Čo deň dal: Globálne trhy v pohybe, akcie stúpajú s vyhliadkou na znižovanie úrokových mier v USA

Svetové finančné trhy zažívajú rôzne posuny, pokúsime sa odhaliť, čo stojí za rastom akciových indexov v USA, aké očakávania sprevádzajú nové údaje o spotrebiteľských cenách a ako hedžové fondy menia svoje investičné stratégie. Pozrieme sa tiež na najnovšie trendy v Ázii a Európe, vrátane pohybov na menových a komoditných trhoch.

Absolútna správa

V Spojených štátoch boli včera zverejnené údaje o indexe cien výrobcov, ktorý vzrástol o 0,1 %, avšak investori sa už pripravujú na dnešné zverejnenie júlového indexu spotrebiteľských cien. Medzitým sa hlavné akciové indexy otvorili so ziskami; S&P 500 vzrástol o 0,15 %, Nasdaq o 0,23 % a Dow Jones o 0,09 %. V investičných správach sa ukázalo, že hedžové fondy zvýšili svoje podiely v akciách Amazonu a Microsoftu o 3,8 % a 2 % a zároveň znížili investície do Netflixu a Meta o 2,9 % a 2,4 %. Celkovo znížili svoju expozíciu voči sekulárnym rastovým akciám na 49,5 % a zvýšili váhu cyklických akcií na 52,5 %. Ázijsko-pacifické trhy boli prevažne v zelených číslach. V Japonsku premiér Fumio Kishida oznámil, že v septembri odstúpi z funkcie, čo viedlo k nárast indexu Nikkei 225 o 0,58 % a širšieho TOPIX o 1,11 %. Juhokórejský Kospi vzrástol o 0,88 % po poklese sezónne upravenej miery nezamestnanosti krajiny na najnižšiu úroveň (2,5 %) od októbra 2023. Novozélandský NZ 50 tiež vzrástol o 2,06 % po tom, čo Reserve Bank of New Zealand nečakane znížila referenčnú hotovostnú sadzbu na 5,25 %.

Od rastového trendu v tomto regióne sa však odklonil čínsky CSI 300, ktorý sa s dennou stratou 0,75 % približuje k sedemmesačnému minimu, podobne ako hongkonský Hang Seng, ktorý klesol o 0,35 %. V Európe boli trhy vyššie, keďže sa so ziskami predstavili automobilky, zatiaľ čo akcie ťažobných spoločností klesali. S priaznivými výkazmi prišla švajčiarska banka UBS, ktorá dosiahla čistý zisk 1,14 miliardy USD za druhý štvrťrok, čím výrazne prekonala očakávaných 528 miliónov USD, po fúzii s Credit Suisse.

Úspech hlásil aj nórsky Government Pension Fund Global, evidujúc za prvý polrok zisk 138 miliárd USD s výnosom 8,6 %, hoci fond očakáva nižší rast akciových trhov v dôsledku geopolitických rizík. Na menovom trhu euro dosiahlo sedemmesačné maximum na úrovni 1,1029 USD v očakávaní zníženia úrokových sadzieb v USA. Dolár oslabil, pričom investori zvýšili pravdepodobnosť zníženia sadzieb o 50 bázických bodov na 56 %. Medzi kryptomenami bitcoin vzrástol o 2,28 % na 28 828 USD kvôli očakávaniam zmiernenia inflácie. Na komoditnom trhu ceny ropy Brent vzrástli o 0,24 %, zatiaľ čo futures zlata s decembrovou dodávkou klesli o 0,69 %.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Po zverejnení júlových údajov o inflácii výrobcov, ktorá vzrástla o 0,1 % namiesto očakávaných 0,2 %, sa v stredu znížili výnosy amerických štátnych dlhopisov. Výnos na 10-ročné dlhopisy klesol o 2 bázické body na 3,833 %, zatiaľ čo výnos na 2-ročné dlhopisy sa zvýšil o 1 bázický bod na 3,929 %. Očakáva sa, že nadchádzajúci index spotrebiteľských cien (CPI) potvrdí pokračujúce zmierňovanie inflácie, keďže sa predpokladá pokles ročnej jadrovej inflácie na 3,2 % a stabilizácia celkového CPI na úrovni 3,0 %.


Ázia: V júli čínske banky poskytli len 260 miliárd CNY v pôžičkách, čo je výrazne pod očakávaniami. Súhrnné financovanie od januára do júla dosiahlo 18,87 bilióna CNY, čo predstavuje pokles o 3,22 bilióna CNY v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Medziročný rast peňažnej zásoby M2 sa spomalil na 6,3 %, a predpokladá sa ďalšie zníženie úrokových sadzieb v roku 2024. V Indii zas inflácia veľkoobchodných cien klesla v júli na 2,04 %, čo je nižšie než júnových 3,36 %.


Európa: V druhom štvrťroku 2024 vzrástol HDP eurozóny a EÚ27 o 0,3 % štvrťročne. Medziročný rast dosiahol 0,6 % v eurozóne a 0,8 % v EÚ27. Zamestnanosť v eurozóne sa zvýšila o 0,2 % štvrťročne a o 0,8 % medziročne, zatiaľ čo priemyselná produkcia klesla o 0,1 % mesačne a o 3,9 % medziročne. V júli vzrástla inflácia spotrebiteľských cien vo Francúzsku na 2,3 % medziročne, pričom ceny energií vzrástli o 8,5 %. V Spojenom kráľovstve inflácia dosiahla 2,2 %, čo prevyšuje cieľ Bank of England, avšak je nižšie než očakávaných 2,3 %. Vo Švédsku zostali spotrebiteľské ceny v júli na stabilnej úrovni 2,6 %, najnižšej za posledných 33 mesiacov.

David Matulay, Dealing desk

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
je aj prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU