:          + 15,99 %
NIKKEI:                      + 24,13 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.