Čínska ekonomika pomaly, ale isto vstáva z popola

Čínska ekonomika sa ako prvá na svete zotavila a začala rásť po pandémii koronavírusov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa HDP krajiny v 2. štvrťroku 2020 zvýšil o 3,2%. Tieto údaje zverejnil štatistický úrad Čínskej ľudovej republiky.

HDP je skratka hrubého domáceho produtu. Hrubý domáci produkt (v trhových cenách), skrátene HDP (anglicky gross domestic product (at market prices), skrátene GDP) alebo domáci produkt je hodnota všetkých finálnych výrobkov a služieb vyrobených pre tú, ktorú domácu krajinu jednotkami sledovaného územia (spravidla štátu) za sledované obdobie (spravidla za rok). Zodpovedá teda takzvanej hrubej pridanej hodnote celej ekonomiky v trhových cenách.

Čína sa vďaka rastu dokázala vyhnúť technickej recesii, čo je hospodársky pokles najmenej počas dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov, v 1. štvrťroku poklesol HDP krajiny o 6,8 percenta. K rastu hospodárstva prispelo zmiernenie obmedzení, množstvo stimulačných opatrení zo strany štátnych orgánov, ako aj rast ukazovateľov v poľnohospodárstve (o 3,9%), priemysle (o 4,4%) a ďalších odvetviach. Za šesť mesiacov tohto roka však HDP klesol v porovnaní s 1. polrokom 2019 o 1,6 percenta.

Napriek zlepšeniu ekonomiky čínske akcie 16. júla 2020 vykázali najsilnejší pokles za posledných päť mesiacov. Šanghajský kompozitný index uzavrel poklesom o 4,5 percenta. Podľa analytikov prieskumu spoločnosti Reuters investori chcú predávať akcie, pretože sa obávajú zhoršenia čínsko-amerických vzťahov a sprísnenia menovej politiky zo strany čínskych orgánov.

V júni spoločnosť China Beige Book International (CBB International) predpovedala, že čínsky HDP sa v máji až júni 2020 zníži už druhý štvrťrok po sebe. Experti spoločnosti Bloomberg predpovedali rast 1,5 percenta. V máji v Pekingu prvýkrát od roku 1994 neboli stanovené ciele pre rast HDP do roku 2020.