Čo týždeň dal: Dokáže vari Federálny rezervný systém skrotiť infláciu aj bez spôsobenia recesie?

NEW YORK – Akcie prudko klesli v dôsledku obáv o schopnosť Federálneho rezervného systému skrotiť najvyššiu infláciu za posledné desaťročia bez toho, aby uvrhol ekonomiku do recesie.

Index S&P 500 sa v pondelok dostal na najnižšiu úroveň od marca 2021. Investori sa čoraz viac obávajú reštriktívnej politiky Fedu v období, keď prerušenia dodávateľského reťazca predstavujú významnú hrozbu, ktorá by mohla spôsobiť rast inflácie uprostred vojny na Ukrajine a blokád v Číne spôsobené Covidom. Pondelkové údaje ukázali, že ceny projektov pre spotrebiteľov v USA za tri roky dosiahli vyššiu úroveň v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je znepokojujúce znamenie pre úradníkov, ktorí sa snažia udržať dlhodobé očakávania ukotvené na nižšej úrovni. Bitcoin klesol pod 32 000 USD, čím klesol o viac ako 50 % zo svojho historického maxima. Prepad zasiahol aj výrobcov energie, čo je v roku 2022 jeden z najsilnejších sektorov na trhu. Tento sektor zaznamenal prepad takmer o 8 %, keďže cena ropy zaznamenala pokles. Výpredaj neminul  ani veľké technologické spoločnosti, napríklad Tesla Inc., Amazon.com Inc. a Nvidia Corp. klesli minimálne o 5 %. Index volatility Cboe stúpol na svoju najvyššiu hodnotu za posledné dva mesiace. Obchodníci budú tento týždeň pozorne sledovať množstvo predstaviteľov centrálnej banky po tom, čo predseda Jerome Powell znížil možnosť zvýšenia sadzby o 75 bázických bodov. Prezident Fed Bank of Atlanta Raphael Bostic povedal pre Bloomberg Television, že uprednostňuje, aby tvorcovia politík pokračovali vo zvyšovaní sadzieb o pol bodové prírastky.

Počas utorkového obchodného dňa sa akciové trhy dostali do zelených čísel. Index Nasdaq 100 rástol po tom, čo kombinovaná trhová hodnota spoločností zastúpených v indexe klesla za posledné tri dni o takmer 1,7 bilióna dolárov, čo je podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg najväčšia strata v akomkoľvek podobnom úseku od roku 2000. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov klesli pod 3 %. Investori očakávajú správu o indexe spotrebiteľských cien, ktorá by mala ukázať, že hoci bude cenová hladina pravdepodobne stále pomerne vysoká, inflácia by sa v apríli mala pravdepodobne zmierniť. Predstavitelia Fedu posilnili odkaz predsedu Jeroma Powella, že pol bodové zvýšenia sú na stole v júni a júli, ale väčší posun by mohol byť opodstatnený neskôr v tomto roku. Guvernér Fedu Christopher Waller povedal, že americká ekonomika je dostatočne silná na to, aby odolala vyšším sadzbám, zatiaľ čo prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mester uviedla, že zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov nevylučujeme navždy. Jej kolega John Williams z New Yorku očakáva, že centrálna banka v tomto roku rýchlo privedie sadzbu federálnych fondov späť na „normálnejšiu“ úroveň.

V stredu akcie klesli po tom, čo údaje o inflácií ukázali, že v USA zostanú cenové tlaky ešte nejaký čas. Táto skutočnosť vyvoláva obavy, že Federálny rezervný systém môže byť nútený, využiť ďalšie reštriktívne opatrenia, ktoré by mohli dostať ekonomiku do recesie. Sentimentu na trhu nepomohli ani poznámky prezidenta Fed Bank of Atlanta Raphaela Bostica, ktorý povedal, že je otvorený zvýšeniu sadzieb o viac ako pol bodu, ak inflácia bude pretrvávať na zvýšených úrovniach. Index S&P 500 vymazal zisky a klesol na najnižšiu úroveň od marca 2021, zatiaľ čo technicky náročný Nasdaq 100 sa prepadol asi o 3 % v dôsledku poklesu gigantov. Investori očakávajú, že Fed v septembri zavedie ďalšie zvýšenie o pol bodu po zvýšení v tejto veľkosti aj v júni a júli. Americká centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu a predseda Fedu Jerome Powell signalizoval, že podobné zvýšenie sadzieb je na stole aj na ďalšie dve stretnutia, pričom odmietne urobiť väčší krok. Zatiaľ čo ročné merania spotrebiteľských cien sa od marca mierne ochladili, čo signalizuje vrchol inflácie, ktorý ekonómovia očakávali, avšak podrobnosti stredajšej správy načrtli znepokojivejší obraz, keďže mesačné údaje rástli viac, ako sa predpokladalo. Podľa stratégov Morgan Stanley, ktorí vidia priestor na ďalšiu korekciu akcií v súvislosti s rastúcimi obavami zo spomalenia ekonomického rastu, sa nápor na akcie ešte neskončil. Stratég Michael Wilson, ktorý je už dlho skeptikom k desaťročnému býčiemu trendu na amerických trhoch, v poznámke uviedol, že aj po piatich týždňoch poklesov má index S&P 500 stále nesprávnu cenu vzhľadom na súčasné prostredie sprísňovania politiky Fedu smerom k spomaleniu rastu.

