Bloomerg: Slabosť medi a iných základných kovov poukazuje na problémy v globálnej ekonomike

LONDÝN – Dynamika cien medi, ako aj ostatných základných kovov, dáva alarmujúce signály o stave svetovej ekonomiky. 

Subindex priemyselných kovov, ktorý vypočítava agentúra Bloomberg, už dlhšiu dobu vykazuje slabšiu dynamiku ako širší indikátor komoditných aktív.

Dynamiku cien medi obcodníci prezývajú slovom „doktor“. Je to ich  schopnosť predpovedať ekonomické vzostupy a pády, ako aj iné základné kovy.  Hladina cien medi dáva varovné signály o stave globálnej ekonomiky. Subindex priemyselných kovov, vypočítaný agentúrou Bloomberg, vykazuje už dlhší čas slabšiu dynamiku ako širší indikátor komoditných aktív, ktorý tiež vypočítala agentúra Bloomberg.

Táto situácia môže naznačovať zvýšenie rizík recesie, hovorí komoditný analytik Bloomberg Intelligence Mile McGlone. Základné kovy podľa neho zlacnejú v dôsledku sprísňovania meny poprednými svetovými centrálnymi bankami, zatiaľ čo ceny potravín a energií rastú v dôsledku výpadkov v dodávateľských reťazcoch spôsobených konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou.

Stojí za zmienku, že ceny medi na LME sa uzavreli na päť po sebe nasledujúcich mesiacov, čo je najdlhší klesajúci trend od roku 2008.

 

 

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.