Čo sa deje okolo kryptomien vo svete

Pokiaľ ide o budúcnosť napríklad bitcoinu, investori sú rozdelení do dvoch táborov: tí, ktorí veria v perspektívy kryptomeny, a tí, ktorí sú voči nim skeptickí.

Každý z týchto prístupov má medzi slávnymi miliardármi svojich priaznivcov: Warren Buffett opakovane kritizoval kryptu a Elon Musk je pre ňu významným obhajcom, ktorý pomocou tweetov ovplyvňuje cenu bitcoinov a altcoinov.

Čína je proti kryptomene

V piatok 24. septembra 2021 čínska centrálna banka vydala oznámenie potvrdzujúce nezákonnosť všetkých transakcií zahŕňajúcich používanie virtuálnych mien. Čínsky regulátor uviedol, že kryptomeny sú nezabezpečené aktíva, ktoré predstavujú hrozbu pre finančný systém a ekonomiku krajiny. S ich používaním rastie počet finančných podvodov, prania špinavých peňazí a ďalších trestných činov na trhu. Operácie čínskych občanov na burzách kryptomien na mori sú tiež uznávané za nezákonné. Výsledkom je, že čínske orgány dohľadu majú v úmysle pozorne sledovať transakcie pomocou kryptomien.

“Virtuálna mena nie je zákonným platidlom a nemôže byť použitá ako platobný prostriedok na trhu. Obchodné činnosti súvisiace s virtuálnou menou sú nezákonné,” uvádza sa vo vyhlásení Čínskej centrálnej banky.

Výsledkom bolo, že v piatok, po zverejnení oznámenia regulátora Stredného kráľovstva, kotácie bitcoinov klesli o 4,5% na 42,5 tisíc dolárov.

Vo všeobecnosti však bitcoin na negatívne správy reagoval mierne, cez víkend rástol a dnes 1. októbra 2021 do 15:30 stredoeurópskeho času bola jeho cena už 43,5 tisíc dolárov.

V súčasnej realite a vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu v Číne bolo toto rozhodnutie čínskych orgánov celkom logické, pretože kontrola a regulácia na legislatívnej úrovni si vyžaduje značné náklady štátu, čo pre nich dnes nie je prvoradou úlohou. USA sa tiež postupne presúvajú k regulácii, nie však k zákazu kryptotrhu.

Oficiálna mena Salvadoru

Nie všetky krajiny však nasledujú cestu ČĽR v súvislosti s kryptomenami. V septembri 2021 vstúpil Salvador do platnosti zákon uznávajúci bitcoin ako oficiálnu menu na úrovni amerického dolára. Jedná sa o vôbec prvý prípad v histórii, keď je kryptomena uznaná za oficiálny platobný prostriedok a pri platbe v krajine musí byť akceptovaná všade spolu s hlavnou menou štátu.

Potom, čo zákon začiatkom septembra vstúpil do platnosti, sa bitcoinové kotácie zvýšili o 5%. Odborníci sa zhodujú, že Salvador mal pre toto rozhodnutie dva hlavné dôvody. Po prvé, veľa občanov krajiny pracuje v zahraničí a zo zahraničia je pohodlnejšie vykonávať prevody v bitcoinoch. Za druhé, vytvorenie inovatívneho centra s kryptomenami ako oficiálnou menou môže do krajiny prilákať potenciálnych investorov.

Scenáre

Najpravdepodobnejším scenárom pre kryptomeny do konca roka je posilnenie a rast.

Historicky kryptomena ku koncu roka tradične rastie na hodnote a tento rok pravdepodobne nebude výnimkou. Na druhej strane existuje priama korelácia medzi kryptotrhom a akciovým trhom – jeho udalosti ovplyvňujú kotácie kryptomien. Najpravdepodobnejším výsledkom do konca roka je posilnenie a rast kryptomien, stanovenie nového historického maxima v bitcoine je tiež celkom realistické. Ešte predtým však môžeme vidieť cenu 28-30 tisíc dolárov za 1 BTC. Tento mesiac už došlo k prudkému poklesu, keď za 15 minút cena bitcoinu klesla o 15%z 51 na 43 tisíc dolárov. “

Čína v súčasnosti testuje digitálny jüan, ktorý môže v budúcnosti vstúpiť do denného obehu krajiny. Majitelia kryptomien alebo sa jednoducho zaujímajú o túto tému si teraz môžu položiť logickú otázku: je všetko stratené a je potrebné vybrať kapitál do fiat mien?

Viac áno ako nie – ale toto je dlhodobá odpoveď. V prospech tohto vývoja udalostí – rozvoj digitálnych amerických dolárov, eur, indických rupií, rubľov a ďalších CBDC (digitálna mena centrálnej banky alebo digitálna mena centrálnej banky) je v plnom prúde.

Po ich spustení by teoreticky mohol existovať úplný zákaz používania kryptomien, ktoré sú nám známe a ktoré nemôžu kontrolovať finančné orgány. Alebo, čo je tiež možné, trh s kryptomenami môže spadať pod veľmi prísnu reguláciu, ktorou sa snaží dosiahnuť šéf Komisie pre cenné papiere (SEC) Gehry Gensler.

Naďalej sme skeptickí k vyhliadkam na bitcoiny a ďalšie krypto aktíva. Nevylučujeme však, že po dokončení opravy kvôli obavám o Evergrande bude kryptomena č. 1 z hľadiska kapitalizácie stále schopná kráčať nahor. A viackrát. Opakovane sa hovorilo, že krypta nie je predmetom investície, ale skôr kusom finančnej slobody, “hovorí expert.