Čo sa stane, ak sa prerušia dodávky ruského zemného plynu do Európskej únie cez Ukrajinu?
A kto bude trpieť najviac?
Ruský prezident Vladimir Putin sa 22. decembra stretol v Kremli s predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom. Ide o návštevu lídra Európskej únie v Moskve v súvislosti s blížiacim sa vypršaním zmluvy umožňujúcej tranzit ruského plynu cez Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj včera povedal, že Kyjev by mohol zvážiť pokračovanie tranzitu ruského plynu, ale len pod podmienkou, že Moskva nedostane platbu do konca konfliktu – čo je podmienka, ktorú Rusko pravdepodobne neprijme. V ten deň Putin povedal, že je jasné, že s Kyjevom nebude uzavretá žiadna nová dohoda o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu do Európy.
Čo sa stane, ak sa tranzit ruského plynu cez Ukrajinu úplne zastaví, a kto bude trpieť najviac.
Objemy dodávok
Zásoby sú relatívne malé. Rusko dodalo v roku 2023 cez Ukrajinu približne 15 miliárd kubických metrov plynu – iba 8 % z najvyšších tokov ruského plynu do Európy rôznymi cestami v rokoch 2018 – 2019.
Rusko strávilo pol storočia budovaním svojho podielu na európskom trhu s plynom, ktorý na vrchole dosahoval 35 %.
Po roku 2022 Rusko stratilo svoj podiel v prospech konkurentov ako Nórsko, USA a Katar, čo prinútilo EÚ znížiť svoju závislosť od ruského plynu.
Ceny plynu v EÚ vzrástli na rekordné maximá v roku 2022 po strate ruských dodávok. Predstavitelia EÚ a obchodníci uviedli, že rally sa nebude opakovať vzhľadom na skromné objemy a málo zákazníkov pre zostávajúce objemy.
Aká je ukrajinská cesta?
Sovietsky plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod dodáva plyn zo Sibíri cez mesto Sudža v Kurskej oblasti v Rusku. Plyn potom ide cez Ukrajinu na Slovensko.
Na území Slovenska je plynovod rozdelený na vetvy smerujúce do Českej republiky a Rakúska.
Celkový objem exportu ruského plynu touto cestou zostal stabilný, a to aj napriek zastaveniu dodávok z Gazpromu rakúskej spoločnosti OMV. v polovici novembra z dôvodu zmluvného sporu a právnych ťahaníc. Ďalší kupujúci skúpili objemy určené pre OMV.
Rakúsko stále získava väčšinu plynu cez Ukrajinu, zatiaľ čo Rusko tvorí asi dve tretiny dovozu plynu do Maďarska.
Slovensko nakupuje približne 3 miliardy metrov kubických. m za rok od Gazpromu, ktorý tiež predstavuje asi dve tretiny jeho potrieb.
Česká republika vlani takmer úplne zastavila dovoz plynu z východu, no v roku 2024 začala nakupovať plyn z Ruska.
Väčšina ostatných trás pre dodávky ruského plynu do Európy je uzavretá, vrátane Jamal-Európa cez Bielorusko a Nord Stream pozdĺž Baltského mora.
Jediná ďalšia prevádzková trasa ruského plynovodu do Európy je Blue Stream a Turkish Stream do Turecka pod Čiernym morom. Türkiye posiela určité objemy ruského plynu ďalej do Európy, vrátane Maďarska.
Prečo ukrajinská cesta stále funguje?
Hoci zostávajúce objemy tranzitu ruského plynu sú malé, táto otázka zostáva pre EÚ dilemou. Mnohí členovia EÚ ako Francúzsko a Nemecko uviedli, že už nebudú kupovať ruský plyn, ale postoj Slovenska, Maďarska a Rakúska, ktoré majú užšie väzby s Moskvou, spochybňuje celkový prístup EÚ.
Krajiny, ktoré stále dostávajú ruský plyn, tvrdia, že je to najhospodárnejšie palivo, a tiež obviňujú susedné krajiny EÚ z vysokých tranzitných poplatkov účtovaných alternatívnym dodávateľom.
Ukrajina stále zarába 0,8 až 1 miliardu dolárov ročne na tranzitných poplatkoch za tranzit ruského plynu.
Podľa prepočtov agentúry Reuters sa celkový objem vývozu plynu plynovodom Gazprom do Európy po všetkých trasách v roku 2024 zvýšil na 32 miliárd metrov kubických. m s 28,3 miliardami kubických metrov. m v roku 2023, kedy sa prepadol na najnižšiu úroveň od 70. rokov minulého storočia.
Podľa výpočtov agentúry Reuters by Rusko mohlo tento rok zarobiť na predaji cez Ukrajinu približne 5 miliárd dolárov, na základe predpokladanej priemernej ceny plynu ruskej vlády 339 dolárov za 1000 metrov kubických.
Rusko vyhlásilo, že je pripravené predĺžiť tranzitnú dohodu, ale Kyjev opakovane povedal, že tak neurobí.
Ďalšou možnosťou je, že Gazprom dodá časť plynu inou cestou, napríklad cez Turkish Stream, Bulharsko, Srbsko alebo Maďarsko. Kapacita týchto trás je však obmedzená.
Maďarsko chce ponechať ukrajinskú cestu otvorenú, ale tvrdí, že bude naďalej dostávať ruský plyn z juhu cez plynovod Turkish Stream pod Čiernym morom.
EÚ a Ukrajina tiež požiadali Azerbajdžan, aby uľahčil rokovania s Ruskom o dohode o tranzite plynu.
Vysoký zdroj z azerbajdžanskej energetickej spoločnosti SOCAR povedal 20. decembra agentúre Reuters, že Moskva a Kyjev sa nedokázali dohodnúť na dohode sprostredkovanej Azerbajdžanom o pokračovaní vývozu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu.