Čína: reakcia na článok v denníku New York Times

PEKING – USA kritizovali postoj Číny k Ukrajine, snažiac sa nájsť „priestor na manévrovanie v snahe vyvinúť tlak na Čínu a Rusko súčasne“. Uviedol to podľa agentúry XINHUA dnes 10. marca 2022 hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí  pán Čao Li-ťien.

Vyhlásil to v reakcii na správy z médií, že dva články uverejnené v novinách New York Times, ktoré hovoria, že Čína údajne vopred vedela o ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, boli zazmluvnené a stáli za nimi predstavitelia USA.

“Spojené štáty šíria dezinformácie o Číne v súvislosti s ukrajinskou otázkou v snahe presunúť vinu na iných, podnietiť konfrontáciu a využiť situáciu,” povedal hovorca. “Táto prax je odporná a škodlivá,” dodal.

Všetky okolnosti, ako sa ukrajinská otázka vyvinula do súčasného stavu, sú veľmi jasné, zdôraznil Zhao Lijian. Poznamenal, že kroky Severoatlantickej aliancie pod vedením USA priviedli napätie medzi Ruskom a Ukrajinou na maximum.

USA sa vyhýbajú vlastnej zodpovednosti a kritizujú postoj Číny k Ukrajine, povedal predstaviteľ, hľadajúc priestor na manévrovanie v snahe súčasne tlačiť na Čínu a Rusko, aby si udržali svoju hegemóniu.

“Čím viac vláda USA minie na ohováranie a fanfáry, tým viac sa prejaví nedostatok dôvery medzinárodného spoločenstva v USA,” povedal Čao.