Čo týždeň dal: inflácia v USA naďalej nepoľavuje
NEW YOPRK – Federálny rezervný systém varuje, že ceny rizikových aktív neustále rastú, čím sa stávajú náchylnejšími na nebezpečné prepady.
Ceny aktív zostávajú citlivé na výrazné poklesy, ak by sa zhoršila nálada investorov voči riziku, tak by to mohlo spomaliť alebo až zastaviť ekonomické oživenie, uviedol to Fed vo svojej správe o finančnej stabilite, ktorá sa vydáva dvakrát ročne. Centrálna banka tiež uviedla že krehkosť v čínskom sektore komerčných nehnuteľností by sa mohla rozšíriť do USA. Zatiaľ čo Fed bije na poplach ohľadom vysokých cien aktív, niektorí ekonómovia tvrdia, že za veľkým nárastom stojí politika centrálnej banky. Keď Covid-19 zasiahol USA v marci 2020, Fed znížil úrokové sadzby takmer na nulu a začal nakupovať obrovské množstvo štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami, čím prispel k rastu akcií. Zatiaľ čo akcie už dávno zatienili svoje úrovne, ktoré boli pred pandémiou, Fed zachoval svoju núdzovú politiku, aby pomohol oveľa pomalšiemu oživeniu zamestnanosti. Podľa Fedu a Bidena môže trvať ešte aspoň niekoľko rokov, kým sa referenčná úroková sadzba centrálnej banky priblíži k úrovni 2,5%, ktorá sa v súčasnosti považuje za normálnu z dlhodobého hľadiska. Ďalšou oblasťou, ktorá vyvoláva obavy Fedu, sú nepokoje v oblasti nehnuteľností v Číne vrátane spoločnosti China Evergrande Group. Finančné napätie v Číne by mohlo zaťažiť globálne finančné trhy prostredníctvom zhoršenia rizikového sentimentu a tak predstavovať riziká pre globálny ekonomický rast a následne ovplyvniť aj Spojené štáty, uviedol to v pondelok Fed.
V utorok Wall Street zavrela nižšie a ukončila tak niekoľkodňové preteky po sebe idúcich rekordných záverečných maxím, keďže vyberanie ziskov a obavy z prebiehajúcej inflácie podporili široký výpredaj. Správa o cenách výrobcov PPI ministerstva práce ukázala, že inflácia sa naďalej zvyšuje, keďže prebiehajúce problémy s ponukou tovaru a pracovnej sily posúvajú rast cien ďalej za priemerný ročný 2% inflačný cieľ americkej centrálnej banky. Ceny výrobcov sa následne prenášajú na spotrebiteľa, ktorého výdavky predstavujú približne 70 % ekonomiky USA. Až 5 z 11 hlavných sektorov indexu S&P 500 ukončilo seansu v červených číslach. Cieľová čiara výsledkovej sezóny za tretí štvrťrok je na dohľad, pričom 445 spoločností v indexe S&P 500 oznámilo výsledky. Podľa Refinitivu 81 % z nich prekonalo konsenzus analytikov.
Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli minulý mesiac najrýchlejším ročným tempom od roku 1990, čím sa upevnila vysoká inflácia ako sprievodný jav, ktorý nastáva pri oživení ekonomiky po pandémii a tým pádom sa narušila kúpna sila, aj keď mzdy zaznamenali prudký nárast. Podľa údajov ministerstva práce zverejnených v stredu sa index spotrebiteľských cien od októbra 2020 zvýšil o 6,2 %. CPI oproti septembru vzrástlo o 0,9 %, čo je najväčší nárast za štyri mesiace. Vyššie ceny energie, prístrešia, jedla a vozidiel podporili údaje a naznačili, že inflácia sa rozširuje nad rámec udalostí spojených s opätovným otvorením ekonomiky. Futures na akcie po správe klesli, zatiaľ čo výnos desaťročnej štátnej pokladnice vzrástol a dolár posilnil. Na pozadí solídneho dopytu podniky neustále zvyšujú ceny spotrebného tovaru a služieb a zároveň prekážky v dodávateľskom reťazci a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov zvyšujú náklady. Vyššia inflácia bude trvať dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, čo vytvára tlak na predstaviteľov Federálneho rezervného systému, aby ukončili takmer nulové úrokové sadzby skôr, ako sa očakávalo, a potenciálne urýchlili tempo obmedzovania nákupu dlhopisov, ktoré bolo oznámené minulý týždeň.
