Čína oslavuje výročie narodenia Karla Marxa

Prešli dve storočia. Cez obrovské a hlboké zmeny v ľudskej spoločnosti, meno Karla Marxa je stále rešpektované na celom svete, a jeho teórie sa stále vyžarujú jasné svetlo pravdy, povedal v piatok v Pekingu, čínsky prezident Si Ťin-pching. Informoval o tom denník The Peoples Daily.

Vo svojom prejave na slávnostnom zasadnutí venovaná 200. výročiu narodenia Karla Marxa, Si Ťin-pching, ktorý je zároveň generálnym tajomníkom ÚV KSČ a predsedom Ústrednej vojenskej komisie, s názvom Revolúcia Karla Marxa, zhodnotil dielo učiteľa proletariátu a pracujúcich ľudí na celom svete, predovšetkým zakladateľa marxizmus, priekopníka medzinárodného komunizmu a najväčšieho mysliteľa v období moderných dejín. “Dnes sme s pocitom úcty usporiadať slávnostné stretnutie pri príležitosti 200. výročia narodenia Karla Marxa, aby si jeho veľkú osobnosť, historické zásluhy, ušľachtilého ducha a chytré nápady,” povedal Si Ťin-pching povedal.

“Dnes usporadúvame toto veľké zhromaždenie s veľkým úctou pri príležitosti 200. výročia Marxovho narodenia, pamätajme si na jeho skvelú povahu a historické skutky a preskúmame jeho ušľachtilého ducha a brilantné myšlienky”, povedal čínsky prezident. Dodal, že s ušľachtilými ideálmi a bez strachu z ťažkostí sa celý život Marx venoval vytrvalému úsiliu o oslobodenie ľudstva,  hľadaniu pravdy a neustálemu boju o premenu starého sveta a založenie nového sveta Marx je nielen veľko postavou, ale aj obyčajný človek s vášňou pre život, ktorý bol úprimný a priateľský.

Najcennejším a najvplyvnejším duchovným bohatstvom, ktoré nám Marx zanechal, je vedecká teória nazvaná po ňom – ​​marxizmus. Ako veľkolepý východ slnka teória osvetľovala cestu ľudského prieskumu historického práva a ľudské hľadanie ich vlastného oslobodenia, povedal čínsky prezident.