Čo týždeň dal: Makroekonomické údaje o nezamestnanosti ponorili náhle trh do strát
NEW YORK – Akciové trhy začali týždeň v zelených číslach ale makroekonomické údaje, ktoré sa počas týždňa zverejňovali prispeli k poklesu trhu, ktorý sa zavŕšil po zverejnení údajoch o nezamestnanosti v USA.
Nový týždeň sa pre akciové trhy začal pozitívne a väčšina akcií indexu S&P 500 uzavrela pondelok v plusových hodnotách. Rast akciového trhu bol očakávaný, keďže aj z technického hľadiska bol index S&P 500 podľa technického indikátora RSI výrazne prepredaný. Vlna pesimizmu podporila odraz, ktorý nasledoval po tretej najhoršej výkonnosti tohto ukazovateľa počas prvých deviatich mesiacov roka od roku 1931. Jedna z mála spoločností, ktoré deň uzavreli v strate bola spoločnosť Tesla Inc., ktorá sa počas dňa prepadla kvôli neuspokojivým dodávkam a zvyšovania cien automobilov. Spomedzi komodít americké uhlie prvýkrát prekročilo hranicu 200 amerických dolárov. Hlavnou príčinou tohto navýšenia ceny je globálna energetická kríza, ktorá zvyšuje dopyt aj po ‘‘špinavých‘‘ palivách. Ropa taktiež počas celého dňa rástla, keďže aliancia OPEC+ plánovala zníženie produkcie ropy s cieľom oživiť ceny. Hlavným fundamentom dňa bol ukazovateľ americkej výroby PMI, ktorý sa prepadol na viac ako dvojročné minimum.
V utorok akciové trhy pokračovali v prudkom raste a zaznamenali najlepší dvojdňový nárast od apríla 2020. Dôvodom rastu boli aj ďalšie ekonomické výsledky, ktoré dali investorom nádej na menej agresívnu politiku Federálneho rezervného systému. Počet pracovných miest v USA klesol na 14-ročné minimum a pozitívne ovplyvnilo centrálnu banku, ktorá bola znepokojená pracovným trhom. Myšlienky o miernejšom zvyšovaní úrokových sadzieb sa však utlmili po vyhlásení austrálskej centrálnej banky a nákupe dlhopisov anglickej centrálnej banky. Medzitým počas dňa vyhlásila prezidentka Európskej centrálnej banky, že inflácia je nežiadateľne vysoká a nedá sa predpovedať či inflácia už dosiahla svoj vrchol. Na konci dňa zostalo naďalej nepravdepodobné, že by sa centrálne banky odklonili od ich primárneho cieľa znižovať infláciu. Spolu s akciami rástla tiež aj ropa, keďže OPEC+ uviedol, že zvažuje zníženie produkcie až o 2 milióny barelov denne, čo je o milión barelov viac ako sa pôvodne predpokladalo.
V stredu obchodníci počas dňa očakávali vyhlásenia zo stretnutia organizácie OPEC+ o znížení svojho spoločného limitu ťažby. Organizácia sa napokon dohodla o znížení limitu ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, čím zvýšili napätie s USA. Ako dôvod zníženia produkcie uviedli, že sa organizácia snaží zastaviť pokles cien ropy, ktorý je spôsobený oslabovaním svetovej ekonomiky. Zníženie produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov je najväčšie od roku 2020, ale jeho výsledkom bude len približne polovičné zníženie dodávok. Dôvodom je aj to, že viaceré členské krajiny už teraz ťažia výrazne pod svoje stanovené kvóty, čo znamená, že by už boli v súlade s novými limitmi bez toho, aby museli znížiť ťažbu. Ďalšie stretnutie OPEC+ bolo naplánované na 4. decembra tohto roku. Biely dom ako reakciu na zníženie produkcie uviedol, že prezident Joe Biden bude naďalej posudzovať, či uvoľniť ďalšie strategické zásoby ropy s cieľom znížiť ceny.
Vo štvrtok na akciových trhoch v Európe a USA opäť prevládala negatívna nálada a akciové indexy uzatvárali deň v strate. Jednou z príčin je aj prejav guvernéra Fedu v Minneapolise Neela Kashkariho, ktorý uviedol že inflácia nepoľavuje tak ako by si predstavoval a preto nevidí dôvod na zmiernenie reštriktívnej politiky, kým inflácie nepoľaví. Inflácia v Spojených štátoch je na 40 ročných maximách, momentálne to predstavuje 8,3 %-ný nárast spotrebiteľských cien. Očakávalo sa, že piatková mesačná správa o pracovných miestach ukáže, že zamestnávatelia vytvorili 250 000 nových pracovných miest. Najbližšie stretnutie sa uskutoční 1. a 2. novembra a trh momentálne predpokladá ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov. Úrokové sadzby amerických hypoték vo štvrtok klesli po šesťtýždňovej sérii rastu, ktorá spôsobila, že náklady na pôžičky dosiahli 15 ročné maximum. Aj po najnovšom poklese sa náklady na hypotéky od začiatku roka, keď sa pohybovali okolo 3 %, viac ako zdvojnásobili.
Počas piatku akciové trhy klesali a výnosy z dlhopisov rástli po tom, ako sa zverejnili údaje o nezamestnanosti v USA. Údaje o stále napätom trhu práce nepotvrdili očakávania, že Federálny rezervný systém čoskoro zmierni tempo zvyšovania úrokových sadzieb, aby zabránil výraznejšiemu spomaleniu hospodárskeho rastu. Takmer 95 % spoločností v indexe S&P 500 kleslo, pričom vyhlásenie údajov o nezamestnanosti spôsobil výpredaj technologických akcií. Piatková správa o zamestnanosti sa považuje za najnovšiu ukážku znepokojujúcej sily amerického trhu práce v čase, keď Federálny rezervný systém chce vidieť pravý opak. Viacerí predstavitelia Fedu v samostatných vystúpeniach tento týždeň povedali, že plánujú pokračovať v agresívnej politike zvyšovania úrokových sadzieb a od zvyšovania sadzieb ich neodradí ani volatilita na finančných trhoch. Okrem toho, výnosy 10 ročných štátnych dlhopisov počas dňa stúpli a pripočítali si už desiaty týždeň neustáleho rastu v rade.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku index nákupných manažérov ISM vo výrobnom sektore, ktorý klesol na 50,9 bodov, čo je najmenší rast aktivity v továrňach od poklesu v roku 2022. Hodnota nových úverov poskytnutých na bývanie pre vlastníkov v Austrálii klesla v auguste 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,7 % na 18,54 miliardy AUD. Počet voľných pracovných miest v USA v auguste 2022 klesol na 10,1 milióna, čo je najnižšia hodnota od júna 2021 a obchodný deficit USA sa v auguste 2022 znížil na 67,4 miliardy dolárov. Americká ekonomika vytvorila v septembri 263 000 pracovných miest, čo je najmenej od apríla 2021. Miera nezamestnanosti v USA klesla v septembri 2022 na 3,5 %, čím sa vyrovnala júlovému 29 mesačnému minimu a dostala sa pod očakávania trhu 3,7 %, čo je ďalším znakom, že celkové podmienky na trhu práce zostávajú napäté.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -1,28 %
DOW JONES: -0,66 %
NASDAQ: -1,69 %
DAX: +0,52 %
Euro Stoxx 50: +1,00 %
NIKKEI: +3,43 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -24,30 %
DOW JONES: -19,92 %
NASDAQ: -33,10 %
DAX: -23,39 %
Euro Stoxx 50: -22,08 %
NIKKEI: -7,46 %
Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.