Čo týždeň dal: Akciový trh tento týždeň rástol a prerušil niekoľkotýždňovú sériu niekoľkých strát

NEW YORK – Akciové indexy tento týždeň rástli najsilnejšie od začiatku apríla a to aj napriek negatívnym výsledkom maloobchodného sektora v USA a rastúcim obavám zhoršenia kvartálnych výsledkov ďalších spoločností do budúcna.

V pondelok akcie zaznamenali nárast po tom, čo prezident Joe Biden signalizoval, že prehodnotí clá, ktoré boli uvalené na Čínu Trumpovou administratívou. Najväčšími ťahúňmi rastu indexu S&P 500 boli veľké banky a to aj vďaka vyjadreniu šéfa JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon, ktorý povedal, že „búrkové mraky“ nad americkou ekonomikou sa môžu rozplynúť. Euro posilnilo po tom, čo šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová povedala, že v júli nastane zvyšovanie úrokových sadzieb. V pondelok sa Biden vyjadril, že americká armáda zasiahne, v prípade útoku Číny na Taiwan. Medzitým jeho administratíva oznámila, že tucet indicko-pacifických krajín sa pripojí k USA v rozsiahlej ekonomickej iniciatíve, ktorá má čeliť čínskemu vplyvu v regióne. Ruská blokáda ukrajinských prístavov je „vyhlásením vojny“, ktorá hrozí spustením masovej migrácie a globálnej potravinovej krízy, povedal predstaviteľ Organizácie Spojených národov a pridal sa k pesimistickým varovaniam v deň otvorenia Svetového ekonomického fóra v Davose. Akcie v Ázii boli volatilné, pretože investori hodnotili vplyv čínskej zero Covid politiky a rekordného nárastu nových covid prípadov v Pekingu, čím sa oživili obavy z uzavretia prístavov.

V utorok sme sledovali výpredaj technologických akcií. Narastali obavy, že sprísnenie Federálneho rezervného systému by mohlo uvrhnúť americkú ekonomiku do recesie. Čínske akcie boli v centre pozornosti, pretože zameranie trhu na prísnu čínsku zero Covid politiku prevažilo nad opatreniami, ktoré majú slúžiť na podporu rastu. Čínska centrálna banka a bankový regulátor vyzvali veriteľov, aby zvýšili množstvo pôžičiek, čo má byť katalyzátorom, ktorý by podporil oslabenú ekonomiku. Čínske akcie obchodované v USA však zaznamenali pokles. Investori čoraz viac očakávajú, že príde spomalenie ekonomického rastu v prostredí prísnejších menových podmienok. Ďalším problematickým faktorom je vojna na Ukrajine a preplnené prístavy v Číne, ktoré brzdia dodávateľské reťazce. Predaj nových domov v USA v apríli klesol viac, než sa očakávalo, a miera obchodnej aktivity Richmondského Fedu klesla na dvojročné minimum.

V stredu akcie kolísali, keď obchodníci čakali na vyjadrenia z posledného zasadania Federálneho rezervného systému, aby zhodnotili očakávané tempo sprísňovania menovej politiky. Pol bodové zvýšenie sadzieb zo strany Fedu na každom z jeho nasledujúcich dvoch politických stretnutí už podľa obchodníkov nie je také isté. Čínskej ekonomike sa v niektorých ohľadoch darí horšie ako v roku 2020, keď sa pandémia prvýkrát objavila, povedal premiér Li Keqiang a vyzval na zníženie stúpajúcej miery nezamestnanosti.

Vo štvrtok sa akcie pokračovali v zotavovaní z najnižších úrovní za viac ako rok, pretože solídne vyhliadky maloobchodných spoločností posilnili dôveru v ekonomiku a to aj napriek problémom v dodávateľskom reťazci a inflačným tlakom. Pokles hypotekárnych úrokových sadzieb, ktorý bol najväčší od apríla 2020 v USA zvýšil chuť investorov riskovať a zaznamenali sme rast cien rizikovejších aktív. Podľa správy Federálnej rezervnej banky v New Yorku spotrebitelia v USA stále vo veľkej miere očakávajú, že inflačný šok bude dočasný a že rast cien bude z dlhodobého hľadiska nízky a stabilný.

V piatok sme zaznamenali pokračovanie silného rastu akciových indexov v Amerike ale aj v Európe a Ázii. Na trh zavítal risk-on sentiment a v USA posilňoval najviac index Nasdaq 100. Piatkovým ukončením tohto týždňového obchodovania sa prerušila šnúra sedemtýždňového poklesu, ktorý bol najdlhší od roku 2000. Za katalyzátor rastu sa považujú lepšie výsledky maloobchodných firiem  ako sa očakávalo a zmiernenie strachu investorov, ktorý sa obávali budúceho vývoja ziskov spoločností. Silnejšie výsledky môžu signalizovať, že spotrebiteľ v USA je aj napriek historicky najvyššej inflácií za 40 rokov stále v dobrej kondícii a dopyt po produktoch a službách teda ostáva robustný. Podľa poznámky Bank of America Corp. zaznamenali globálne akciové fondy na čele s americkými akciami v piatok najväčší prílev peňazí za posledných 10 týždňov. Boris Johnson vyzval na väčšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu v boji proti ruským silám vrátane vyslania moderných zbraní, ako sú viacnásobné raketové systémy, ktoré môžu zasiahnuť ciele z oveľa väčšej vzdialenosti.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku výsledok odhadov rastu HDP ekonomiky USA, ktorá sa v prvých troch mesiacoch roka 2022 medzi kvartálne znížila o 1,5 %, čo je o niečo horší výsledok, ako boli pôvodné odhady poklesu o 1,4 %. Osobné výdavky v USA v apríli 2022 medzimesačne rástli o 0,9 %, po revidovanom náraste o 1,4 % v marci a prekonali trhové prognózy, ktoré boli na na úrovni 0,7 %, čo je znakom toho, že spotreba zostáva napriek rastúcim cenám silná. Osobné príjmy v Spojených štátoch sa v apríli 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 0,4 % po 0,5 % náraste v marci. Ročná miera inflácie v Nemecku bola v apríli 2022 potvrdená na úrovni 7,4 % a zrýchlila sa zo 7,3 % v predchádzajúcom mesiaci. PMI výrobného sektora Spojeného kráľovstva klesol v máji 2022 na 16-mesačné minimum 54,6 z 55,8 v apríli a pod trhové prognózy 55. Predaj nových domov v Spojených štátoch sa v apríli 2022 prepadol o 16,6 % na 591 000, čo je najmenej od apríla 2020 a výrazne pod prognózami, ktoré počítali s číslom 750 000 keďže rastúce náklady na výstavbu a hypotéky zaťažujú kupujúcich.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +6,59 %

DOW JONES:     +6,24 %

NASDAQ:            +6,84 %

DAX:                     +3,44 %

Euro Stoxx 50:   +4,15 %

NIKKEI:                +0,16 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -12,75 %

DOW JONES:     -8,60 %

NASDAQ:            -22,46 %

DAX:                     -8,96 %

Euro Stoxx 50:   -11,39 %

NIKKEI:                -6,98 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.