Čínska ľudová republika zakazuje použitie čipov Intel a AMD vo vládnej výpočtovej technike

PEKING – Windows a zahraničné databázové programy Microsoftu sú tiež odsúvané na vedľajšiu koľaj, keďže Peking uprednostňuje čínsky hardvér a softvér.

Čína zaviedla nové pravidlá, ktoré postupne vyradia americké mikroprocesory od spoločností Intel a AMD z počítačov a serverov vlastnených vládou, keďže Peking zintenzívňuje svoju kampaň na nahradenie zahraničnej technológie domácimi riešeniami.

Cieľom prísnejších smerníc vládneho obstarávania je aj postupné vyradenie operačného systému Windows od Microsoftu a databázového softvéru zahraničnej výroby v prospech domácich možností. Deje sa tak súbežne s lokalizačnou kampaňou v štátnych podnikoch.

Najnovšie pravidlá obstarávania predstavujú doteraz najväčší krok Číny k vytvoreniu domácich náhrad za zahraničné technológie a zrkadlové kroky Spojených štátov v čase rastúceho napätia medzi oboma krajinami. Washington uvalil sankcie na rastúci počet čínskych spoločností z dôvodov národnej bezpečnosti, schválil legislatívu na podporu výroby väčšieho množstva technológií v Spojených štátoch a zablokoval vývoz pokročilých čipov a zariadení na výrobu čipov do Číny.

Úradníci začali tento rok dodržiavať nové usmernenia pre používanie počítačov, notebookov a serverov po tom, ako ich ministerstvo financií a ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT) v tichosti zverejnili 26. decembra. Riadia vládne agentúry a stranícke orgány nad úrovňou dediny, aby do svojho obstarávania zahrnuli kritériá, ktoré vyžadujú „bezpečné a spoľahlivé“ procesory a operačné systémy.

V ten istý deň v decembri zverejnila vládna testovacia agentúra China Information Technology Security Evaluation Center svoj prvý zoznam „bezpečných a spoľahlivých“ procesorov a operačných systémov, ktoré všetky vlastnia čínske spoločnosti.

Medzi 18 schválenými procesormi boli čipy od Huawei a štátom podporovanej skupiny Phytium. Obe spoločnosti sú na čiernej listine Washingtonu. Čínski výrobcovia procesorov používajú kombináciu architektúr čipov vrátane x86 od Intel, Arm a domácich a operačné systémy sú postavené na open source softvéri Linux.

Prepracovanie obstarávania v Pekingu je súčasťou národnej stratégie technologickej autarkie vo vojenskom, vládnom a verejnom sektore, nazývanej xinchuang alebo „IT inovácie“.

Normy „sú prvými celoštátnymi, podrobnými a jasnými usmerneniami na podporu xinchuangu,“ povedal predstaviteľ miestnej samosprávy, ktorý riadi výmenu IT systémov.

Štátne podniky dostali podobné pokyny od svojho dozorcu, Komisie pre dohľad a správu majetku vo vlastníctve štátu, aby dokončili prechod na technológiu z domácich zdrojov do roku 2027, podľa dvoch ľudí so znalosťou veci. Od minulého roka začali vládne skupiny štvrťročne podávať správy o pokroku v modernizácii svojich IT systémov, hoci niektoré zahraničné technológie budú môcť zostať, povedali ľudia.

Štátom riadený predaj zahraničného hardvéru zasiahne americké spoločnosti v Číne, počnúc svetovo dominantnými výrobcami PC procesorov Intel a AMD. Čína bola v minulom roku najväčším trhom Intelu a predstavovala 27 percent z 54 miliárd dolárov tržieb a 15 percent z 23 miliárd dolárov AMD. Microsoft nezverejňuje údaje o predaji pre Čínu, ale prezident spoločnosti Brad Smith minulý rok v Kongrese USA povedal, že krajina tvorí 1,5 percenta príjmov.

Microsoft a Intel to odmietli komentovať. AMD nereagovala na žiadosti o komentár.

Pre Intel alebo AMD môže byť ťažké dostať sa na zoznam schválených procesorov. Na posúdenie musia spoločnosti poskytnúť kompletnú dokumentáciu a kód pre svoje produkty. Hlavným kritériom hodnotenia je úroveň dizajnu, vývoja a výroby v Číne, uviedla štátna testovacia agentúra v oznámení.

Provinčné a mestské ministerstvá financií rozposlali v posledných mesiacoch desiatky oznámení o novom usmernení a snažili sa zabezpečiť, aby ich dodržiavali tisíce kupujúcich. Dvaja predstavitelia obstarávania, ktorí hovorili s Financial Times, uviedli, že pri nákupe počítačov so zahraničnými procesormi a Microsoft Windows zostáva určitý priestor.

Jeden úradník so sídlom v Shenzhene povedal, že teraz musia podniknúť ďalšie kroky na registráciu a vysvetlenie nákupov zahraničných spracovateľov. Vládna centrálna obstarávacia agentúra tento mesiac tiež uviedla, že obmedzené nákupy počítačov s procesormi Intel a AMD môžu pokračovať, pokiaľ budú oddelenia „dodržiavať príslušné postupy riadenia“.

Lao Zhangcheng, ktorý má na starosti nákup 16 celočínskych počítačov pre organizáciu spadajúcu pod Shaoxing City Transportation Bureau, tvrdí, že jeho kolegovia nemajú inú možnosť, ako si zvyknúť na domáce operačné systémy.

“Nahrádzame staré počítače cudzími čipmi,” hovorí Lao. “Po tomto nákupe bude mať takmer každý v kancelárii domáci počítač. Staré počítače so systémami Windows, ktoré nám zostali, možno v určitých situáciách stále používať.”

Lin Qingyuan, odborník na čipy z Bernstein Research Group, uviedol, že výmena procesorov pre servery bude rýchlejšia ako pre počítače, pretože ekosystém softvéru, ktorý je potrebné nahradiť, je obmedzenejší. Očakáva, že servery xinchuang budú v roku 2026 predstavovať 23 percent celkových dodávok serverov v Číne.

“Príručka obstarávania zefektívnila politiku xinchuangu pre úradníkov,” dodal.

Analytici spoločnosti Zheshang Securities odhadujú, že v rokoch 2023 až 2027 bude krajina musieť investovať 660 miliárd juanov (91 miliárd dolárov), aby nahradila IT infraštruktúru vo vláde, straníckych orgánoch a ôsmich hlavných priemyselných odvetviach.

Čínske ministerstvo financií, MIIT a China IT Security Assessment Center nereagovali na žiadosti o komentár.

(Pripravené podľa metariálov denníka Financial Times)