Čo týždeň dal: akcie sa dostali do pásma straty
NEW YORK – Akciové indexy uzatvorili týždeň po niekoľkotýždňovom neustálom raste v stratách
V pondelok vyhlásila Čína prekvapivé zníženie kľúčových úrokových sadzieb na základe slabých ekonomických údajov, čo spôsobilo, že ropa začala nový týždeň v červených číslach.
K poklesu cien ropy prispeli taktiež zverejnené údaje z Číny, ktoré ukázali, že zdanlivý dopyt po rope bol minulý mesiac medziročne približne o 10% nižší. Dôvodom boli hlavne obmedzenia zavedené z dôvodu nárastu prípadov koronavírusu. Medzitým Irán naznačoval, že by mohlo dôjsť v najbližších dňoch k dosiahnutiu jadrovej dohody, čím sa zvýšili vyhliadky na návrat iránskej ropy na svetový trh.
Americké akcie zaznamenávali štvrtý týždenný zisk po sebe, čo bol najdlhší rast v tomto roku. Rast bol podporovaný známkami spomaľujúcich sa cenových tlakov, ktoré vyvolali nádej na posun Fedu k menej agresívnemu zvyšovaniu sadzieb. Správa o miere výrobnej aktivity v štáte New York ukázala
prudký pokles, pričom prudký pokles objednávok a dodávok naznačuje prudký pokles dopytu.
V utorok na amerických akciových trhoch panovala neistota a počas popoludňajšieho obchodovania sa akcie pohybovali v pásme medzi ziskami a stratami. Investori na začiatku dňa spracovávali najnovšie zmiešané ekonomické údaje a oznámenia s tým, že Federálny rezervný systém by mohol
pokračovať v agresívnejšom zvyšovaní sadzieb ako sa aj očakávalo. Ekonomické údaje ohľadom výstavby domov v USA ukázali väčší pokles ako sa očakávalo, zatiaľ čo výroba v amerických továrňach sa v júli prvýkrát za tri mesiace zvýšila. Neskôr, počas dňa podporila náladu na trhu a rast akcií
spoločnosť Walmart Inc, ktorá prekonala znížené očakávania a mierne zlepšila svoju celoročnú prognózu.
Výsledky pomohli zlepšiť náladu a zvýšiť zisky na trhu viacerým maloobchodným predajcom, ktorý taktiež počas obchodného dňa začínali rásť, vrátane spoločností Target Corp. a Lowe&Cos, ktorých výsledky sa očakávali nasledujúci deň.
V stredu sa konalo zasadnutie FOMC, kde nový Šéf OPEC vyhlásil, že globálne trhy s ropou čelia výraznému riziku stlačenia ponuky, keďže dopyt zostáva byť aj naďalej silný a voľná výrobná kapacita sa zmenšuje. Aliancia OPEC+ prekvapila obchodníkov s tým, že súhlasila so zvýšením ťažby ropy len
o 100 000 barelov denne a to aj napriek výzvam amerického prezidenta Joea Bidena. Medzinárodné ceny ropy klesli ešte v ten deň na takmer 90 dolárov za barel.
Napriek tomu bol šéf OPEC presvedčený, že svetový dopyt po rope sa tento rok zvýši o takmer 3 milióny barelov denne, čo by malo byť podporené uvoľnením čínskych reštrikcií súvisiacich s Covidom. V stredu vyšli tiež aj výsledky ročnej miery inflácie v Spojenom kráľovstve, pričom údaje ukazovali, že ročná miera inflácie sa v júli 2022 zvýšila na 10,1 % z 9,4 % v predchádzajúcom období a mierne prekročila trhové prognózy na úrovni 9,8 %. Základné spotrebiteľské ceny v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka zvýšili o 6,20 %.
Počas štvrtku sa Európske futurity na zemný plyn dostali na nové maximá, pričom sa prekonali aj predchádzajúce úrovne zo začiatku marca, keď ruská invázia na Ukrajinu spôsobila šok na trhoch.
Referenčný kontrakt sa zvýšil o 6,7 % na úroveň 241 eur za megawatthodinu, pričom ceny sa nachádzajú približne 11-krát vyššie, ako kde sa zvyčajne nachádzajú v tomto ročnom období. Klaus Müller, prezident Spolkovej sieťovej agentúry BNetzA priznal, že v určitých regiónoch by mohlo dôjsť
k vyčerpaniu zásob plynu. Agresívne čerpanie zásob by znamenalo nízke zásoby na konci vykurovacej sezóny a slabý základ na doplnenie zariadení na nový cyklus. Tiež sa vyjadril, že sa predpokladá, že nejde len o jednu zimu ale minimálne o dve, pričom nasledujúca zima by mohla byť ešte ťažšia.
V daný deň bola vyhlásená tiež ročná miera inflácie v eurozóne, ktorá bola v júli 2022 potvrdená na novej rekordnej úrovni 8,9 % v porovnaní s 8,6 % v júni a 2,2 % rok predtým.
V piatok na akciových trhoch prevládala opatrná až negatívna nálada a akcie zažívali výrazné poklesy cien. Pričom technologický Nasdaq 100 klesol o viac ako 1,5%. Hlavným dôvodom bolo, že predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili svoje odhodlanie pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb. Pričom niektorý hlasujúci členovia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu sa nezhodovali v názoroch o rozsahu septembrového kroku Federálneho rezervného systému, aby sa potlačila prudko rastúca inflácia. Thomas Barkin z Richmondu opakovane upozorňoval na riziko, že prudké potlačenie inflácie by mohlo spôsobiť recesiu.
V piatok vyšli tiež ekonomické údaje o ročnej miere inflácie v Japonsku, ktorá sa v júli 2022 zvýšila na 2,6 % z júnových 2,4 %. Išlo o jedenásty mesiac rastu spotrebiteľských cien v rade a najrýchlejšie tempo od apríla 2014. Príčinou bol prudký nárast cien pohonných hmôt a potravín po ruskej invázii na Ukrajinu a tiež aj prudké oslabenie jenu. Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku výsledky ohľadom Čínskej priemyselnej výroby, ktorá v júli 2022 medziročne vzrástla o 3,8 %, po júnovom náraste o 3,9 %. Ďalej miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve bola v 2. štvrťroku 2022 podľa očakávaní na úrovni 3,8 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom trojmesačnom období. Ročná miera inflácie v Kanade dosiahla v júli 2022 úroveň 7,6 %, čo predstavuje zmiernenie z 39-ročného maxima 8,1 % dosiahnutého v predchádzajúcom mesiaci.
Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v júli 2022 zvýšila na 10,1 % z 9,4 % v predchádzajúcom období a mierne prekročila trhové prognózy na úrovni 9,8 %. Ročná miera inflácie v Japonsku sa v júli 2022 zvýšila na 2,6 % z júnových 2,4 %. Išlo o 11. mesiac rastu spotrebiteľských cien v rade a
najrýchlejšie tempo od apríla 2014, čo bolo spôsobené aj kvôli značnému oslabeniu jenu.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -1,60 %
DOW JONES: -0,61 %
NASDAQ: -3,10 %
DAX: -3,94 %
Euro Stoxx 50: -3,36 %
NIKKEI: -1,09 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -11,84 %
DOW JONES: -7,87 %
NASDAQ: -19,75 %
DAX: -24,81 %
Euro Stoxx 50: -23,41 %
NIKKEI: -15,45 %
Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.