Čo po sebe zanechali konzervatívci, ktorí utrpeli najväčšiu porážku za posledných 200 rokov?

LONDÝNVíťaz britských volieb Starmer zdedil slabú ekonomiku bez „čarovného prútika“.

Budúci britský premiér Keir Starmer v kampani obviňoval konzervatívcov Rishi Sunaka za „14 rokov ekonomického neúspechu“, no nemá žiadne zjavné rýchle riešenie, ktoré by krajinu vytrhlo zo zabehnutých koľají pomalého rastu.

Životná úroveň stagnuje od nástupu konzervatívcov k moci v roku 2010 a zotavenie Británie z pandémie COVID je po Nemecku najslabšie spomedzi bohatých krajín.

Starmer bude musieť využiť veľkú parlamentnú väčšinu labouristov, aby ukončil pocit poklesu, ktorý sa odráža v neefektívnosti verejných služieb, inflácii osobných financií, nedostatku bytov a slabých podnikových investíciách.

Keďže však štátny dlh predstavuje takmer 100 % hrubého domáceho produktu a dane sú najvyššie od druhej svetovej vojny, Starmer zdôrazňuje, že obrat si vyžiada čas.

“Budeme musieť urobiť naozaj ťažké veci, aby sme krajinu posunuli vpred,” povedal voličom niekoľko dní pred voľbami. “Neexistuje žiadny čarovný prútik.”

Na rozdiel od roku 1997, keď labouristi pod vedením Tonyho Blaira zosadili konzervatívcov a hospodárstvo v tom roku vzrástlo takmer o 5 %, môže byť pre Starmera ťažké zabezpečiť, aby britská ekonomika v dohľadnej budúcnosti rástla ročne nad 2 %, ako vo veľkej časti stagnujúcej Európy. .

Očakáva sa, že britská ekonomika tento rok porastie o menej ako 1 %.

Globálna finančná kríza v rokoch 2007 – 2008, ktorá obzvlášť tvrdo zasiahla Britániu, škrty vo vládnych výdavkoch v mnohých oblastiach, ako aj šoky z Brexitu, COVID a rastúce ceny energií, spolu zaťažili šiestu najväčšiu svetovú ekonomiku.

Starmer a jeho pravdepodobná kandidátka na kancelárku Rachel Reevesová však uviedli, že si nepožičia na financovanie rastu, pretože spomienky na kolaps trhu s dlhopismi v roku 2022 za vlády bývalej konzervatívnej premiérky Liz Trussovej sú stále čerstvé.

Sľúbili tiež, že nebudú príliš zvyšovať dane, čím ponechajú novej vláde len malý priestor na zahýbanie v rozpočte.

„Fiškálne dedičstvo nebude ľahké a je potrebné prekonať veľa výziev,“ hovorí Lizzie Galbraith, politická ekonómka z investičnej firmy Abrdn.

Na rozdiel od roku 1997, keď labouristi ohromili finančné trhy tým, že dali Bank of England prevádzkovú nezávislosť, jej prvý krok v hospodárskej politike bude pravdepodobne zdržanlivý.

Labouristi plánujú rýchlo reformovať britský archaický plánovací systém, aby urýchlili investície do domov a infraštruktúry. Išlo by o súčasť plánu na zvýšenie produktivity krajiny, podporu rastu a zvýšenie daňových príjmov na investície do zdravotnej starostlivosti a iných verejných služieb, ktoré majú problémy.

Konzervatívci nechcú nahnevať svojich hlavných priaznivcov v prímestských oblastiach, kde s najväčšou pravdepodobnosťou nastane boom v oblasti bývania.

Starmer sľubuje, že bude tvrdo bojovať s prekážkami rastu, ale úloha bude významná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Už sme to videli, keď nová vláda sľúbila plánovanie reformy a potom to bolo oslabené,” povedal Galbraith z Abrdna.

Jack Paris, výkonný riaditeľ spoločnosti InfraRed, globálnej spoločnosti zaoberajúcej sa správou infraštruktúry, očakáva, že labouristi sa viac zamerajú na súkromné ​​investície do zelenej energie a urýchlia dopravné projekty.

„Nová vláda Spojeného kráľovstva musí poskytnúť investorom väčšiu jasnosť a viditeľnosť a dlhodobá infraštruktúrna stratégia bude katalyzátorom toho, aby sa Spojené kráľovstvo opäť stalo jednou z najatraktívnejších destinácií pre dlhodobých investorov,“ povedal.

Opustená Británia

Na zozname úloh Starmer je aj zvrátenie postpandemického nárastu počtu ľudí, ktorí opúšťajú pracovnú silu kvôli chorobe, čo už urobili iné bohaté ekonomiky.

Boston Consulting Group a NHS Confederation, ktorá zastupuje väčšinu zdravotníckych služieb, odhadujú, že návrat troch štvrtín pracovníkov, ktorí odišli v roku 2020, na trh práce by mohol v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť daňové príjmy celkovo o 57 miliárd libier. .

Pre porovnanie, Spojené kráľovstvo vynakladá ročne okolo 11 miliárd libier na chod svojho súdneho systému.

Rastový plán Starmer zahŕňa aj znižovanie niektorých prekážok obchodu s Európskou úniou. Vylúčil však zásadné opätovné prerokovanie britskej dohody o brexite.

Ekonómovia tvrdia, že je nepravdepodobné, že by súčasná politika labouristov priniesla veľký rozdiel, nehovoriac o dosiahnutí Starmerovho cieľa urobiť z Británie lídra G7 v udržateľnom hospodárskom raste, o čo sa snažila dosiahnuť od druhej svetovej vojny.

Zvýšené verejné investície podporia ekonomiku, ale prísľub labouristov znížiť imigráciu by mohol mať opačný efekt.

Analytici Goldman Sachs sa domnievajú, že labouristické reformy podporia rast britskej ekonomiky v rokoch 2025 a 2026 len o 0,1 percentuálneho bodu ročne.

Ekonómovia, ktorých minulý mesiac oslovila agentúra Reuters, očakávali rast ekonomiky o 1,2 % v roku 2025 a 1,4 % v roku 2026, čo je menej ako polovica tempa rastu za 10 rokov do roku 2007.

V niektorých ohľadoch však labouristi zdedili ekonomiku, ktorá bola v zlomovom bode, o čom sa Sunak márne snažil presvedčiť voličov.

Oživenie sa začalo od recesie v roku 2023 a vysoká inflácia teraz ustúpila, čo umožnilo Bank of England začať znižovať úrokové sadzby, možno už budúci mesiac. Podnikateľská a spotrebiteľská dôvera stúpa.

Starmer tvrdí, a mnohí obchodní lídri súhlasia, že politická stabilita pomôže prilákať investície do Británie po ôsmich turbulentných rokoch, počas ktorých krajinu riadilo päť rôznych konzervatívnych premiérov.

Investori už začínajú pozitívne vnímať nižšie úrovne rizika v Spojenom kráľovstve uprostred rastúceho populizmu vo Francúzsku a USA.

Laura Fall, portfóliová manažérka v spoločnosti Janus Henderson Investors, pripísala nedávny lepší výkon britských akcií tejto zmene vnímania.