Čo sa stalo s investíciami do umelej inteligencie?

NEW YORK – Možno je AI len krátkodobý výkyv. A možno revolúcia potrebuje trochu viac času.

Mnoho ekonómov verí, že generatívna umelá inteligencia (AI) sa chystá transformovať globálnu ekonomiku. V práci, ktorú minulý rok zverejnili Ege Erdil a Tamay Besiroğlu z výskumnej firmy Epoch, sa uvádza, že „explozívny rast“ so zvyšujúcim sa HDP bude pochádzať z AI, ktorá má potenciál všade nahradiť ľudskú prácu. Erik Brynjolfsson zo Stanfordskej univerzity poznamenal, že v nadchádzajúcich rokoch očakáva „boom produktivity poháňaný AI“.

Boom si vyžaduje investície

Ale na takúto ekonomickú transformáciu musia spoločnosti minúť veľa peňazí na softvér, komunikáciu, vybavenie a továrne, čím sa vytvárajú podmienky na integráciu AI do výrobných procesov. Aby sa vyspelé technológie zaviedli do ekonomiky, je potrebný investičný boom. To bol prípad inovácií ako traktor alebo osobný počítač. Napríklad od roku 1992 do roku 1999 americké investície do nebytových priestorov vzrástli o 3 % HDP, z veľkej časti poháňané výdavkami na výpočtovú techniku. Stále však existuje len málo náznakov takéhoto investičného boomu v kontexte AI. Globálne sú kapitálové výdavky na podnikanie (alebo „capex“) prekvapivo slabé.

Kapitálové výdavky rástli pred pandémiou COVID-19 nízkym tempom a mierne sa zvýšili po zrušení blokád. Začiatkom roka 2022 sa medziročne zvyšovali približne o 8 %. Niektoré podniky investovali do technológií, zatiaľ čo iné sa snažili posilniť dodávateľské reťazce. Neskôr v tom istom roku sa kapitálové výdavky spomalili v dôsledku geopolitickej neistoty a vyšších úrokových sadzieb. Pred vydaním gpt-4 Openai v marci 2023 rástli globálne kapitálové investície ročným tempom približne 3 %.

Dnes niektoré spoločnosti opäť navyšujú kapitálové investície, aby využili potenciál umelej inteligencie. Tento rok prognostici veria, že výdavky Microsoftu (vrátane výskumu a vývoja) vzrastú takmer o 20 %. Nvidia ich hodlá zvýšiť o viac ako 30 %. „AI bude našou najväčšou investičnou oblasťou v roku 2024, tak v oblasti strojárstva, ako aj výpočtovej techniky,“ povedal koncom minulého roka Mark Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta (ktorá bola v Rusku súdom zakázaná ako extrémistická organizácia).

Spoločnosti sa neponáhľajú investovať do AI

Ostatné spoločnosti majú skromnejšie plány. Ak vylúčite spoločnosti, ktoré riadia revolúciu AI, ako sú Microsoft a Nvidia, zvyšok indexu S&P 500 plánuje v roku 2024 zvýšiť kapitálové výdavky len o 2,5 %, čo je suma zodpovedajúca inflácii. V celej ekonomike je situácia ešte pochmúrnejšia. Americký nástroj na sledovanie kapitálových investícií, ktorý vytvorila spoločnosť Goldman Sachs, odráža obraz obchodných výdavkov a tiež vám umožňuje posúdiť budúce zámery. V súčasnosti je medziročne nižšia o 4 %.

V dôsledku humbuku by sa mali zvýšiť výdavky aspoň na informačné technológie. Ale nie je to tak. V treťom štvrťroku 2023 investície amerických firiem do „hardvéru a softvéru na spracovanie informácií“ medziročne klesli o 0,4 %.

Podobné trendy sú pozorované na celom svete. Podľa údajov národných účtov krajín OECD, ktoré zahŕňajú najmä bohaté ekonomiky, od tretieho štvrťroka 2023 investičné výdavky vrátane vládnych výdavkov rastú pomalšie ako pred pandémiou. Vysokofrekvenčné meranie globálnych kapitálových výdavkov od druhej banky JPMorgan Chase poukazuje na minimálny rast. Nízke kapitálové výdavky pomáhajú vysvetliť, prečo je v prieskumoch nákupných manažérov tak málo dôkazov o raste produktivity.

Japonské ukazovatele naznačujú vyšší rast kapitálových výdavkov po rokoch stagnujúcej aktivity. V tejto krajine však existujú aj iné faktory, ktoré môžu stimulovať kapitálové investície, ako napríklad reformy správy a riadenia spoločností. Vo väčšine regiónov mimo Ameriky je situácia oveľa menej povzbudivá. Zhoršujúce sa ekonomické vyhliadky v Európe komplikujú situáciu. Investičné zámery spoločností poskytujúcich služby v Európskej únii sú menej ako o polovicu ambicióznejšie ako na začiatku roka 2022. Spoločnosti zo Spojeného kráľovstva plánujú v budúcom roku zvýšiť kapitálové výdavky len o 3 %, z 10 % na začiatku roka 2022.

Táto dynamika môže mať dva dôvody. Prvým je, že generatívna AI je neúspešný boom. Veľké technologické spoločnosti túto technológiu milujú, ale bude pre nich ťažké nájsť zákazníkov pre produkty a služby, na vývoj ktorých minuli desiatky miliárd dolárov. Nie je to prvýkrát, čo technológie precenili dopyt po nových inováciách. Vezmite si napríklad metaverzy.

Druhý dôvod je menej pochmúrny a hodnovernejší. Zavedenie novej masovej technológie si zvyčajne vyžaduje čas. Vráťme sa k príkladu osobného počítača. Microsoft vydal inovatívny operačný systém v roku 1995, ale americké firmy zvýšili výdavky na softvér až koncom 90. rokov. Hoci analýza Goldman Sachs ukazuje, že iba 5 % manažérov vidí AI ako „významný vplyv“ na ich podnikanie do jedného až dvoch rokov, do troch až piatich rokov, 65 % respondentov už vidí takúto perspektívu. AI stále môže zmeniť ekonomiku, len bude o niečo pomalšia, ako sa očakávalo.