Čo týždeň dal: Inflácia v USA prekvapila analytikov a trhy

NEW YORK – Máme za sebou najhorší týždeň na akciách od začiatku júna.

V pondelok americké akcie ešte pred zverejnením údajov o spotrebiteľských cenách rástli, pričom tento risk-on efekt podporili špekulácie, že inflácia bude pokračovať v klesaní a vrchol sme už videli. Index S&P 500 zaznamenal najväčší nárast za štyri dni od júna. K nárastu benchmarku najviac prispela spoločnosť Apple Inc., keďže údaje o pred objednávkach ukázali, že najpredávanejším modelom bol iPhone 14 Pro Max, ktorý prekonal staršiu verziu v rovnako dlhom časovom horizonte.

 

V pondelok euro stúplo najviac za posledných šesť mesiacov po tom, ako prezident Bundesbanky Joachim Nagel signalizoval podporu pre ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v Európe. Európska únia sa chystá navrhnúť cieľ na zníženie spotreby energie, tzv. krok smerom k prídelom. Okrem toho má prísť s opatreniami na presun ziskov energetických spoločností k spotrebiteľom, ktorí zápasia s vysokými cenami energií s cieľom zastaviť prebiehajúcu energetickú krízu.  Banka Goldman Sachs v pondelok oznámila, že pripravuje veľké prepúšťanie. Prvé kolo prepúšťania by malo prísť už budúci týždeň. Prepúšťanie sa dotkne zamestnancov celej spoločnosti. Banka v júli oznámila, že jej zisk v druhom štvrťroku klesol oproti predchádzajúcemu roku o takmer 50 % na necelé 3 miliardy USD. Príjmy divízie investičného bankovníctva banky sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 znížili o 41 %.

Škaredý výpredaj akcií v utorok bol v znamení vyššej inflácie ako sa očakávalo, hoci sa analytici a trhy netrafili len 0,2 percentuálneho bodu, akcie išli prudko dolu. Indexy klesali najviac od roku 2020. Výpredaj spôsobil pokles indexu S&P 500 o viac ako 4 %, straty technologického Nasdaq 100 dokonca presiahli 5 %, keďže väčší negatívny dopad mali akcie citlivé na výnosy na dlhopisoch. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov v USA, ktoré sú najcitlivejšie na zmeny politiky centrálnej banky, vzrástli až o 22 bázických bodov, čím sa dostali o viac ako 30 bázických bodov nad desaťročnú sadzbu a prehĺbili inverziu týchto kriviek. Obchodníci so swapmi v súčasnosti plne oceňujú zvýšenie sadzieb o trištvrte percentuálneho bodu na najbližšom zasadnutí FEDu, pričom sa razantne zvýšili stávky aj na zvýšenie o 100 bázických bodov.

Index spotrebiteľských cien sa oproti júlu zvýšil o 0,1 % po tom, ako sa v predchádzajúcom mesiaci nezmenil. Oproti predchádzajúcemu roku sa ceny zvýšili o 8,3 %, čo predstavuje mierne spomalenie, ale bolo to viac ako mediánový odhad na úrovni 8,1 %. Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý vylučuje volatilnejšie zložky, tiež prekvapil. Všetky hodnoty boli vyššie, ako sa predpokladalo. K rastu cien najviac prispelo bývanie, potraviny a zdravotná starostlivosť. Náklady na bývanie, ktoré sú najväčšou zložkou služieb a tvoria približne tretinu celkového indexu CPI naďalej rástli. Celkové náklady na bývanie sa oproti júlu zvýšili o 0,7 % a oproti predchádzajúcemu roku o 6,2 %, čo je najviac od začiatku 90. rokov.

V stredu americké akcie mierne rástli ale v Európe sme ešte doháňali straty, ktoré spôsobila inflácia v USA a preto tam bol mierny pokles. Celý obchodný deň bol ale v znamení vyššej nervozity. Obchodníci prehodnocovali a vstrebávali výsledky inflácie a horúcou témou bolo aj ďalšie zvýšenie sadzieb Federálnym rezervným systémom, ktoré je naplánované na 19. septembra. V stredu sme sa dozvedeli aj údaje o inflácií v Spojenom kráľovstve. Index spotrebiteľských cien minulý mesiac vzrástol o 9,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je pomalšie tempo ako 10,1 % v júli, uviedol v stredu Úrad pre národnú štatistiku. Takéto údaje podporujú špekulácie, že inflácia čoskoro dosiahne svoj vrchol, čo je pozitívna správa aj pre centrálne banky, ktoré by mohli zmierniť tempo ďalšieho zvyšovania sadzieb. Agentúra Bloomberg Economics očakáva, že inflácia v októbri dosiahne vrchol na úrovni 10,5 % čo je výrazne pod úrovňou 13 %, ktorú BOE predpovedala v auguste. V stredu sme sa dozvedeli aj informáciu z Francúzka, ktoré plánuje od budúceho roka obmedziť zvýšenie cien energií pre domácnosti na 15 %. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová zasa predstavila plány na získanie 140 miliárd eur zo ziskov energetických spoločností. Zmeny musia podpísať však členské štáty a diskusie nebudú vôbec ľahké.

