Čo pondelok dal: Trhy v neistote na začiatku týždňa: Očakávané údaje ovplyvňujú indexy a zlato dosahuje rekordný pokles
Globálne trhy v pondelok 18. novembra 2024 vykazujú neistotu, pričom investori čakajú na kľúčové ekonomické údaje, ktoré by mohli ovplyvniť ich ďalší vývoj. Zároveň, medzi komoditami zaznamenalo zlato historický pokles, čo vyvolalo pozornosť analytikov.
Absolútna správa
Americké akciové indexy začali obchodovanie zmiešaným spôsobom, keďže Dow sa otvoril o 0,03 % nižšie oproti zatváracej hodnote z piatka, kým S&P 500 a Nasdaq Composite stúpli o 0,06 % a 0,20 %. Minulý týždeň totiž hlavné indexy klesli po varovaní šéfa Fedu Jeromea Powella o pomalom znižovaní úrokových sadzieb, avšak pozornosť investorov sa aktuálne sústredí na firemné výsledky, najmä od Nvidie, ktorá predpokladá nárast tržieb o viac než 80 %. Zverejnené údaje ukazujú, že 93 % spoločností z S&P 500 už zverejnilo svoje výkazy, pričom 75 % z nich prekonalo očakávania zisku na akciu a 61 % malo pozitívne prekvapenie v príjmoch. Pred otvorením burzy ešte došlo k nárastu automobilky Tesly o 8 %, vďaka správe, že prechodný tím Donalda Trumpa pracuje na zmiernení regulácie autonómnych vozidiel v USA. Pri presune na ázijský región sme mohli vidieť podobne nejasné smerovanie trhov pred zverejnením kľúčových údajov o inflácii a úrokových sadzbách. Správy z Číny, vrátane hlavnej úrokovej sadzby úverov, budú zverejnené v stredu, zatiaľ čo Japonsko sa chystá predložiť informácie o obchodných údajoch a inflácii. Medzičasom čínsky index CSI 300 klesol o 0,46 %. Na druhú stranu juhokórejský Kospi stúpol o 2,16 %, podporeným nárastom akcií Samsungu o 5,98 %, hoci japonský Nikkei 225 klesol o 1,09 %.
Rovnako aj japonský jen oslabil voči doláru, keď USD/JPY vzrástol o 0,4 %, po tom, čo guvernér Bank of Japan odmietol poskytnúť konkrétne usmernenie týkajúce sa menovej politiky. Nejasná trajektória sa vznášala aj nad Európou, pretože nemecký index DAX klesol o 15:20 SEČ o 0,53 % a francúzsky CAC 40 o 0,37 %, kým britský FTSE 100 vzrástol o 0,16 %. V miestnom regióne sa taktiež pripravujú na nové ekonomické správy, vrátane údajov o inflácii v Spojenom kráľovstve a eurozóne, ako aj PMI z celej Európy. Na komoditnom trhu zatiaľ došlo k najväčšiemu poklesu zlata od roku 1980 vzhľadom na to, že jeho cena klesla o 6 % kvôli rastu amerického dolára a výnosov dlhopisov. Napriek tomu podľa UBS cena zlata dosiahne do konca roku 2025 2 900 USD za uncu. S nárastom sa však predstavila ropa, ktorá stúpala po eskalácii rusko-ukrajinského konfliktu, kde došlo k poškodeniu energetického systému Ukrajiny.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol o 3,5 bázického bodu na 4,461 %, zatiaľ čo výnos 2-ročných stúpol o menej ako 1 bázický bod na 4,308 %. Nárast výnosov nastal po týždni výkazov hospodárskych výsledkov a vyhodnocovaní komentárov predsedu Fedu Jeromea Powella o možnom zmiernení tempa znižovania sadzieb.
Ázia: Situácia v Ázii vykazuje pozitívne signály. Thajský HDP vzrástol v 3. štvrťroku 2024 medziročne o 3,0 %, čo je najvyšší rast od roku 2022, podporený rastom vládnych výdavkov o 6,3 % a zvýšením vývozu o 10,5 %. V Hongkongu došlo k miernemu nárastu nezamestnanosti na 3,1 %, keď počet nezamestnaných dosiahol 120 700 osôb. Japonská centrálna banka udržiava úrokovú sadzbu na úrovni 0,25 %, pričom trhy očakávajú jej zvýšenie v decembri a predpovedajú jadrovú infláciu okolo 2 % v rokoch 2025 a 2026.
Európa: Makroekonomický kontext v Európe je v znení zmiešaných signálov. Španielsky obchodný deficit v septembri 2024 klesol na 3,29 miliardy EUR, vývoz vzrástol o 1,9 % a dovoz o 0,1 %. V Švajčiarsku medziročná priemyselná produkcia v 3. kvartáli vzrástla o 3,5 % a výrobné sektory o 2,0 %. V Českej republike inflácia cien priemyselných výrobcov v októbri dosiahla 0,8 %, s rastom cien investičného tovaru o 2,8 %.
David Vantruba, Dealing desk, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU