Čína uvalila osobné sankcie na predstaviteľov EÚ ako reakciu na osobné sankcie voči Číňanom

BRUSEL – Peking vyhlásil, že bude sankcionovať niekoľkých predstaviteľov EÚ vrátane poslancov za „poškodenie“ suverenity Číny. EÚ, USA, Spojené kráľovstvo a Kanada uvalili sankcie na Peking za zneužívanie v Sin-ťiangu. Informoval o tom portál Deutsche Welle.

Čína v pondelok uviedla, že sa rozhodla uvaliť sankcie na 10 občanov Európskej únie vrátane politikov za „hrubé zasahovanie“ do jej vnútorných záležitostí a za „zjavné porušenie medzinárodného práva“.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení oznámilo, že schváli sankcie proti jednotlivcom a štyrom subjektom EÚ za „úmyselné šírenie klamstiev a nepravdivých informácií“.

Na zozname osôb, ktoré majú byť sankcionované, je päť členov parlamentu EÚ – Reinhard Butikofer, Michael Gahler, Raphael Glucksmann, Ilhan Kyučyuk a Miriam Lexmann – členovia výboru EÚ pre ľudské práva a bezpečnosť a Adrian Zenz, nemecký vedec so sídlom v USA, ktorý zverejnil správy o zneužívaní menšín v Tibete a Sin-ťiangu.

Peking uviedol, že bude sankcionovať aj subjekty EÚ vrátane nemeckého inštitútu Mercator for China Studies a Dánskej demokratickej organizácie.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že všetkým príslušným zamestnancom a ich rodinným príslušníkom bude zakázaný vstup na pevninskú Čínu, ako aj do osobitných administratívnych oblastí Hongkongu a Macaa, pričom dodal, že ich pridruženým spoločnostiam a inštitúciám bola tiež obmedzená komunikácia s Čínou.

EÚ, USA, Spojené kráľovstvo, Kanada postupujú proti Číne kvôli Ujgurom Tento krok prichádza krátko po tom, čo sa EÚ na zasadnutí ministrov zahraničných vecí, ktoré sa konalo predtým v pondelok v Bruseli, dohodla na sankcionovaní Číny za porušovanie ľudských práv Ujgurov.

Na sankčný zoznam EÚ boli pridaní štyria regionálni predstavitelia a predstavitelia strany, ako aj stavebná firma z provincie Sin-ťiang. Ich mená boli uverejnené v úradnom vestníku EÚ.

Brusel uvalil zákazy cestovania a zmrazenie majetku na Chena Minggua, riaditeľa Úradu verejnej bezpečnosti v Sin-ťiangu, ako aj na vysokých čínskych predstaviteľov Wanga Mingshana a Wanga Junzhenga. Terčom útoku bol aj bývalý šéf čínskeho regiónu Sin-ťiang Zhu Hailun.

Stavebnou spoločnosťou zasiahnutou sankciami bol Úrad verejnej bezpečnosti výrobného a stavebného zboru v Sin-ťiangu. Neskôr v pondelok USA tiež uviedli, že budú sankcionovať Wang Junzheng a Chen Mingguo.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že obaja sa dopustili „hrôzostrašného týrania v Sin-ťiangu“. Obvinil tiež Peking zo spáchania „genocídy a zločinov proti ľudskosti“ v provincii a vyzval Čínu, aby prepustila „všetkých, ktorí sú svojvoľne zadržiavaní v internačných táboroch a väzenských zariadeniach“.

Spojené kráľovstvo taktiež oznámilo sankcie za to, čo v Sin-ťiangu označilo za „týranue v priemyselnom meradle“, zatiaľ čo Kanada vydala podobné opatrenia proti štyrom čínskym predstaviteľom a jednému subjektu.