Vo štvrtok sme v Európe a Spojených štátoch znova klesali. Index S&P 500 ku konci obchodovania rozšíril pokles a uzavrel na najnižšej úrovni od 18. júla. Skončil tesne nad úrovňou 3 900. Spoločnosť Adobe Inc. zaznamenala najväčší jednodňový pokles od roku 2010 po tom, ako sa dohodla na kúpe softvérového dizajnérskeho startupu Figma Inc. v transakcii v hodnote približne 20 miliárd USD.

Druhá najväčšia kryptomena na svete Ethereum dokončila vo štvrtok aktualizáciu o ktorej sa uvažuje už viac ako sedem rokov. Aktualizácia softvéru sa nazýva Merge, pretože existujúci blockchain Etherea sa spojil s paralelnou sieťou, ktorá funguje už takmer dva roky a testuje koncept proof-of-stake. Zmena nahradí energeticky náročné počítače a iné príslušenstvo na riadenie transakcií a ťaženie tokenu, menej enregeticky náročným. V dôsledku toho sa spotreba energie v sieti Ethereum zníži odhadom o 99 %. Vo štvrtok vyšli na povrch aj informácie o tom, že Nemecko vedie rozsiahle rokovania so spoločnosťami Uniper, VNG a SEFE. Podľa ľudí oboznámených so záležitosťou Nemecko chce prevziať spoločnosť Uniper SE a ďalších dvoch veľkých dovozcov plynu v rámci historického opatrenia, ktoré má zabrániť kolapsu jeho energetického trhu. Presné podrobnosti ešte neboli dohodnuté, ale k záveru by sa mohlo dospieť v najbližších dňoch. Tieto tri spoločnosti sú ústrednými piliermi nemeckej energetickej infraštruktúry pretože dodávajú plyn z celého sveta na zásobovanie európskych elektrární, prevádzku tovární a vykurovanie domácností.

Počas piatku akcie pokračovali výpredajom. Dôvodov je mnoho. Na akcie vplývajú zlé utorkové údaje inflácie. Prichádzajúce zvýšenie sadzieb americkou centrálnou bankou ale najnovšie aj piatkové varovanie spoločnosti FedEx Corp. Spoločnosť FedEx sa prepadla o viac ako 20 % po tom, ako gigant v oblasti doručovania balíkov odstúpil od svojej prognózy ziskov na najbližšie obdobie. Prieskum Michiganskej univerzity ukázal, že dlhodobé inflačné očakávania v USA začiatkom septembra klesli na najnižšiu úroveň za viac ako rok, pričom spotrebitelia očakávajú, že ceny budú v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch rásť ročným tempom 2,8 %, čo je najnižšia hodnota od júla 2021. V nasledujúcom roku vidia rast cien na úrovni 4,6 %. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil zintenzívnením útokov na civilnú infraštruktúru Ukrajiny a prisľúbil, že bude pokračovať v invázii aj po tom ako jeho ozbrojené sily utrpeli jeden z najhorších neúspechov od začiatku špeciálnej operácie. Putin uviedol, že ruská vojenská kampaň “pokračuje pomalým tempom, ale dôsledne”. Tvrdil, že Moskva používa len časť svojej armády a kúsok po kúsku ruská armáda preberá kontrolu nad čoraz väčším územím.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku, ročná miera inflácie v USA, ktorá sa v auguste 2022 druhý mesiac po sebe znížila na 8,3 %, čo je najnižšia úroveň za 4 mesiace. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu klesol v septembri 2022 na -60,7 bodu z -54,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najnižšiu hodnotu od októbra 2008. Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve v auguste nečakane klesla na 9,9 %. Miera inflácie v Indii sa prvýkrát za štyri mesiace dostala na úroveň 7 % v auguste 2022 zo 6,71 % v júli, čo bolo nad očakávaniami trhu, ktoré počítali s hodnotou 6,9 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa minulý týždeň znížil o 5 tisíc na 213 tisíc, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami na úrovni 226 tisíc. Maloobchodné tržby v USA v auguste oproti júlu vzrástli o 0,3 %. Prekonali tak prognózy analytikov, ktorí rast neočakávali. Čínsky maloobchod v auguste 2022 medziročne vzrástol o 5,4 %, čím prekonal trhové odhady 3,5 % a zrýchlil sa z 2,7 % rastu v predchádzajúcom mesiaci.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -4,77 %

DOW JONES:     -4,13 %

NASDAQ:             -5,48 %

DAX:                     -2,65 %

Euro Stoxx 50:   -1,95 %

NIKKEI:                -2,29 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -18,73 %

DOW JONES:     -15,18 %

NASDAQ:            -26,28 %

DAX:                     -19,79 %

Euro Stoxx 50:  -18,57 %

NIKKEI:                -4,25 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.