Čínsky filozof Konfucius, alebo zvaný majster Kong
Konfucius (孔子; pinyin: Kǒngzǐ; doslova „Majster Kong“; asi 551 – asi 479 pred n. l.), rodným menom Kong Qiu (孔丘), bol čínsky filozof z obdobia jari a jesene, ktorý sa tradične považuje za vzor čínskych mudrcov, ako aj za prvého učiteľa v Číne, ktorý presadzoval masové vzdelávanie.
Veľká časť spoločného kultúrneho dedičstva sinosféry má pôvod vo filozofii a učení Konfucia. Jeho filozofické učenie, nazývané konfucianizmus, zdôrazňovalo osobnú a vládnu morálku, správnosť spoločenských vzťahov, spravodlivosť, láskavosť, úprimnosť a povinnosti vládcu viesť cnostne.
Konfucius sa považoval za šíriteľa hodnôt predchádzajúcich období, ktoré podľa neho boli v jeho dobe opustené. Presadzoval synovskú zbožnosť, podporoval silnú rodinnú vernosť, úctu k predkom, úctu starších k deťom a manželov k manželkám. Konfucius odporúčal pevnú rodinnú jednotku ako základný kameň ideálnej vlády. Obhajoval Strieborné pravidlo alebo negatívnu formu Zlatého pravidla, keď radil: „Nerob iným to, čo nechceš, aby sa robilo tebe“.
Obdobie Konfuciovho života sa vyznačovalo bohatou myšlienkovou rozmanitosťou a bolo formujúcim obdobím v intelektuálnych dejinách Číny.
Jeho myšlienky získali na význame počas obdobia Bojujúcich štátov, ale hneď po dobytí Čchinskej ríše zaznamenali neúspech. Za cisára Wu z dynastie Han získali Konfuciove myšlienky oficiálnu sankciu a jeho diela sa stali povinnou literatúrou pre kariéru vedúcu k úradníckej hodnosti.Počas dynastií Tang a Song sa konfucianizmus vyvinul do systému, ktorý je na Západe známy ako neokonfucianizmus a neskôr ako nový konfucianizmus.Od starovekých dynastií až po modernú éru sa konfucianizmus integroval do čínskej sociálnej štruktúry a spôsobu života.
Tradične sa Konfuciovi pripisuje autorstvo alebo vydanie mnohých starovekých textov. Moderní učenci sú však opatrní pri pripisovaní konkrétnych tvrdení samotnému Konfuciovi, pretože prinajmenšom niektoré texty a filozofia s ním spájané majú dávnejší pôvod. Aforizmy týkajúce sa jeho učenia boli zostavené v Analektikách, ale až mnoho rokov po jeho smrti.
V Analógoch sa Konfucius predstavuje ako „vysielač, ktorý nič nevymyslel“. Najväčší dôraz kladie na dôležitosť štúdia a práve čínsky znak pre štúdium (學) otvára text. Zďaleka sa nesnažil vybudovať systematickú alebo formalistickú teóriu, ale chcel, aby si jeho žiaci osvojili a zvnútornili staršiu klasiku, aby im hlboké premýšľanie a dôkladné štúdium umožnilo prepojiť morálne problémy súčasnosti s minulými politickými udalosťami (ako sú zaznamenané v Análoch) alebo s minulými prejavmi citov prostých ľudí a úvahami šľachticov (ako v básňach Knihy Ód).
Hoci niektorí Číňania vyznávajú konfucianizmus nábožensky, mnohí tvrdia, že jeho hodnoty sú svetské a že je to menej náboženstvo ako svetská morálka. Zástancovia náboženského konfucianizmu tvrdia, že napriek svetskému charakteru konfuciánskeho učenia vychádza z náboženského svetonázoru. Konfucianizmus rozoberá prvky posmrtného života a názory týkajúce sa neba, ale relatívne sa nezaoberá niektorými duchovnými otázkami, ktoré sa často považujú za podstatné pre náboženské myslenie, ako napríklad povaha duší
Konfucius, čínsky filozof, vydané jezuitskými misionármi v Paríži v roku 1687.
Titulná fotografia: Konfuciov chrám v Jiadingu, ktorý je dnes predmestím Šanghaja. V Konfuciovom chráme v Jiadingu sa v súčasnosti nachádza múzeum venované cisárskym skúškam, ktoré sa predtým v chrámoch vykonávali.