Vo štvrtok Finančné trhy naďalej trápi výrazná volatilita, ktorá je vyvolaná hrozbou, že reštriktívna politika hlavných centrálnych bánk uvrhne globálnu ekonomiku do recesie. Index S&P 500 od začiatku roka klesá a momentálne je približne 19 % pod januárovým maximom. Technologické akcie obnovili straty a od ich novembrových rekordov poklesli až o 29 %. Retailoví investori sa tento týždeň naladili na medvedí trend a vyhýbajú sa nákupu poklesov.  Bitcoin sa vrátil späť k 30 000 dolárom, ale je stále o viac ako 50 % nižšie. Hlavné americké akciové indexy stratili od maxima z 29. marca hodnotu 6,3 bilióna dolárov a stratégovia Citigroup Inc. uviedli, že rastové akcie, vrátane oslabeného technologického sektora, pravdepodobne zostanú pod tlakom, keďže centrálne banky sprísňujú politiku. Mark Mobius pre CNBC povedal, že index S&P 500 „pravdepodobne pôjde nižšie“ a dodal, že „nie sme na dne, ale možno sme na začiatku. Dno potrebuje, aby sa každý vzdal nádeje.“ Dolár vzrástol oproti všetkým svojim hlavným konkurentom okrem jedného. Euro dosiahlo päťročné minimum, švajčiarsky frank oslabil a dosiahol paritu s dolárom prvýkrát od roku 2019.

Piatkové obchodovanie skončilo v zelených číslach. Akcie na konci chaotického týždňa na finančných trhoch vzrástli aj vďaka vyjadreniam predsedu Federálneho rezervného systému Jeromea Powella, ktorý informoval o tom, že výraznejšie zvyšovanie sadzieb bude nateraz mimo stola aj po nie ideálnych údajoch o inflácii v posledných dňoch. Pre trh sužovaný obavami, že agresívnejšie sprísnenie menovej politiky by mohlo uvrhnúť ekonomiku do recesie, Powellove poznámky nakoniec upokojili nervozitu a podnietili oživenie rizikových aktív. Napriek pozitívnemu vývoju v piatok na akciových trhoch mnohí obchodníci ešte nie sú presvedčení, že akcie dosiahli dno po výpredaji, ktorý za 18 týždňov znížil hodnotu akcií v USA o 10 biliónov dolárov. Namiesto toho hovoria, že investori by sa mali stále pripraviť na vysokú volatilitu, keďže schopnosť Fedu bojovať proti inflačným tlakom bez toho, aby spôsobila tvrdé pristátie, môže závisieť od faktorov mimo kontroly centrálnej banky.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ročná miera inflácie v USA, ktorá zaznamenala v apríli spomalenie na 8,3 % zo 41-ročného maxima 8,5 %, ktoré bolo namerané v marci, avšak je to menší pokles s akým, počítali trhové prognózy, ktoré boli na úrovni 8,1 %. Napriek spomaleniu v apríli, ktoré naznačuje, že inflácia pravdepodobne vyvrcholila, je nepravdepodobné, že by inflácia v dohľadnej dobe klesla na úroveň pred pandémiou a dlho zostane nad 2% cieľom Fedu, keďže prerušenia dodávok budú pretrvávať a ceny energií a potravín zostanú pravdepodobne zvýšené.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -2,41 %

DOW JONES:     -2,14 %

NASDAQ:            -2,80 %

DAX:                     +2,59 %

Euro Stoxx 50:   +2,05 %

NIKKEI:                 -2,13 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -15,57 %

DOW JONES:      -11,40 %

NASDAQ:            -24,54 %

DAX:                     -11,69 %

Euro Stoxx 50:   -13,84 %

NIKKEI:                 -8,21 %

 

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.