Čínska ľudová republika: problémové úvery bankách dosiahli rekordných 3,23 bilióna jüanov

PEKING – To je zlá správa pre čínsku ekonomiku, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na bankové pôžičky, a teda na udržateľnosť bánk.

Zisky a kvalita aktív veľkých čínskych bánk sú pod drobnohľadom. Nie je to prekvapujúce, keďže ďalšia dynamika ekonomiky krajiny, ktorá do značnej miery závisí od bankových úverov, závisí od ich stability.

Spoločné zisky čínskych komerčných bánk vlani vzrástli o 3,2 % na 2,38 bilióna juanov, čo je najnižšie percento od roku 2020, ukazujú oficiálne údaje. Zároveň sa zvýšil objem problémových úverov na rekordných 3,23 bilióna jüanov.

Dlhotrvajúci pokles nehnuteľností v krajine narúša súvahy jej najväčších štátnych bánk v dôsledku rastúceho podielu zlých úverov. Bank of Communications v stredu uviedla, že podiel zlých úverov na nehnuteľnosti na jej súvahe vyskočil na konci minulého roka na 4,99 % z 2,8 % v predchádzajúcom roku. Objem nesplácaných hypotekárnych úverov klesol, ale objem takzvaných špeciálnych úverov – hlavného ukazovateľa problémových úverov – vyskočil o 23 % na 9,88 miliardy juanov (1,4 miliardy USD).

Vo väčšej Industrial & Commercial Bank of China vzrástli nesplácané hypotekárne úvery o 9,6 % na 27,8 miliardy juanov. V segmente podnikových úverov bol pomer zlyhaných úverov na nehnuteľnosti najvyšší spomedzi všetkých sektorov.

Poľnohospodárska banka Číny vykázala v minulom roku nárast nesplácaných hypotekárnych úverov o 4,7 %, pričom pomer nesplácaných úverov v sektore nehnuteľností predbehol aj ostatné odvetvia.

Najväčšie štátne banky v krajine sa snažia udržať ekonomický rast, pretože Peking ich obvinil z jeho podpory a záchrany zadlžených developerov a miestnych samospráv. Štátne banky zatiaľ počúvajú výzvy Pekingu, aby znížili úrokové sadzby na úvery a zvýšili finančnú podporu pre developerov.

Ceny na primárnom aj sekundárnom trhu s nehnuteľnosťami na bývanie v Číne sa vo februári zintenzívnili, čo zdôraznilo výzvu pre orgány zachrániť problémový priemysel.