Čo týždeň dal: indexy na nových maximách

NEW YORK – Akcie v Európe a v Spojených štátoch rozšírili svoje zisky a hlavné indexy skončili opäť na nových maximám, k čomu prispeli hlavne silné hospodárske výsledky firiem.

Fed začne tento mesiac s taperingom v objeme 15 miliárd dolárov mesačne.

Ministerka financií USA Janet Yellenová si nemyslí, že by pohyby na trhu s dlhopismi signalizovali obavy z toho, že tvorcovia menovej politiky potláčajú ekonomický rast, a vyjadrila dôveru v pokračujúce zotavovanie z pandémie Covid-19. Na otázku v rozhovore pre Bloomberg News Sunday, či ju znepokojujú prudké pohyby vo výnosoch štátnych dlhopisov USA odpovedala: „Nie. Myslím si, že to, čo uvidíme, je dobré a solídne zotavenie. Miera nezamestnanosti výrazne klesla a táto situácia sa podobá zotaveniu z finančnej krízy v roku 2008.“ Výnosová krivka v USA – meraná rozdielom medzi dvojročnými a 10-ročnými výnosmi štátnych dlhopisov – sa minulý týždeň sploštila najviac od leta 2020. Tento krok spustili čiastočne očakávania, že Federálny rezervný systém začne zvyšovať úrokové sadzby skôr, ako sa pôvodne očakávalo, aby sa potlačila inflácia.

V utorok skolabovali ďalší traja britskí maloobchodníci s energiou, čím sa počet zlyhaní od začiatku augusta zvýšil na 18 a prinútili viac ako 2 milióny domácností zmeniť dodávateľa. Poslednými obeťami boli Omni Energy Ltd., AmpowerUK Ltd. a Zebra Power Ltd., s celkovým počtom 21 400 domácich zákazníkov. Spoločnosť Bluegreen Energy Services Ltd., ktorá zásobovala 5 900 domovov, v pondelok prestala obchodovať, keďže ceny zemného plynu a elektriny zostávajú trojnásobné oproti bežnej úrovni pre toto ročné obdobie. „V posledných týždňoch došlo k bezprecedentnému nárastu globálnych cien plynu, čo vytvára finančný tlak na dodávateľov,“ uviedol vo vyhlásení britský energetický regulátor Ofgem. Najnovšie kolapsy prišli po varovaniach od regulátora a obchodného tajomníka Kwasiho Kwartenga, že pravdepodobne dôjde k ďalším zlyhaniam. Všetky spoločnosti sú relatívne malé, ale kríza by sa mohla prehĺbiť, keďže cenový strop energie pre niektorých zákazníkov znamená, že nedostatočne zabezpečeným maloobchodníkom vznikajú obrovské straty. „Bohužiaľ, možno sme nevideli koniec tejto situácie,“ povedala Justina Miltienyte, expertka na energetickú politiku zo spoločnosti Uswitch.com, ktorá pomáha zákazníkom meniť dodávateľa za normálnych okolností.

Federálny rezervný systém uviedol, že koncom tohto mesiaca začne obmedzovať svoje mesačné nákupy aktív tempom 15 miliárd dolárov mesačne, pričom vyjadril menšiu istotu, že skok v inflácii bude dočasný. Fed uviedol, že zníži nákupy štátnych obligácií o 10 miliárd USD a cenných papierov krytých hypotékami o 5 miliárd USD, čo znamená začiatok konca programu zameraného na ochranu ekonomiky pred Covid-19. FOMC sa rozhodlo zachovať cieľové rozpätie pre svoju referenčnú sadzbu na úrovni 0 až 0,25 %. Rozhodnutie bolo jednomyseľné. Po zníženiach v novembri a decembri „výbor usúdi, že podobné zníženie tempa čistých nákupov aktív bude pravdepodobne vhodné každý mesiac, ale je pripravený upraviť tempo nákupov, ak si to vyžiadajú zmeny v ekonomickom výhľade,“ uviedol Federálny výbor pre voľný trh, ktorý určuje politiku centrálnej banky vo vyhlásení v stredu po dvojdňovom stretnutí. Načrtnutá cesta by mala ukončiť proces taperingu do júna 2022. Fed každý mesiac nakupoval štátne dlhopisy v hodnote 80 miliárd dolárov a 40 miliárd dolárov MBS, aby pomohol stimulovať ekonomickú aktivitu, ktorá bola zasiahnutá pandémiou a následným nerovnomerným oživením. Centrálne banky vo vyspelých ekonomikách presúvajú svoju pozornosť na riziko inflácie, keďže problémy v dodávateľskom reťazci vyvolávajú nedostatok ponuky kvôli silnému dopytu. Tempo znižovania nákupu aktív uvoľňuje cestu pre možné zvýšenie úrokových sadzieb v druhej polovici roka 2022, pričom 9 z 18 bankárov predpovedá vo svojom septembrovom výhľade rast sadzieb na budúci rok.