Spojené štáty a Čína čiastočne podporili stretnutie Organizácie Spojených národov COP26 v Glasgowe. Dvaja najväčší znečisťovatelia sveta vydali prekvapivé spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali posilniť a urýchliť opatrenia a spoluprácu v oblasti klímy. Ponúkajú avšak veľmi málo z toho, čo je najdôležitejšie, konkrétne záväzok znížiť emisie skleníkových plynov o polovicu do roku 2030, aby sa obmedzilo globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia. Čína a Spojené štáty napríklad odmietli podpísať dohodu o ukončení predaja nových vozidiel na benzínový pohon do roku 2040. Čína spolu s ďalšími veľkými krajinami závislými od uhlia ako India a Austrália tiež neposkytli žiadne písomné uistenie o postupnom vyraďovaní fosílnych palív v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí.
Inflácia v rámci eurozóny prudko stúpa, no zároveň sa odchyľuje najviac za posledné roky v rámci prebiehajúcich pandemických stimulov vykonávaných ECB. Ako rýchlo rastú spotrebiteľské ceny, závisí od toho, kde sa v 19-člennom menovom bloku nachádzate. V Estónsku, kde náklady na energiu prudko rastú, sa predpokladá, že v roku 2021 bude inflácia 4 %, zatiaľ čo v Grécku, kde sú ceny regulované, je to len 0,1%. Aj keď rozdiely medzi krajinami eurozóny nie sú ničím novým, ide o najväčšiu priepasť od krízy v regióne, čo podčiarkuje nedostatky univerzálneho prístupu k menovej politike. Najhlasnejšia kritika pochádza z Nemecka, ktoré je averzné voči inflácii, kde ceny rastú najrýchlejším tempom za tri desaťročia, keďže neistota v dodávateľskom reťazci narúša jeho výrobný priemysel. Prezidentka ECB Christine Lagarde je presvedčená, že súčasný záchvat zvýšenej inflácie si budúci rok nevyžiada vyššie úrokové sadzby a zmierni sa, keď sa vyriešia problémy v dodávateľskom reťazci. V dôsledku energetických šokov čelí ECB výrazne vyššej inflácií ako je cielená úroveň inflácie a zároveň pomalšiemu hospodárskemu rastu. Keďže inflácia sa v novembri pravdepodobne ďalej zvýši, medzi tvorcami menovej politiky sa otvára trhlina v názoroch. Šéf írskej centrálnej banky Gabriel Makhlouf uviedol, že v prípade potreby by radšej konal skôr ako neskôr, zatiaľ čo jeho portugalský náprotivok Mario Centeno varoval pred udusením ekonomického impulzu predčasným krokom.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko v novembri 2021 vzrástol na 31,7 bodov z októbrových 22,3 bodov čím prekonal predpovede trhu, ktoré počítali s poklesom na 20 bodov. Odborníci na finančný trh sú optimistickejší, pokiaľ ide o nadchádzajúcich šesť mesiacov a očakávajú, že rast sa zvýši a inflácia klesne v 1. štvrťroku 2022 v Nemecku aj v eurozóne. Ročná miera inflácie v Číne sa v októbri 2021 prudko zvýšila na 1,5 %, nad trhovými prognózami, ktoré počítali s nárastom na 1,4 %. Je to najvyššia úroveň od septembra 2020 a tento rast bol spôsobený rýchlejším rastom nákladov na nepotravinárske výrobky a miernejším poklesom cien potravín.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,31 %
DOW JONES: -0,63 %
NASDAQ: -0,69 %
DAX: +0,25 %
Euro Stoxx 50: +0,17 %
NIKKEI: -0,01 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +24,67 %
DOW JONES: +17,95 %
NASDAQ: +23,06 %
DAX: +17,31 %
Euro Stoxx 50: +23,02 %
NIKKEI: +7,89 %
Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.