Čínsky finančný konglomerát Zhongzhi Enterprise podal návrh na vyhlásenie konkurzu
PEKING – Čínsky finančný konglomerát Zhongzhi Enterprise Group Co. vyhlásil bankrot a likvidáciu z dôvodu „úplnej platobnej neschopnosti“, píše Financial Times.
Vo vyhlásení predloženom pekinskému súdu finančná spoločnosť uviedla, že nie je schopná splácať svoje dlhy.
V novembri Zhongzhi povedal investorom, že jeho auditovaná účtovná hodnota jeho aktív bola 200 miliárd juanov (28 miliárd dolárov) a jej záväzky boli približne 460 miliárd juanov.
Zhongzhi bol jedným z najväčších súkromných hráčov na čínskom trhu správy majetku, ktorý na svojom vrchole spravoval aktíva v hodnote viac ako 140 miliárd dolárov.
Kolaps spoločnosti, ktorá zaujala ústredné miesto v čínskom systéme tieňového bankovníctva, súvisí najmä s poklesom na trhu s nehnuteľnosťami a zvyšuje obavy, že ťažkosti môžu mať aj ďalší predstavitelia finančného sektora, píše FT.
V piatok súd v Pekingu zverejnil na sociálnej sieti WeChat vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že ZEG „majetok nestačí na splatenie všetkých dlhov a zjavne mu chýba schopnosť splatiť ho v plnej výške“.
Tieňové bankovníctvo, ktoré nie je regulované, nepodlieha rovnakým druhom rizík, likvidity a kapitálových obmedzení ako tradičné banky.
Neformálne pôžičky v čínskej ekonomike vždy existovali, ale tieňové bankovníctvo sa skutočne rozbehlo po globálnej finančnej kríze v roku 2008, keď bol nedostatok úverov.
Čínsky tieňový bankový sektor má hodnotu okolo 3 biliónov dolárov. Často poskytuje finančné záchranné lano pre sektor nehnuteľností v krajine. Kedysi prosperujúce odvetvie zasiahla vážna úverová kríza, pričom niektoré z najväčších firiem sú teraz na pokraji finančného kolapsu.
Na svojom vrchole spravovala časť správy aktív ZEG údajne viac ako bilión jüanov (139 miliárd USD; 110 miliárd GBP).
Nebola však chránená pred širšou majetkovou krízou a v novembri čelila ďalším problémom, keď úrady uviedli, že prijali „trestné donucovacie opatrenia“ proti „mnohým podozrivým“.
Najnovší vývoj v ZEG vyvolal obavy z ďalších otrasov v druhej najväčšej svetovej ekonomike po páde developera Evergrande a finančných problémoch v Country Garden.
Bojovní developeri v súčasnosti dlžia čínskym bankám peniaze v hodnote až 30 % aktív bánk.
Čínsky sektor nehnuteľností tvorí tretinu jej ekonomického výkonu. To zahŕňa domy, prenájom a sprostredkovateľské služby, ako aj stavebné materiály a priemyselné odvetvia vyrábajúce tovary, ktoré sa dajú do bytov.