OPEC+ ignoroval požiadavky na väčší nárast produkcie ropy, namiesto toho obviňoval ekonomické problémy svojich zákazníkov z prudko stúpajúcich cien zemného plynu a uhlia. „Ropa nie je problém,“ vyjadril sa saudský minister energetiky – princ Abdulaziz bin Salmantold po stretnutí vo štvrtok, keď kartel dôrazne zamietol žiadosť prezidenta Joea Bidena o zrýchlenie tempa zvyšovania dodávok. “Problém je v tom, že energetický komplex prechádza chaosom a peklom.” Po krátkom stretnutí vo štvrtok Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci schválili v decembri ďalšie zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne. To je tempo, o ktorom hlavní spotrebitelia hovoria, že je príliš pomalé na udržanie hospodárskeho oživenia po Covide, pričom USA žiadajú až dvojnásobok tohto objemu, aby pomohol zmierniť infláciu.

Očakáva sa, že nedostatok domov na predaj a prosperujúci trh práce podporia trh s nehnuteľnosťami v Spojenom kráľovstve, keďže spotrebitelia sú pod tlakom prudko rastúcej inflácie a vyšších úrokových sadzieb, tvrdí Halifax. Priemerná cena domu vzrástla v októbri o 0,9 % na rekordných 270 027 libier, uviedol v piatok hypotekárny veriteľ. Ceny tak vzrástli o 8,1 % oproti predchádzajúcemu roku, čo je najrýchlejší ročný rast od júna. Dopyt po nehnuteľnostiach zostal minulý mesiac vysoký, napriek ukončeniu dočasného zníženia daní z nákupov, ktoré vláda zaviedla minulý rok. To naznačuje, že významnú úlohu zohrávajú ďalšie faktory, vrátane silnej zamestnanosti a hľadania väčších domov ďaleko od mestských centier. Halifax však varoval, že trh stratí určitú dynamiku, keďže domácnosti zápasia s prudkým tlakom na životnú úroveň. „Vzhľadom na to, že Bank of England očakáva, že bude reagovať na rastúce inflačné riziká zvýšením sadzieb už budúci mesiac, a ďalšie takéto nárasty sú predpovedané v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov očakávame, že dopyt po kúpe nehnuteľností sa v nasledujúcich mesiacoch ochladí, keďže sa zvýšia náklady na pôžičky.“ povedal Russell Galley, generálny riaditeľ spoločnosti Halifax. Centrálna banka vo štvrtok varovala, že inflácia by mala v apríli budúceho roka dosiahnuť 5 % a že úrokové sadzby budú musieť v najbližších mesiacoch rásť, čím sa zvýši tlak na rodinné rozpočty. Niektorí veritelia už zvýšili úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku čínske PMI výroby, ktoré v októbri kleslo z 49,6 bodov na 49,2 bodov. Rovnako klesol výrobný index nákupných manažérov aj v USA – z 61,1 bodov na 60,8 bodov. Austrálska centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,10 % v súlade s očakávaniami. Americká centrálna banka ponechala rozpätie Fed funds na úrovni 0 až 0,25 % v súlade s očakávaniami. Bank of England ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,10 % v súlade s očakávaniami. Miera nezamestnanosti v Kanade klesla v októbri z 6,9 % na 6,7 % oproti očakávaniam na úrovni 6,8 %. Miera nezamestnanosti v USA klesla v októbri z 4,8 % na 4,6 % oproti očakávaniam na úrovni 4,7 %. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v septembri z 7,5 % na 7,4 % v súlade s očakávaniami.   Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň podľa EIA o 3,291 mil. barelov, očakával sa rast o 2,225 mil. barelov.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +2,00 %

DOW JONES: +1,42 %

NASDAQ: +3,05 %

DAX: +2,33 %

Euro Stoxx 50: +2,65 %

NIKKEI: +2,75 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +25,07 %

DOW JONES: +18,69 %

NASDAQ: +23,92 %

DAX: +17,02 %

Euro Stoxx 50: +22,81 %

NIKKEI: +7,90 %

Mário Jičínsky,  CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.